Případ Baroš: Legenda i padouch. Jak ho ovlivňuje ostravská bublina? | iSport.cz
2. října 2018 • 04:45

Případ Baroš: Legenda i padouch. Jak ho ovlivňuje ostravská bublina?

TOP VIDEA
Hašek o synově kauze: Špatně na všechny strany. Pro Martinovo PR katastrofa
Takács, Ševčík a další. Koho redaktoři deníku Sport považují za nejlepšího hráče ligy?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jedna jeho půlka je skoro hrdinská. Až po uši je zamilovaný do Baníku, klubu dal milion ze svého a hrával za něj i zadarmo. Jeho druhá půlka ho ale před veřejností diskvalifikuje, hraje až surově, má absolutně přehnané reakce. A dohromady to dává Milana Baroše. Ostravskou modlu, která za svoje chování při a po vyloučení v zápase se Slavií může dlouho pykat. Až šest zápasů... Co na jeho vyloučení s odstupem času říká trenér Bohumil Páník? A bude se snažit Barošovi domluvit?Ve svých šestnácti letech byl skoro jako pokusný králík. Zodpovědní trenéři koumali, jestli ho už tenkrát vysunout do ligového áčka, nebo ho pozvolna nechat otrkat v béčku. Byl pod dohledem doktorů, kteří pozorovali, jak jeho dospívající tělo snáší chlapskou zátěž.

Po fotbalové stránce byl Milan Baroš tím nejpozitivnějším úkazem. I díky tomu – a to je v našem příběhu důležité – že byl oproti vrstevníkům psychicky odolnější a vyzrálejší na tvrdý konkurenční boj v jednom z nejpopulárnějších sportů na světě.

„Nikdy neměl žádný strach, fotbal bral naprosto automaticky. V senzomotorice je strašně silný, vůbec si nepřipouštěl případný neúspěch,“ vyzdvihuje hlavní přednost beskydského horala Verner Lička, zkušený kouč, který měl Baroše právě v klíčovém období v Ostravě pod dohledem.

Proč tedy nyní, o dvacet let později, svou buldočí mentalitou až hystericky polarizuje společnost?

MB27 je totiž nezdravě uzavřen v jakési bublině, kterou kolem něj přifukuje jeho blízké okolí.

Třeba naposledy spoluhráč Jan Laštůvka. „Takových momentů bylo v zápase několik. Na Baryho se dělá zbytečný hon, pořád se říká, že si strašně dovoluje, ale takových hráčů je v lize mnohem více. Jmenovat nebudu,“ komentuje brankář poslední divokou událost. Přesně s tím efektem bubliny, že po Barošovi někdo jde.

Kolegialita k parťákovi je v tomto případě pochopitelná, nicméně považovat nedělní výbuch šestatřicetiletého útočníka po vyloučení za faul na slávistu Tomáše Součka za neadekvátní je pro všechny, kdo na očích nemá modrobílé baníkovské brýle, zcela legitimní.

Extrémně zajímavé by bylo například sledovat, jak by se činovníci slezského klubu zachovali v případě, že by Ostravští nakonec Slavii neporazili a kvůli kapitánově zkratu přišli o důležité body. Zda by Marek Jankulovski, sportovní ředitel a bývalý Barošův spoluhráč z reprezentace, místo euforického vyřvávání při pochodu do kabiny

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky * Tenisové vybavení na Heureka.cz
Články odjinud


Články odjinud