Společný problém Sparty a Plzně: obrana hoří! Rozebrali jsme chyby | iSport.cz
24. listopadu 2020 • 18:15

Společný problém Sparty a Plzně: obrana hoří! Rozebrali jsme chyby

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Pešán chce řídit celý hokejový svět, štve Antoše. Dobře, že se do toho hodil granát, namítá Říha
Češi v evropských ligách: Krmenčíkovo řecké obrození, tragédie pro Černého
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pokud chcete mistrovský titul, musíte vykazovat vysoce nadstandardní výkonnost ve všech aspektech hry. Jakmile nějaká složka výkonu zaostává, můžete na nejvyšší poctu rovnou zapomenout. Tenhle trend odkrývá i probíhající sezona. Slavia v ní odlétá od svých hlavních rivalů Sparty i Viktorie. Primární důvod? Úplně jiné defenzivní světy. Zatímco „sešívaní“ dosud inkasovali pouze dvakrát, Letenští a Západočeši už třináctkrát, respektive dvanáctkrát. Takhle propastný rozdíl je s titulovými ambicemi prakticky neslučitelný. V článku pro iSport Premium najdete i rozbor klíčových chyb a problémů, které sužují defenzivy obou týmů.Datoval se květen loňského roku. Slavia zrovna remizovala na Baníku 0:0, což jí zajistilo vůbec první mistrovský titul v éře trenéra Jindřicha Trpišovského. Šlo o zasloužený primát, celek z Edenu byl v ligovém pelotonu jednoduše nejlepší.

„Když je sezona tak dlouhá, musíte být nejlepší ve všem, ne jenom v útoku nebo jenom v obraně. Nemůžete mít výraznou slabinu a já si troufnu říct, že jsme slabší stránku neměli. Kdybychom ji měli, nedotáhli bychom to,“ prohlásil tehdy šéf sešívané lavičky.

Pravdivost Trpišovského slov dokonale potvrzuje dosavadní průběh této sezony. Zatímco jeho soubor opět válí a nekouká vlevo ani vpravo, další favoriti už po osmi odehraných kolech nabírají vodu. Důvod je nasnadě: Sparta i Plzeň mají slabinu. Identickou. A pořádně velkou. Je to fungování jejich obranných linií. Nebo spíš nefungování.

Václav Kotal
Václav Kotal

Za období, ve kterém mistr kapituloval jen dvakrát, stihli rudí inkasovat už třináctkrát. Západočeši jsou na tom jen o gól lépe. Propastný rozdíl. Tím spíš, pokud si připomenete léty prověřenou formulku: tituly vyhrává obrana. Platí to v elitních zámořských sportech, platí to na světových a evropských šampionátech. A platí to samozřejmě i ve FORTUNA:LIZE.

„Obrana je základ. Pokud neinkasujete, nemůžete prohrát. Je to klišé, ale stojím si za tím, že bez dobré defenzivní činnosti úspěch nepřijde,“ zopakoval mnohokrát trenér Letenských Václav Kotal.

Ačkoli mají Sparta s Plzní obrany stejně děravé, v příčinách disfunkčnosti se rozcházejí. Pražané znovu nasedli na kolotoč šílených individuálních chyb. Jakkoli se na konci minulé sezony mohlo zdát, že se tohoto přízraku zbavili, nyní je zpět. A v drtivé síle. Řadu slabých momentů si vybrali Dominik Plechatý s Davidem Lischkou, jenž opakovaně kiksoval hlavně v neděli proti Dynamu.

„Děláme chyby, jaké nevidíte ani v dorostu. Bohužel. Na takové úrovni to ale není možné. Hráči musí pochopit, že pokud chtějí být ve Spartě, tohle se nemůže stávat,“ zdůraznil Kotal.

Ironií osudu je, že na lavičce rudých stojí muž, jenž si během kariéry vybudoval označení „defenzivní specialista“. Kotalovi to nevadí, bere to jako poklonu. Současný stav tomu ale ani náhodou neodpovídá.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
3

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2020/2021

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2020/2021 mění herní systém a čeká ji několik změn. Asi tou nejzasádnější je zrušení nadstavby a 18 týmů v nejvyšší fotbalové soutži.

Od příštího ročníku by se však nadstavba měla opět vrátit. O třetí titul v řadě usiluje Slavia Praha, nováčkem jsou Pardubice a Zbrojovka Brno.

Program a rozpis zápasů Tabulka COVID manuál Dresy Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

15.kolo
Články odjinud


Články odjinud