OH - Atletika - 10 000 m - finále (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  7. srpna 2021   12:45

Ukončeno

10 000 m - finále (ženy)

12:45 O medaile (Finále) - ženy
NED 1. S. Hassanová
BRU 2. K. Gezahegneová
ETH 3. L. Gideyová
 
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí

1. Sifan Hassanová (NED) 29:55,32
2. Kalkidan Gezahegneová (BRN) 29:56,18
3. Letesenbet Gideyová (ETH) 30:01,72
4. Hellen Obiriová (KEN) 30:24,27 (PB)
5. Francine Niyonsabaová (BDI) 30:41,93 (NR)
6. Irine Cheptaiová (KEN) 30:44,00 (PB)
7. Ririka Hironakaová (JPN) 31:00,71 (PB)
8. Konstanze Klosterhalfenová (GER) 31:01,97
9. Eilish McColganová (GBR) 31:04,46
10. Emily Sissonová (USA) 31:09,58
11. Yasemin Canová (TUR) 31:10,05 (SB)
12. Karissa Schweizerová (USA) 31:19,96
13. Alicia Monsonová (USA) 31:21,36
14. Andrea Seccafienová (CAN) 31:36,36
15. Dolshi Tesfuová (ERI) 31:37,98
16. Sheila Chelangatová (KEN) 31:48,23
17. Jessica Juddová (GBR) 31:56,80
18. Meraf Bahtaová (SWE) 32:10,49
19. Camille Buscombová (NZL) 32:10,49 (SB)
20. Dominique Scottová (RSA) 32:14,05
21. Hitomi Niiyaová (JPN) 32:23,87 (SB)
22. Juka Andová (JPN) 32:40,77
23. Selamawit Teferi (ISR) 32:46,46
24. Mercyline Chelangatová (UGA) 33:10,90
Tsigie Gebreselamaová (ETH) DNF
Karolone Bjerkeli Grovdalová (NOR) DNF
Susan Kruminsová (NED) DNF
Sarah Lahtiová (SWE) DNF
Tsehay Gemechuová DSQ
S těmito slovy se s vámi loučím, ale zvu vás ke sledování zbylých atletických přenosů, které dnešním dnem vrcholí.
Máme za sebou napínavý závěr závodu na 10 000 metrů žen, ve kterém bojovala do poslední zatáčky trojice vytrvalkyň o pořadí na stupních vítězů. Sifan Hassanová ukázala, v čem je její největší síla. Po celý průběh závodu se vyvážela za svými soupeřkami, v poslední zatáčce nastoupila tak, jakoby za sebou neměla 9,8 km v obrovském vedru a vysokém tempu a svým pověstným a famózním finišem si doběhla pro své druhé zlato a třetí medaili z Tokia. Útok na zlatý hattrick sice nevyšel, ale i zisk tří medailí z jedné Olympiády je více než úctyhodný počin.

Ze druhého místa se poměrně překvapivě raduje Kalkidan Gezahegneová z Bahrajnu! Jako jediná dokázala udržet tempo se dvěma největšími favoritkami a přeci jen chvíli dokázala sekundovat Hassanové i ve finiši. Navíc dokázala odpárat světovou rekordmanku Letesenbet Gideyovou, která jako mezek odtáhla drtivou většinu celého závodu na čele, ale v cíli ji právě tyto síly chyběly, aby dokázala vzdorovat Hassanové a Gezahegneové, které se přes ni přehnaly jako velká voda.

Keňanky zůstávají zklamané a bez medaile, závod v tokijské výhni nedokončila pětice závodnic. Čtyři z nich vzdali, Etiopanka Gemechuová byla diskvalifikována.
Závod právě skončil!
Cíl'
Na pátém místě dobíhá reprezentantka Burundi Niyonsabaová, která zlepšuje národní rekord na hodnotu 30:41,93. Za ní dokončila v novém osobáku Chepteiová, stejně tak si osobní maximum zlepšila i sedmá Japonka Hironakaová.
Cíl'
Obiriová si sice zlepšila osobák, ale i když se dlouho držela na čele, nakonec na čtvrtém místě ztratila na Gideyovou skoro půl minuty.
Cíl'
Kalkidan Gezahegneová vražedný a pověstný závěr Sifan Hassanové nevydržela a bude stříbrná! Sifan Hassanová má druhé zlato, třetí medaili a stává se jasnou královnou letošních atletických klání, dvě zlata z nejdelších tratí a bronz z míle, to je nevídaný počin!
9,9 km'
Hassanová obíhá Gideyovou v zatáčce a tohle je jasné! Gideyová to zabalila a nemá dostatek sil! Naopak Kalkidan Gezahegneová se Nizozemky drží!
9,7 km'
Gideyová to zkouší, ale nemá v sobě už dostatek sil a soupeřky se jí drží jako klíšťata!
9,5 km'
Gideyová protahuje krok, ale nemůže se dostat do trháku! Zvoníme do posledního kola!
9 km'
Dvě kola do cíle pro běžkyně na 10 000 m! Vedoucí trojka je stále pospolu, Gideyová odtáhla v podstatě celý závod a Hassanová lišácky čeká na příležitost? Která nastoupí jako první?
8 km'
Na osmi kilometrech už má vedoucí trojice znatelný náskok a Gideyová zve Hassanovou, aby převzala vedení. Jenže Nizozemce se do toho vůbec nechce a tempo se tak lehce zpomaluje. Dvojici favoritek stále zdatně sekunduje stále Kalkidan Gezahegneová z Bahrajnu a z Tokia si zřejmě odveze jednu z medailí!
7 km'
Vedoucí čtveřice sice na mezičase 7000 m proběhla pospolu, jenže jak začaly závodnice překonávat pomalejší běžkyně o kolo zpátky, Oberiová začala odpadat. Vedoucí trio toho okamžitě využilo, protáhlo krok a Keňanka rázem ztrácí 20 metrů! Trio medailistek se tedy zdá jasné, Gideyová, Hassanová a Gezahegneová!
6 km'
Tempo je zběsilé, Lahtiová ze Švédka závod vzdává, na čele nestihla úprk Gideyové Keňanka Cheptaiová, o medaile si to rozdá už pouze čtveřice vytrvalkyň! Je tam Gideyová, Oberiová, Hassanová a Gezahegneová. Která si vytáhne černého Petra?
5 km'
Tak tady už jde do tuhého! V polovině závodu se na čele oddělil vláček pěti vytrvalkyň, kde nechybí vedoucí Gideyová, za ní běží Oberiová, Hassanová, Gezahegneová a Cheptaiová.
4,5 km'
Některé závodnice tokijskou výheň nedokázaly ustát, ze závodu odstoupila Nizozemka Kruminsová a Norka Grovdalová.
4 km'
Letesenbet Gideyová už pořádně kopla do vrtule a neponechává nic náhodě, snaží se zbytek pole utavit. Za ní se vyváží Keňanky Obiriová a Cheptaiová, Hassanová čelo závodu kontroluje kousek za nimi. Vše je otevřené.
3 km'
Letesenbet Gideyová už se posunula do čela a ujala se tempa, mezičasem na 3 km proběhla v čase 9:10,05. Poslední kilometr byl zatím nejpomalejší ze všech. V čelní natažené skupince je zhruba 16 závodnic, za nimi už je výrazná díra. Ve vedoucím vláčku nechybí Hassanová, ani další favoritky.
2 km'
Tak na druhém kilometru se pole pořádně rozškubalo a některé ze závodnic vůbec nestíhají. Pole táhne pořád Japonka Hironakaová a rozběhla to určitě na čas pod půl hodiny. Naopak třeba Chelangatová z Ugandy, Lahtiová ze Švédska nebo Kruminsová z Nizozemská už dávno vlají na konci nataženého vláčku.
1 km'
Japonka Hinorakaová sice na prvních dvou okruzích svým svérázným stylem napálila tempo, ale na prvním kilometru už ji zbytek pole znovu pohltil. Zatím žádné komplikace, balík je poměrně pohromadě. Sifan Hassanové si hlídá pozici zhruba na sedmém místě, Gideyová je hned na druhé příčce.
0,8 km'
Ze závodu odstupuje jedna z Etiopanek! Tsigie Gebreselamaová klidně mohla útočit na cenný kov, ale nedorazila ani na mezičas na prvním kilometru!
Závod právě začal!
Pomalu se připravujeme na start ženské desítky, vytrvalkyně už jsou připravené na startovní čáře. Stane se Sifan Hassanová královnou těchto olympijských her a získá zlatý double? Nebo bude triumfovat odpočatá vyzyvatelka Letesenbet Gideyová? A nebo překvapí některá další běžkyně? Dozvíme se to zhruba za půl hodiny.
Startovní listina

1. Camille Buscombová (AUS)
2. Yasemin Canová (TUR)
3. Tsehay Gemechuová (ETH)
4. Kalkidan Gezahegneová (BRN)
5. Dominique Scottová (RSA)
6. Emily Sissonová (USA)
7. Hellen Obiriová (KEN)
8. Francine Niyonsabaová (BDI)
9. Juka Andová (JPN)
10. Irine Cheptaiová (KEN)
11. Jessica Juddová (GBR)
12. Alicia Monsonová (USA)
13. Eilish McColganová (GBR)
14. Dolshi Tesfuová (ERI)
15. Sifan Hassanová (NED)
16. Mercyline Chelengatová (UGA)
17. Tsigie Gebreselamaová (ETH)
18. Susan Kruminsová (NED)
19. Teferi Selamawitová (ISR)
20. Ririka Hironakaová (JPN)
21. Konstanze Klosterhalfenová (GER)
22. Hitomi Niiyaová (JPN)
23. Karissa Schweizerová (USA)
24. Sarah Lahtiová (SWE)
25. Sheila Chelangatová (KEN)
26. Andrea Seccafienová (CAN)
27. Letesenbet Gideyová (ETH)
28. Karoline Bjerkeli Grovdalová (NOR)
29. Meraf Bahtaová (SWE)
Ani jedna ze tří medailistek z Ria v dnešním závodě nestartuje a stupně vítězek tak budou mít zbrusu nové obsazení. A o titul na nejdelší trati na oválu budou bojovat zejména dvě ženy.

Letesenbet Gideyová z Etiopie letos v červnu v superrychlém závodě v nizozemském Hengelu posunula hranici světového rekordu na neskutečných 29:01,03 a ukázala, že za příznivých podmínek by se dalo běžet i pod 29 minut. Etiopanka na posledním MS v Dauhá prohrála pouze s fenoménkou Sifan Hassanovou, která tedy vstupuje do olympijské desítky jako úřadující mistryně světa.

Závodnice reprezentující Nizozemsko právě na domácí půdě v Hengelu zlepšila evropské maximum všech dob na 29:06,82 a v Tokiu si předsevzala zlatý hattrick. Načala ho triumfem na trati 5000 metrů, včera na mílařské trati jí ale v závěrečném kole přeci jen předčily dvě soupeřky a Hassanová se musela spokojit s bronzem. Gideyová naopak pětku neběžela, i když je světovou rekordmankou i na této trati. Na desítku je tedy dostatečně odpočatá, naopak Hassanová už musí být v náročných podmínkách hodně vyšťavená. Stane se Nizozemka královnou letošních her nebo jí její zlatý double vyfoukne Gideyová?

Může uspět někdo jiný? Parádní časy má letos zaběhnuté třeba Tsigie Gebreselamaová nebo Tsehay Gemechuová, vytrvalostní velmoc z Etiopie tedy klidně může zaznamenat kompletní zisk všech tří medailí. Zpět nebudou chtít zůstat i jejich velké rivalky z Keni, Hellen Obiriová i Irine Cheptaiová umí běhat velké závody. Kdo se stane královnou vytrvalkyň? To se dozvíme zhruba ve čtvrt na dvě středoevropského času.
Olympijský stadion v Tokiu dnes naposledy otevírá své brány pro atlety v rámci 32. Olympijkých her. Závěrečný nedělní maraton se totiž bude konat až v dalekém Sapporu, tak aby se běžci vyhnuli extrémním teplotám, které by měly navíc o dnešním víkendu v Tokiu dosahovat zatím nejvyšších hodnot. V rámci tohoto přenosu budeme sledovat zápolení žen v běhu na 10 000 metrů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:45.
Články odjinud