Výpověď z profismlouvy. Jeřábek, Bucha, Hašek, kdo bude další? | iSport.cz
Jakub Konečný
31. března 2020 • 05:00

Výpověď z profismlouvy. Jeřábek, Bucha, Hašek, kdo bude další?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bohemians - Sparta: Tetteh protlačil míč za Valeše, gól musel potvrdit VAR, 0:1
Upgrade štaflí, Ďolíček obklopily plošiny! Nej výhled pro fans Sparty
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tahle hra není pro slabé povahy. Vyžaduje notnou kuráž a pevné nervy, protože v ní jde o velké peníze, možná i kariéru. Když se profesionální fotbalista rozhodne dát klubu výpověď, není už cesty zpět. V Česku si na to v poslední době troufli Pavel Bucha, Michal Jeřábek a Martin Hašek, jehož výpověď Spartě potvrdila FAČR a je volný. „Je to věc, která může potkat každý klub. Někdy vás to takhle trefí,“ glosuje jablonecký boss Miroslav Pelta kontroverzní fenomén, který budí velké emoce. Jeho masivní šíření však i vzhledem k pandemii COVID-19 nyní není pravděpodobné. V uzamčené části článku najdete i rozhovor s Markétou Vochoska Haindlovou, šéfkou České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) a sportovní právničkou, která řeší právě spory Michala Jeřábka s Teplicemi a Martina Haška se Spartou. „To si spletl Spartu s kolbenkou, ne?“

„Doufám, že mu to ukončí kariéru a někdy ho potkám, až bude za pokladnou v Bille.“

„Hnusák, to je vir ve Spartě, do karantény s ním, bez peněz a do konce smlouvy.“

To je jen výběr z bezprostředních ohlasů fanoušků Sparty na informaci, že Martin Hašek doručil klubu výpověď z profesionální smlouvy. Jasně z nich vyplývá, že jim tím pořádně hnul žlučí – a že se zároveň ani příliš neorientují v tom, jak tenhle relativně nový institut vlastně funguje. Což paradoxně platí i pro samotné kluby. Potvrdily to první reakce Slavie v případě Pavla Buchy, Teplic v souvislosti s Michalem Jeřábkem i Sparty kvůli Haškovi.

„Bohužel to tak zatím vypadá. Některé názory mohou nasvědčovat tomu, že se v tom zainteresování dostatečně neorientují, možná ale šlo jen o nedorozumění,“ komentuje opatrně generální sekretář FAČR Jan Pauly výrok generálního ředitele Sparty Františka Čupra, který vyjádřil přesvědčení, že Haškova jednostranná výpověď smlouvy je právně nepřípustná a že FAČR proto ponechá hráčovu smlouvu zaregistrovanou.

Nestalo se tak, neboť FAČR skutečně neměl jinou možnost, než inkriminovanou smlouvu zrušit.

„To pravidlo vychází z mezinárodních předpisů FIFA pro statut a přestupy hráčů, a my jsme byli povinni jej převzít, jak stojí a leží,“ objasňuje Pauly.

Hašek se tak svým krokem vyvázal z veškerých vazeb na letenský klub, který na něj rázem ztratil jakékoliv páky.

Stejně jako se to předtím stalo Slavii a Teplicím v případě Buchy, respektive Jeřábka.

„Zaslechl jsem, že je to nespravedlivé, že se tím dává velká moc hráčům do ruky, ale opak je pravdou. V jakémkoliv obchodním styku jste přece oprávněný od smlouvy odstoupit, pokud druhá strana, zjednodušeně, poruší pravidla hry,“ krčí rameny Pauly.

Poškozeným klubům pak nezbývá, než oprávněnost výpovědi

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Program a rozpis zápasů Tabulka Změny pravidel Herní model Aktuální kolo Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu. Před novým ročníkem se měnila pravidla. Titul obhajuje Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.czČlánky odjinud


Články odjinud