Případ Baroš: Legenda i padouch. Jak ho ovlivňuje ostravská bublina? | iSport.cz
2. října 2018 • 04:45

Případ Baroš: Legenda i padouch. Jak ho ovlivňuje ostravská bublina?

TOP VIDEA
Bohemians - Olomouc: Sigma jde do vedení! Sladký z bezprostřední vzdálenosti skóroval Bohemians - Olomouc: Sigma jde do vedení! Sladký z bezprostřední vzdálenosti skóroval
Promotér XFN Kareš: Vémola odchod připravoval, je to zrada! Promotér XFN Kareš: Vémola odchod připravoval, je to zrada!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jedna jeho půlka je skoro hrdinská. Až po uši je zamilovaný do Baníku, klubu dal milion ze svého a hrával za něj i zadarmo. Jeho druhá půlka ho ale před veřejností diskvalifikuje, hraje až surově, má absolutně přehnané reakce. A dohromady to dává Milana Baroše. Ostravskou modlu, která za svoje chování při a po vyloučení v zápase se Slavií může dlouho pykat. Až šest zápasů... Co na jeho vyloučení s odstupem času říká trenér Bohumil Páník? A bude se snažit Barošovi domluvit?Ve svých šestnácti letech byl skoro jako pokusný králík. Zodpovědní trenéři koumali, jestli ho už tenkrát vysunout do ligového áčka, nebo ho pozvolna nechat otrkat v béčku. Byl pod dohledem doktorů, kteří pozorovali, jak jeho dospívající tělo snáší chlapskou zátěž.

Po fotbalové stránce byl Milan Baroš tím nejpozitivnějším úkazem. I díky tomu – a to je v našem příběhu důležité – že byl oproti vrstevníkům psychicky odolnější a vyzrálejší na tvrdý konkurenční boj v jednom z nejpopulárnějších sportů na světě.

„Nikdy neměl žádný strach, fotbal bral naprosto automaticky. V senzomotorice je strašně silný, vůbec si nepřipouštěl případný neúspěch,“ vyzdvihuje hlavní přednost beskydského horala Verner Lička, zkušený kouč, který měl Baroše právě v klíčovém období v Ostravě pod dohledem.

Proč tedy nyní, o dvacet let později, svou buldočí mentalitou až hystericky polarizuje společnost?

MB27 je totiž nezdravě uzavřen v jakési bublině, kterou kolem něj přifukuje jeho blízké okolí.

Třeba naposledy spoluhráč Jan Laštůvka. „Takových momentů bylo v zápase několik. Na Baryho se dělá zbytečný hon, pořád se říká, že si strašně dovoluje, ale takových hráčů je v lize mnohem více. Jmenovat nebudu,“ komentuje brankář poslední divokou událost. Přesně s tím efektem bubliny, že po Barošovi někdo jde.

Kolegialita k parťákovi je v tomto případě pochopitelná, nicméně považovat nedělní výbuch šestatřicetiletého útočníka po vyloučení za faul na slávistu Tomáše Součka za neadekvátní je pro všechny, kdo na očích nemá modrobílé baníkovské brýle, zcela legitimní.

Extrémně zajímavé by bylo například sledovat, jak by se činovníci slezského klubu zachovali v případě, že by Ostravští nakonec Slavii neporazili a kvůli kapitánově zkratu přišli o důležité body. Zda by Marek Jankulovski, sportovní ředitel a bývalý Barošův spoluhráč z reprezentace, místo euforického vyřvávání při pochodu do kabiny

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky


Články odjinud


Články odjinud