Jan Vacek
28. listopadu 2022 • 19:32

Kauza Hašek: Sparta je v právu, říká arbitráž. Hráči ale snížila pokutu

Autor: Jan Vacek
Vstoupit do diskuse
16
TOP VIDEA
Překvapilo mě, že Nita vůbec nechytal, říká Ščasný. Proč šel do Pardubic?
Bizár počtvrté. Podívejte se na to nejlepší z tiskové konference Clash of the Stars
VŠECHNA VIDEA ZDE

Klub byl poškozen, hráč podal výpověď smlouvy neoprávněně. Takový verdikt vynesla v kauze Sparty a Martina Haška poslední listopadové pondělí Mezinárodní sportovní arbitráž CAS. Záložníkovi oproti tuzemskému Sboru rozhodců ovšem výrazně snížila pokutu, Hašek musí na Letnou poslat přes 2,5 milionu korun. Přesně 94 702 eur (asi 2,25 milionu korun) činí samotná pokuta, k tomu je třeba připočíst výlohy spojené s řízením a úroky z prodlení. Případ je tím definitivně uzavřen.Byl to verdikt, na který se čekalo dlouhé měsíce. Poté, co Martin Hašek v březnu 2020 bezprecedentně vypověděl platnou smlouvu ve Spartě, skončil třaskavý spor u českého Sboru rozhodců.

Ten dal v první i druhé instanci za pravdu Spartě, Haškovi navíc vyměřil tučnou pokutu ve výši 800 tisíc eur (přibližně 20 milionů korun). Spor se následně přesunul na mezinárodní kolbiště, konkrétně tribunálu CAS.

Orgán sídlící v Lausanne potřeboval hodně času na to, aby vynesl definitivní verdikt. V závěru listopadu tak učinil a dal za pravdu Spartě. Ta byla ve sporu v právu, hráč nikoli. Výsledná skutková podstata tak kopíruje rozhodnutí českých rozhodců.

Co se ovšem dramaticky liší, to jsou finanční náležitosti sporu. CAS totiž zásadně ponížil pokutu, Hašek musí za neoprávněnou výpověď smlouvy uhradit Letenským přes 94 tisíc eur (zhruba 2,25 milionu korun). Tím ovšem výdaje pro sedmadvacetiletého fotbalistu ani zdaleka nekončí.

Hašek je povinen uhradit 60 procent nákladů arbitrážního řízení (klub 40 procent), zároveň musí Spartě zaplatit 2500 švýcarských franků (téměř 70 tisíc korun), tedy výlohy spojené s arbitrážním řízením. Hráč se navíc nevyhne ani úhradě ročního úroku z prodlení ve výši 10 procent základní pokuty.

Jak CAS k výsledné částce došel? Vypočetl rozdíl mezi výší měsíčního příjmu Haška ve Würzburgeru, což bylo jeho první angažmá po konci v rudém, a výší měsíčního příjmu právě ve Spartě. Tento rozdíl pak arbitráž převedla do časového období 14 měsíců a 19 dní. Právě tak dlouho měl totiž trvat Haškův platný kontrakt na Letné.

Důležitou skutečností je, že se na platbě pokuty společně s Haškem nebude podílet žádný klub. I proto došlo ke snížení výsledné částky. Jak totiž uvedl klub, výše pokuty nemá být pro hráče, jakkoli svým postupem porušil řády, likvidační.

Zároveň platí, že Hašek není oprávněn po Spartě žádat jakoukoli finanční kompenzaci. Arbitráž konstatovala, že přeřazení hráče do B-týmu v reakci na neodcestování na soustředění do Španělska v lednu 2020, nebylo protiprávní.

Tím téměř tři roky trvající kauza definitivně končí. Minimálně v rovině sportovního práva. Ani jedna ze stran se již nemá kam dovolat, CAS je v tomto případě poslední instancí.

AC Sparta Praha Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
16

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2022/2023

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2022/2023 odehraje ve formátu s nadstavbou. Zimní přestávka začíná už v polovině listopadu kvůli konání MS ve fotbale 2022 a končí na konci ledna.

Titul obhajuje Viktoria Plzeň.

Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud