SESTŘIH: Slavia - Pardubice 3:0. Chytil rozhodl rekordním hattrickem

Autor: iSport.cz, Jonáš Bartoš
80
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc
Bojovník Šín, tvář nového Baníku. Čím připomíná Ševčíka a kde má strop?

Bušíte do soupeře, přibývají vám centry, rohy, střely, šance. Jenže to nejlepší nepřichází. Takhle se slávisté cítili proti Pardubicím až do 66. minuty. Nedělní klání 22. kola FORTUNA:LIGY v Edenu pro domácího favorita rozsekla akce střídajících hráčů – Lukáš Masopust načechral balon pro volného Mojmíra Chytila a zaplněný stadion burácel. Rozjetý forvard v závěru dokončil hattrick, „sešívaní“ slavili pohodlnou výhru 3:0. Do první branky se ale solidně nadřeli…

Mojmír Chytil přišel spolu s Lukášem Provodem na plac po přestávce, vystřídal nevýrazného Micka Van Burena. Dolů šel také zraněný Christos Zafeiris. Mezi 67. a 74. minutou roztočil solidní show. Slávistické rozpaky, kdy se přes drtivou převahu dlouho nemohli prosadit, utnul hlavou po nádherném centru Lukáše Masopusta. Dalšího střídajícího hráče, který domácí snažení výrazně pozvedl směrem ke třem bodům.

Chytil v bleskovém sledu přidal další dvě trefy, prosadil se ve třetím zápase po sobě. Jedno tvrdé zakončení při střele za vápnem navíc zastavila tyč. Společně s kapitánem Petrem Ševčíkem, zmiňovanými zkušenými žolíky Masopustem a Provodem patřil k jasně nejlepším hráčům zápasu.

„Hodně nám střídající pomohli, nejen Mojmír. Maso (Lukáš Masopust), Provy (Lukáš Provod) a Holy (Tomáš Holeš) dokázali naši hru zefektivnit. Klíčový faktor byl příchod Lukáše Masopusta, kterého jsme dali na šestku. Hodně toho oběhal, měl asistenci, k tomu jeho skvělá práce v prostoru, chytání brejků,“ vypíchl při hodnocení utkání trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Odchovanec z Hané prokazuje reprezentační formu. Na duel s Pardubicemi těžko zapomene. Jeho palba znamená srovnání nejrychlejšího hattricku v historii FORTUNA:LIGY. Vyrovnal sparťanskou legendu Horsta Siegla, který pálil třikrát v březnu 1994 třikrát proti Dukle v rozmezí 80. až 88. minuty, což přineslo letenskou výhru 4:0.

Přehled nejrychlejších hattricků v první fotbalové lize

8 minut - Mojmír Chytil (Slavia - Pardubice 3:0, únor 2024, 66. až 74. minuta)
8 minut - Horst Siegl (Sparta - Dukla 4:0, březen 1994, 80. až 88. minuta)
13 minut - Jevgenij Kabajev (Jihlava - Bohemians 1905 2:4, říjen 2017, 9. až 22. minuta)
15 minut - Vratislav Lokvenc (Č. Budějovice - Sparta 1:4, březen 2000, 52. až 67. minuta)
15 minut - Tomáš Krejčík (Bohemians - Žižkov 0:4, srpen 1994, 72. až 87. minuta)
15 minut - Petr Bystroň (Ostrava - Brno 4:1, červen 1994, 41. až 56. minuta)

V ofenzivě, kde se domácí favorit proti solidně bránící pozměněné obraně Pardubic dlouho krutě trápil, přidal tu nejdůležitější ingredienci. A zamezil hrozícímu průšvihu.

„Tijani udělal obrovský kus práce, v první půli byl hodně nebezpečný. Chtěli jsme víc vytěžit z našeho tlaku tím, že jsme k němu dali druhého vápnového hráče. To se povedlo, podal skvělý výkon,“ vyzdvihl domácí kouč přínos svého nejlepšího střelce.

Slavii čeká ďábelský program následujících dvou týdnů. Dvě derby a osmifinále Evropské ligy na San Siru proti AC Milán velí k nutnosti rozložit zátěž. Proti Pardubicím naskočili v ligovém základu poprvé čtyři hráči – Tomáš Vlček, Christos Zafeiris, Mick Van Buren a Muhamed Tijani.

Na hře favorita byly v první půli změn znát. Petr Ševčík nasázel do pardubického vápna v úvodní části zápasu deset rohů. Výsledek – jediné zakončení po hlavičce Tijaniho, který mířil hodně vedle. V poli se na slávistické kombinace leckdy pěkně koukalo, nicméně kýžené gólové zakončení scházelo.

Proti nejaktivnějšímu střelci Condradu Wallemovi v největší šanci skvěle zasáhl náhradní gólman Viktor Budinský, který nahradil Antonína Kinského. Mladá jednička Pardubic nesměla v Edenu nastoupit kvůli dohodě klubů, Kinský patří Slavii. Za stejného důvodu scházeli také slávističtí hosté Denis Halinský a Marek Icha.

Trpišovský o přestávce sáhl k oživení týmu a provedl dvojnásobné střídání, což zápas rozhodlo. Jedna změna byla nucená – Christos Zafeiris, který se v sestavě objevil na jaře poprvé po zranění kolena, si na konci poločasu po souboji s Michalem Hlavatým pohmoždil levý kotník. Před pauzou to ještě zkusil rozběhat, ale nešlo to. Na plac musel Provod, pro talentovaného norského polaře jde na startu jara o další nepříjemnost.

Sestava Slavie se na následující souboje s hlavním rivalem zásadně promění. Právě trojice žolíků, která se podepsala pod všechny domácí góly, půjde velmi pravděpodobně do základu ve středečním derby v rámci čtvrtfinále MOL Cupu. Na základ mají šanci i Ivan Schranz s Oskarem, kteří v neděli scházeli kvůli kartám.

Následující týdny budou z pohledu Trpišovského eskadry zcela kruciální. „Smrt Spartě, smrt Spartě,“ zaznělo od domácího kotle během tradiční děkovačky. Dvě derby se blíží a slávisté jsou nažhavení. Přes čekání na úvodní trefu ukázali, že jsou na souboj s největší rivalem nachystaní.

Domácí: 67. Chytil, 72. Chytil, 74. Chytil

Hosté:

Domácí: Mandous – Vlček, Ogbu (70. Holeš), Zima – Douděra, P. Ševčík (C), Zafeiris (46. Provod), Diouf (63. Zmrzlý) – Wallem (63. Masopust) – Van Buren (46. Chytil), Tijani.

Hosté: Budinský – Mareš, Kukučka (76. Vacek), Chlumecký, Surzyn – Daněk (84. Míšek), Kissiedou (76. Tischler), Solil, Hlavatý (C) – Krobot (70. Zlatohlávek), Patrák (76. Sychra).

Domácí: Sinyan, Holeš, Masopust, Tecl, Chytil, Provod, Bořil, Ogungbayi, Tomič, Zmrzlý, Kolář

Hosté: Donát, Šmíd, Vacek, Černý, Tischler, Darmovzal, Míšek, Sychra, Mukwelle, Zlatohlávek

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.