Pavel Janega
23. listopadu 2016 • 04:50

Mladíky vedeme k fotbalu ve stylu Guardioly či Kloppa, říká Hřebík

Autor: Pavel Janega
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mají nesporný talent, ale mohou se současní sparťanští mladíci prosadit v prvním týmu? Podle Jaroslava Hřebíka, šéftrenéra mládeže, jednoznačně ano. Potenciál juniora Matěje Pulkraba a dalších pěti dorostenců hodnotí jako vysoký. „Mluvíme o vysoké pravděpodobnosti, že uspějí,“ říká v rozhovoru pro deník Sport. Třeba ne hned, většina z nich bude muset nejprve zvolit cestu hostování, respektive dostatečně vyzrát mezi dospělými.



Jaroslav Hřebík je přesvědčený, že Sparta rozvíjí mladé hráče správným směrem. Způsob práce ve strahovské akademii přirovnává ke stylu světových velikánů Josepa Guardioly, Antonia Conteho či Jürgena Kloppa. „Všichni víme, jaký fotbal tito progresivní trenéři praktikují. A přesně tímto směrem mladé hráče vedeme našimi kouči, včetně Davida Holoubka,“ tvrdí. Jediné, co jim chybí, je konfrontace s dospělým fotbalem. 

Musejí zkrátka sbírat zkušenosti...
„Ano, hráči jsou správně vedení a adaptovaní na všemožné herní situace. Ale musejí poznat i to, jak starší zkušení hráči umějí na malém prostoru třeba ve hře jeden na jednoho použít svoje tělo. Na tyto věci si musejí mladí zvyknout. Kvůli tomu se pravděpodobnost, jak se s tím vyrovnají, těžko odhaduje. Postavit jednoho dorostence proti silnému soupeři, jako je třeba Southampton, se dá. Je to jednodušší, než když postavíte tři najednou. Spoluhráči na ně musejí být zvyklí. Musí vědět, co od nich mohou očekávat, jaký mají způsob řešení herních situacích. Ani jako trenér si nemůžete přehrát zápas v hlavě, protože mladí hráči tak těžký zápas ještě nehráli. Nevíte, jak se budou chovat.“

Jenže těžký zápas jako se Southamptonem nikdy v české lize hrát nebudou.
„Ale i v české lize jsou pasáže, z kterých si tohle můžete odvodit. Nevýhodou těchto dorostenců v současném áčku je, že oproti slavnému ročníku 1992 ( Krejčí , Skalák , Kadeřábek a jiní) nehrají pravidelně druhou ligu s béčkem Sparty. Potřebovali by odehrát víc zápasů mezi dospělými.“

Sparta - Karviná: Mustedanagič z úhlu napálil tyč karvinské brány
Video se připravuje ...

Jak tedy jejich potenciál maximálně naplnit?
„Důležité je propojení hráče s trenérem, který musí být odborné zdatný, vnímavý a mít snahu hráče rozvíjet v kontextu celého týmu. Rozvoj hráče je daný tréninkovým procesem, ale i dalšími faktory – zranění, nemoci, společností, charakterem apod. Pokud má snahu a chce se zlepšovat, ještě tu hrají roli další okolnosti.“

Které?
„Třeba jste útočník a v týmu je spousta výborných útočníků. Jak se dostanete do hry? Kolikrát? Potom se musíte vydat jinou cestou. Odejít třeba na hostování. Jenže i tam musíte mít štěstí. Třeba na trenéra. Aby vás vedl někdo, kdo pracuje podobným způsobem jako kouč Sparty, pokud se chcete vrátit. Tito mladíci, o kterých se bavíme, asi nepůjdou přímo do áčka Sparty natrvalo. Možné to je, záleží na konstelaci, ovšem zranění hráči se uzdraví, bude přestupní období... Někomu to zkrátka může trvat déle jako Brabcovi nebo Skalákovi.“

Pokud David Holoubek setrvá ve funkci hlavního trenéra, třeba si některé dorostence ponechá?
„Možná ne, to nevíme. Myslím si, že by vzal některé hráče do přípravy, což je další etapa vývoje mladého hráče, a tam by se vidělo. Jako trenér toho hráče znáte, máte představu, jak by mohl hrát. Ale co když nebude svůj potenciál naplňovat? Pak musíte hledat možnosti, proč, co s tím udělat, jak s ním pracovat. Není to lehké. Každopádně dorostenci, co jsou teď v áčku, patří jednoznačně ke špičce osmnáctiletých a devatenáctiletých hráčů v Česku. Prokazují to ve Spartě i národním týmu. Jejich potenciál je vysoký, který mohou ještě zvýšit. Pořád je čas.“

Sparta - Karviná: Havelka zazdil přečíslení a Holoubek ho seřval
Video se připravuje ...

Jak vlastně poznáte potenciál mladého hráče? Jak ho vyhodnotíte?
„S vyhodnocováním musíte mít zkušenosti. Důležitým faktorem je u hráče čtení hry, rychlostní dispozice nebo rychlá reakce na malém prostoru. V tom jsou naši hráči velmi dobří. Četl jsem jednu práci, podle které vynikající světoví fotbalisté během dvaceti vteřin při útočné činnosti fixují až osm situací. V českém fotbale zvládají naši hráči nula až dvě situace. U nás ve sparťanské mládeži jsem přesvědčený, že máme rozvinuté hráče tak, že v tomto hodnotícím faktoru umějí zafixovat více než dvě situace.“

Kdysi jste prohlásil, že Václav Kadlec měl větší potenciál než Mario Götze. Dá se o dorostencích v áčku Sparty říct, že mají potenciál na zahraniční špičkovou ligu?
„Na to je brzy. To byste mohl říct o hráči, který je třeba super rychlý, výjimečný. Pro vyspělou evropskou ligu musíte mít něco nadstandardního. Něco jako Tomáš Rosický , to zaujmete hned. Ale abyste něco nadstandardního měl, tak se musíte dobře vyvíjet. Když jste talent v šestnácti letech a převyšujete ostatní, tak můžete jít po dvojí cestě. Buď na sobě maximálně pracujete, anebo vám to stačí, protože jste ve svém týmu stejně nejlepší... Například Láďu Krejčího si do Itálie vzali kvůli způsobu hry. Je tahový, rychlý, umí správně přepínat z útočné do obranné fáze. Takového hráče si vyberete, protože vás zaujme. Anebo Patrika Schicka . U nás své nadstandardní řešení ukáže třikrát čtyřikrát za zápas. Pokud budu skaut z Premier League, tak si řeknu: umí to, je to v něm, u nás to dokáže desetkrát až patnáctkrát, protože vyspěje. Tohle je potenciál. V hráči musí být a trenér ho musí vidět.“

Zleva sparťanští mladíci Zinedin Mustedanagič, Daniel Köstl, David Surmaj, Milan Kadlec, Václav Dudl a Christian Frýdek na lavičce při utkání s Karvinou
Zleva sparťanští mladíci Zinedin Mustedanagič, Daniel Köstl, David Surmaj, Milan Kadlec, Václav Dudl a Christian Frýdek na lavičce při utkání s Karvinou

Co psychika? Může hráče ovlivnit to, když jsou v mladém věku povýšeni do prvního týmu? Nenaroste jim třeba sebevědomí až moc?
„I tohle se nám ve Spartě stalo... Někteří si špatně vyhodnotili, že už tam patří, že jsou tak dobří. Spíš si ale měli říct, že se do áčka dostali jen díky tomu, že ostatní jsou zranění. Potom nastupuje jiný důležitý faktor, a tím je charakter. Na hráče působí přátelé, agenti a jiní, kteří mohou říkat něco jiného než trenér. Na hráče se musí správně působit.“

David Holoubek tyto mladíky detailně zná, je to výhoda?
„Pro hráče je to určitě výhoda, pro trenéra trochu nevýhoda.“ (směje se)

V čem?
„Když si trenér vezme mladé nezkušené hráče a postaví je do zápasu, tak na lavičce může sedět někdo, kdo si myslel, že by měl mít přednost. Nasadit do sestavy mladého neprověřeného hráče není tak jednoduché, jak bychom si mohli z dálky představovat. Na druhou stranu David Holoubek už vedl devatenáctku proti dospělým týmům v přípravě. Třeba proti Vyšehradu jsme hráli dobře, vyhrávali a viděl jsem jasně, jak to těm dospělým vadilo. Prý jak je může přehrávat devatenáctka? Takže našim klukům nedali nic zadarmo. To je poučné, protože sledujete, jak se s tím hráči vyrovnávají. Kdo to zvládá a kdo ne. Bohužel, takových zápasů nebylo moc.“

Velké téma o budoucnosti sparťanských mladíků najdete ve středečním vydání deníku Sport

Elektronickou verzi si můžete přečíst ZDE >>>

Titulní strana deníku Sport 23. listopadu 2016 Titulní strana deníku Sport 23. listopadu 2016Foto Sport

Deník Sport v čtečce přímo ve vašem počítači objednávejte zde, nebo přímo na www.isport.cz/epaper >>

Deník Sport v App Storu pro mobily a smart phony se systémem iOS (Apple) stahujte zde >>

Deník Sport v Google play pro mobily a smart phony se systémem Android stahujte zde >>

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud