Plzeň představila pamětní místo. Před stadionem uctí fotbalové legendy | iSport.cz
13. září 2019 • 15:23

Plzeň představila pamětní místo. Před stadionem uctí fotbalové legendy

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Berkovy přehmaty v Edenu, obstál Rejžek v Plzni
RUDEJ FANDA o derby: Heča se parádně vyspal. Mám vzkaz pro Tetteha
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nově Pamětní místo Brány borců vybudovala Plzeň před stadionem ve Štruncových sadech, kde působí fotbalová Viktoria. Na třech oblých betonových plochách kruhového půdorysu budou kovové destičky zobrazovat důležité události ze života klubu a osobnosti hráčů. Vybudování památníku přišlo město na 1,87 milionu korun bez DPH a trvalo čtyři měsíce. Na pamětní místo bude v pondělí před ligovým utkáním s Jabloncem slavnostně uvedeno prvních 11 hráčských či trenérských osobností. Další se budou přidávat v následujících letech, řekl ČTK náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO).Památník je bezbariérově přístupný a navazuje na okolní terén. Je v místě původních tribun, takzvaných valů. Město před několika lety postupně investovalo do kompletní rekonstrukce a dostavby městského fotbalového stadionu přes půl miliardy korun.

"Nové pamětní místo navazuje na základní princip hry a současně staví na stejnou úroveň všechny přítomné části. Na třech stěnách po obvodu se zobrazují různé části klubového a sportovního života: fanoušci, historie a současnost, respektive fanoušci, klub a hráči," řekl Zarzycký.

Stěny z hrubého betonu jsou osazené perforovaným plechem. Větší otvory znázorňují městský znak, logo klubu a obrys původní Brány borců jako symbolu fanouškovské základny. Do menších otvorů v pravidelném rastru se budou postupně osazovat kovové destičky s popisy událostí, profily hráčů a podobně. Plechové panely jsou nepřímo osvětlené.

Za podobou památníku stojí architekt stadionu Daniel Němeček spolu se zástupcem fanoušků Lukášem Kellnerem, který pracuje na místní Fakultě designu a umění. Studenti fakulty se podíleli i na realizaci místa. "Z mnoha variant, které jsem předložil, byla vybrána varianta, která nemá finální podobu, ale naopak tvoří jen jakýsi podklad, rámec, pro budoucí doplňování a změny. Místo začne žít svým vlastním životem a ideálně by mělo sloužit nejen jako prostor pro vzpomínky, ale také jako místo setkávání," popsal Němeček.

V pondělí, při uvedení prvních legend, klub připravil autogramiádu Františka Plasse a Pavla Horvátha , kteří patří k největším postavám klubové historie a budou mít na pamětním místě svoji destičku.

FC Viktoria Plzeň Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz


Články odjinud


Články odjinud