SESTŘIH: Olomouc - Jablonec 1:0. Sigma vyhrála i v deseti, rozhodl Chvátal

Autor: iSport.cz
0
ALFA Kuchta, Priskeho lekce a slávistické otazníky. Co nový stadion Sparty?
Sporný ofsajd ve Zlíně? VAR chyboval, říká KR. Kušej na Preciada? Správně za ŽK

Fotbalisté Olomouce zvítězili ve 28. ligovém kole nad Jabloncem 1:0 a doma vyhráli poprvé od začátku října a po sedmi zápasech. V 73. minutě o tom rozhodl slovenský obránce Juraj Chvátal. Severočeši měli déle než hodinu početní převahu po vyloučení Jiřího Spáčila, přesto prohráli čtvrtý ligový zápas v řadě. Na 12. místě už mají jistotu, že budou v nadstavbě hrát stejně jako ve dvou minulých sezonách jen ve skupině o záchranu. Sigma je osmá.

Na Andrově stadionu se utkaly týmy, které shodně prohrály poslední tři ligové zápasy. V olomoucké jedenáctce nahradil Nováka na levém kraji Uriča. Hosté kvůli trestům postrádali Hurtada, Martince a Filipa Součka, ani na lavičce kvůli zdravotním problémům nebyli v této sezoně nepostradatelní Kratochvíl a Tekijaški.

Zato Hübschman byl v základu poprvé od prosincového zápasu na Spartě. Ve věku 42 let, sedmi měsíců a 10 dní se stal druhým nejstarším hráčem, který nastoupil v české lize, čímž předstihl Zavadila. Před ním je už jen Jindřišek z pražských Bohemians 1905.

Olomoučtí fanoušci pokračovali v protestech proti vedení klubu. V 19. minutě část publika demonstrativně opustila tribuny, což mělo symbolicky připomenout rok založení klubu 1919. Do té doby viděli jen dva náznaky šancí svého týmu. Zorvan vystřelil vysoko nad branku a ani Breite z dálky brankáře Hanuše příliš nepotrápil.

Ve 28. minutě domácí Spáčil přišlápl uprostřed hřiště Aléguému kotník a hlavní rozhodčí Rouček mu po kontrole u videa ukázal červenou kartu. V 37. minutě se Hübschman mohl stát i nejstarším ligovým střelcem, jeho oblouček mířil pod břevno, ale brankář Stoppen míč vyškrábl.

To už byli olomoučtí ultras zpět a jejich tým měl i v oslabení mírně navrch. Hru rozhýbal Fortelný, který ještě během první půlhodiny vystřídal zraněného Slámu. Nejprve udělal kličku i brankáři Hanušovi, ale z úhlu už nedokázal přesně zakončit. Pak připravil šanci pro Juliše, ale nejlepšímu střelci Hanáků v ligové sezoně míč v rozhodujícím okamžiku odskočil.

Po změně stran skončila Hübschmanova hlavička v síti, ale kvůli ofsajdu gól neplatil. Na druhé straně se vytáhl Hanuš při Uričově střele z hranice šestnáctky. Na Chvátalovu střelu po Breiteho průnikové přihrávce však byl krátký. Pro slovenského obránce šlo o třetí gól v sezoně nejvyšší soutěže.

Hostům se už vyrovnat nepodařilo, přestože střídající Náprstek k tomu měl v závěru blízko. Na Hané prohráli v lize potřetí v řadě a opět bez vstřelené branky. Stoppen poprvé v ročníku nejvyšší soutěže uhájil čisté konto. V příštím kole bude Sigmě kvůli žlutým kartám chybět Fortelný, Jablonci ze stejného důvodu Alégué.

Domácí: 74. Chvátal

Hosté:

Domácí: Stoppen – Chvátal, Pokorný, Vraštil, Sláma (22. Fortelný) – Breite (C) (90. Ventúra), J. Spáčil – Vodháněl (46. Šíp), Zorvan, Uriča (90+3. Matys) – L. Juliš (46. Zifčák).

Hosté: Hanuš – D. Souček (88. Velich), Hübschman (C) (77. Náprstek), Štěpánek, Polidar – Černák, Hollý, Houska, Alégué (46. Kanakimana) – Čanturišvili, Chramosta.

Domácí: Matys, Šíp, Zifčák, Ventúra, Pospíšil, Singhateh, Langer, Navrátil, Fortelný, Digaňa

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.