Hrad má neshody s Čínou, chlad ohrožuje i Slavii. Kam se dívá Tvrdík? | iSport.cz
Ondřej Škvor
28. ledna 2020 • 05:00

Hrad má neshody s Čínou, chlad ohrožuje i Slavii. Kam se dívá Tvrdík?

TOP VIDEA
KARLOS SHOW: O hokejových b(p)itkách a síle mysli. Kouč Jelínek vs. nevěřící Vémola
Retro iSport podcast: Liberec 2001-02. Čím Slovan vylétl mezi elitu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kupa čínských peněz a Jaroslav Tvrdík, muž s abnormálním tahem na bránu, stvořily fenomén české současnosti – Slavii Praha. Dva mistrovské tituly, třetí na cestě, vysněná účast v Lize mistrů. Spojenectví přineslo na tuzemské poměry úžasné úspěchy. Jenže nic neroste do nebe. Vzhledem k současné politické situaci je vysoce pravděpodobné, že čínské kohouty se postupně zavřou. Druhý díl seriálu deníku Sport o padesátce nejvlivnějších postav českého fotbalu se točí nejen okolo muže s přezdívkou „Luftjarda“, ale také o tom, že čínské investice do sportu mohou být pasé…Byl začátek září 2015. Od Aleše Řebíčka, bývalého ministra dopravy, získala šedesát procent akcií Slavie čínská společnost CEFC (China Energy Company Limited) a stala se většinovým majitelem klubu. Obchod zprostředkoval Jaroslav Tvrdík. Čtyřicet procent připadlo bohatému podnikateli Jiřímu Šimáněmu. Ten v roli jakéhosi tlumiče megalomanských představ fungoval jen do dubna následujícího roku. Pak se rozhodl opustit místo předsedy představenstva, následně svůj téměř celý podíl prodal.

A Tvrdík se stal pánem situace. Tak, jak o tom snil.

CEFC byla soukromá čínská společnost založená v roce 2002 oligarchou Jie Ťien-mingem, později oficiálním poradcem prezidenta Miloše Zemana. Během pár let se přetransformovala na prudce rostoucí ropný a finanční konglomerát. V byznysu točila obrovské peníze, a to byla přesně oblast, ve které se Tvrdík historicky dovedl angažovat a realizovat obří projekty.

Předplaťte si iSport Premium! Nyní ZDARMA na první měsíc pro nové uživatele při nákupu v aplikaci iSport.cz. Více ZDE>>>

Slavia byla strategicky výtečná akvizice. Byť v době vstupní investice zadlužená, z obchodního hlediska značka neutrpěla. Tvrdík se stal místopředsedou představenstva dceřiné společnosti CEFC Group (Europe) Company. Měl neomezené pravomoci, do klubu pumpoval stamilionové částky, stavěl ho na nohy.

„Z hlediska peněz bylo možné víceméně cokoliv. Jakmile se na něco potřebovaly peníze, vždycky byly. Logicky se nejvíce investovalo do hráčů, do koupě Edenu. Nic nebyl problém,“ říká zdroj velmi dobře obeznámený s tehdejší situací.

Jak do Číny?

Tvrdík si v takto nastaveném prostředí liboval. Uměl peníze točit, přesvědčit o nutnosti investic, dovedl vše náramně prodat fanouškům prostřednictvím vlastního účtu na Twitteru. Obratný marketing s příměsí populismu, to je jeho efektivní zbraň.

Jak se Tvrdík vlastně dostal tak blízko k důležitým čínským podnikatelům? Přes

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat
 • Náhled poukazu Darujte roční předplatné 990 Kč

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník OstravaČlánky odjinud


Články odjinud