Martin Mls
20. srpna 2018 • 19:35

PĚT důvodů, proč Jablonec nabírá dech: čaroděj v brance i lišák Rada

• Hráči Jablonce si gratulují k výhře v Edenu Hráči Jablonce si gratulují k výhře v EdenuFOTO:

Zdá se, že jarní mistr je definitivně zpátky. Jablonec zkraje sezony prohrál první dva zápasy a éterem létaly uštěpačné poznámky o krizi. Pak ale Severočeši třikrát za sebou bodovali, povedené období ozdobili sobotním vítězstvím na Slavii a pomalu můžou začít vyhlížet start Evropské ligy, která pro ně začne přesně za měsíc. Deník Sport vybral PĚT důvodů, proč je Jablonec zpátky na vlně.

• Zlepšená produktivita

První kolo: nic. Druhé kolo: jeden gól. A třetí kolo? Ach ano, zase jen jeden gól. Jablonec na začátku sezony srážela bídná produktivita, i kvůli ní museli na severu oplakat třeba porážku ve šlágru se Spartou. V posledních dvou zápasech se zelenobílý tým konečně rozjel: nasázel čtyři góly slaboučké Karviné a dva Slavii, která měla před víkendem jednu ze tří nejpevnějších obran ligy. Pozor, probuzený Jablonec mohl v Edenu slavit víc než jen dvě trefy, šance na to byly.

Slavia - Jablonec: Hosté dávají gól do šatny, Ngadeu neuhlídal Doležala - 0:1
    720p 360p

• Čaroděj Hrubý

V noci ze soboty na neděli se o něm muselo slávistům zdát. Vousatý brankář Vlastimil Hrubý byl neprůstřelný, zářil hlavně ve druhém poločase. Zvládl zákeřnou střelu Jana Sýkory do protipohybu, Milanu Škodovi vyrazil penaltu a minutu nato vychytal Alexandrua Balutu. „Nerad chválím jednotlivce, ale Vlasta nás hodně podržel,“ poklonil se kouč Petr Rada. Pro Hrubého znamenal večer na Slavii i osobní satisfakcí, protože předtím dvakrát za sebou přišel o nulu v 90. minutě.

Slavia - Jablonec: Slavia kopala po ruce Trávníka penaltu, ale Škoda NEDAL!
    720p 360p

• Ostré kraje

Na startu sezony se dostávali do tempa a v sobotním hitu na Slavii jejich výkon gradoval. Řeč je o krajních becích Matěji Hanouskovi a Tomáši Holešovi, kteří rychle přepínali z obrany do útoku a zpátky. Hanousek měl energie za dva: na začátku zápasu dosprintoval Miroslava Stocha a sebral mu balon, ve druhé půli zmařil brejk čerstvému Stanislavu Teclovi. Holeš byl u obou gólů: před prvním ukořistil míč a druhý vstřelil sám, když se hlavou opřel do centru Vladimira Jovoviče.

Slavia - Jablonec: Hosty znovu zachránil Hanousek! Tentokrát dohonil čerstvého Tecla
    720p 360p

• Lišák Rada

Sveřepě bránit a pasivně čekat, s čím Slavia přijde? Kdepak. Jablonecký trenér Petr Rada se před bitvou v Edenu nechal inspirovat dvěma mustry: jarním vítězstvím svého týmu na Slavii a zápasem slávistů s Karvinou, která vsadila na pevnou defenzivu a odjížděla s debaklem 0:4. Jablonec měl větší kuráž a jeho blok začínal až někde kolem půlicí čáry, což se hlavně v prvním poločase vyplatilo. Radův tým měl i na Slavii spoustu rezerv, ale zdá se, že kráčí po správné cestě.

Slavia - Jablonec: Další šok. Holeš se trefuje hlavou a hosté vedou už 2:0
    720p 360p

• (Zatím) jeden zápas týdně

Jarní sprint za třetím místem se vyplatil, Jablonec díky postupu do hlavní fáze Evropské ligy minula vyčerpávající pohárová předkola. Slávisté na tom byli hůř: měli za sebou úterních 90 minut v Kyjevě, vstřebávání pachuti z výkonu rozhodčích plus cestování. Zato Jablonec se mohl týden v klidu chystat na ligovou partii. Totéž zažije i před dalším víkendem: hraje doma s Olomoucí, která bude mít po čtvrtečním prologu play off o Evropskou ligu se Sevillou jen dva dny volna.

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)