Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Olympiáda v Tokiu je za námi: Pět novinek pro Paříž! Čechům pomůžou i uškodí

Autor: ljš
 • Jaké změny chystají pařížští organizátoři?

  Sayonara a Bonjour! Tokijské hry jsou za námi a sportovci (zejména ti, kterým to v zemi vycházejícího slunce tolik nevyšlo), už vyhlížejí pařížskou olympiádu. Ta bude už za tři roky a přinese řadu změn.

 • 1. Nový sport

  Organizátoři chtějí jít s dobou a zařazují proto stále nové sporty. V Tokiu si úspěšně odbylo svou premiéru sportovní lezení, surfing a skateboarding, v Paříži přibude přes spoustu kritiky breakdance! Soutěžit v něm budou ženy i muži, nebo spíše dívky i chlapci, v soubojích jeden proti jednomu, z nichž rozhodčí vždy vyberou vítěze. Na úkor tohoto akrobatického tance na hrách končí baseball, softball a karate.

  Breakdance bude novým olympijským sportem Breakdance bude novým olympijským sportemFoto The Legits Blast Winter 2019

 • 2. Nejvzdálenější sportoviště

  Když se maratonci na letošní olympiádě rozčilovali, že nepoběží svůj závod v dějišti her Tokiu, ale až v dalekém Saporru, zřejmě netušili, že Paříž chystá ještě větší parádičku. Ta se netýká běžců, ale surfařů. Jejich soutěž se totiž bude odehrávat na Tahiti ve Francouzské Polynésii, tedy téměř 15800 kilometrů od Paříže. Nutno ale říct, že na rozdíl od maratonců surfaři tento krok vítají a na tamní podmínky se těší.

  Italo Ferreira ve vlnách během soutěže surfařů Italo Ferreira ve vlnách během soutěže surfařůFoto Reuters

 • 3. Změny v disciplínách

  Sportovní lezení má za sebou svou premiéru a ukázalo se, že si své fanoušky získalo. V Česku pochopitelně zejména díky hvězdnému pavoučímu muži Adamu Ondrovi , který k obrazovkám přilákal nejvíc diváků, hned po tenisovém finále Markéty Vondroušové . Ondra sice skončil v infarktovém finále šestý, v Paříži ale čekají jeho sport změny, které mu hrají do karet. Lezení na rychlost, které Čech rozhodně nemiluje, totiž už nebude součástí kombinace, ale samostatnou disciplínou.

  Změny v pravidlech čekají i další české naděje - moderní pětibojaře Jana Kufa a Martina Vlacha. Organizátoři se totiž chystají smrsknout jejich sport do 90 minut. Sportovci z toho pochopitelně radost nemají a bojí se případných zranění, více o tom  ZDE »»

  Ondra bude mít v Paříži snazší pozici. Ondra bude mít v Paříži snazší pozici.Foto Pavel Mazáč (Sport)

 • 4. Gender v rovnováze

  Na tokijské olympiádě tvořily 48,8 % soutěžících ženy, Francouzi si nechtějí zahrávat s náladou ve společnosti a chtějí mít hry zcela genderově vyvážené. Trvají na tom, že žen musí soutěžit přesně stejný počet jako mužů. Poměry se tak poprvé v historii vyrovnají v disciplínách jako atletika, cyklistika nebo box. Paříž nabídne také o čtyři soutěže v mixu víc, celkem 22. Současně ale hodlají organizátoři snížit počty účastníků. Zatímco v Tokiu se 339 soutěží zúčastnilo 11 092 sportovců, v Paříži to má být 10 500 soutěžících na 329 událostí.

  Anastasia Pavljučenkovová a Andrej Rubljov ovládli v Tokiu tenisový mix Anastasia Pavljučenkovová a Andrej Rubljov ovládli v Tokiu tenisový mixFoto Reuters

 • 5. Emblém

  Logo pařížské olympiády kombinuje tři symboly - zlatou medaili, plamen a tvář Marianne, která je personifikací Francouzské republiky od dob revoluce. Novotou je ale to, že poprvé v dějinách bude tento emblém společný jak pro olympiádu, tak paralympiádu.

  Logo olympiády v Paříži kombinuje zlatou medaili, plamen a tvář Marianne Logo olympiády v Paříži kombinuje zlatou medaili, plamen a tvář MarianneFoto Wikipedia

 •  

 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###
 • ###