SESTŘIH: Slavia - Bohemians 3:0. Jasný triumf, sešívaní zpět v čele ligy

45
Dvacet let od titulu Baníku. Získali jsme ho díky fanouškům, vzpomíná Laštůvka
První Čech, který prorazil Nadalovu antukovou auru: Lehečkův úžasný večer

Fotbalisté Slavie ve 28. kole FORTUNA:LIGY nepřipustili drama. V Edenu porazili Bohemians 3:0, využili ztráty Sparty na Slovácku a vrátili se do čela tabulky. Góly sešívaných vstřelili v prvním poločase Václav Jurečka, Peter Olayinka a nejhezčí ranou večera David Douděra.

„Klokanům“ nevyšla odveta za nedávné semifinále poháru, v němž na začátku dubna na stadionu Slavie prohráli 2:3 po prodloužení. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského zvítězili i ve 14. domácím utkání ligové sezony a naplno bodovali po dvou venkovních remízách po sobě. Bohemians prohráli po sedmi kolech a na čtvrtém místě tabulky mají dvoubodový náskok před pátým Slováckem.

Oba týmy nastoupily v rozestavení na tři stopery. Do slávistické sestavy se po odpykání čtyřzápasového disciplinárního trestu vrátil Olayinka, po nemoci pak Douděra a Zafeiris. Bohemians se museli obejít bez dvojice Matoušek, Beran, která hostuje v Ďolíčku z Edenu.

Zatímco v nedávném pohárovém semifinále Bohemians brzy otevřeli skóre a až v šesté minutě nastavení inkasovali vyrovnávací gól na 2:2, tentokrát se nechali v Edenu od úvodu zatlačit a záhy na to doplatili.

Ve 13. minutě přiťukl Masopust, hrající 100. ligové utkání za Slavii, z pravé strany pod sebe na Jurečku a jeho pokus lehce tečoval mimo dosah brankáře Jedličky veterán Jindřišek. Domácí útočník navázal na gól z minulého kola v derby na Spartě (3:3) a prosadil se ve čtvrtém z posledních pěti soutěžních duelů včetně vítězné branky v poháru proti Bohemians.

Hosté pak přidali, ale gólmana Koláře za celou první půli neohrozili. Ve 31. minutě navíc po brejku podruhé inkasovali. Zafeiris vysunul Olayinku, který se zbavil obránce a střelou na zadní tyč z hranice vápna překonal Jedličku. Nigerijský navrátilec do sestavy skóroval pojedenácté v ligovém ročníku a dál vylepšuje své české sezonní maximum.

Za dalších pět minut slávisté zvýšili už na 3:0. Van Buren sklepl míč po dlouhém nákopu na Douděru a ten ranou zpoza vápna zaskočil Jedličku. Domácí skórovali i z třetí střely mezi tyče a odehráli gólově nejvydařenější první poločas od listopadu.

Trenér Bohemians Veselý po poločase poslal na trávník střídající Dostála s Puškáčem a druhý jmenovaný v 53. minutě po rohu hlavičkoval těsně nad. Jinak ale Slavia s přehledem kontrolovala hru. Tecl zblízka z otočky mířil jen do Jedličky, který pak v 84. minutě zasáhl proti přímému kopu dalšího střídajícího hráče Matěje Juráska.

Svěřenci Trpišovského, který odkoučoval 181. ligové utkání na lavičce Slavie a stal se rekordmanem novodobé klubové historie, dohrávali závěr s přehledem. V další šanci se zjevil střídající Traoré, Jedličku ale nepropálil.

Bohemians v utkání ani jednou nemířili mezi tyče. „Klokani“ venku v lize prohráli po třech zápasech, na půdě Slavie v nejvyšší soutěži nebodovali pošesté za sebou. V samostatné lize na stadionu vršovického rivala zvítězili jen v úvodním z 21 duelů.

Domácí: 14. Jurečka, 31. Olayinka, 36. Douděra

Hosté:

Domácí: O. Kolář – Schranz (63. Provod), Ogbu, Holeš (C), Masopust – Oscar, Zafeiris (87. Traoré) – Olayinka, Jurečka (63. M. Jurásek), Douděra (71. Pech) – Van Buren (71. Tecl).

Hosté: Jedlička – Křapka, Vondra, Köstl, Hůlka – Jindřišek (C), Jánoš (87. Nový), Kovařík (46. M. Dostál), Hála (65. Morávek) – Drchal (77. Mužík), Prekop (46. Puškáč).

Domácí: Mandous, Ousou, Tecl, Provod, Bořil, Pech, Ewerton, Hromada, Traoré, Kačaraba, Jurásek

Slavia - Bohemians: Masopust pálil zpoza šestnáctky těsně vedle

Slavia - Bohemians: Jurečkova střela škrtla o Jindřiška a zaskočila Jedličku, 1:0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.