Vrátit pražskou Slavii na elitní pozice v Synot lize? Tak to bude moc tvrdý oříšek. V tom má trenér Miroslav Beránek po přípravných zápasech jasno. V generálce na ligu Slavia v Kroměříži remizovala 1:1 s Olomoucí. Sigma se naopak bude po sestupu snažit o rychlý návrat.
Krčení ramen, rozpačité rozhazování rukama, nesmělé úsměvy. Hráči Slavie Praha rozhodně nejsou necelý týden před startem Synot ligy v sebevědomém rozpoložení.
Z osmi přípravných duelů Pražané vyhráli třikrát - s Příbramí (2:0), s Vlašimí (1:0) a Českými Budějovicemi (3:0). Se Senicí a Olomoucí remizovali (1:1) - stejně jako s bratislavským Slovanem, jemuž podlehli v penaltovém rozstřelu na turnaji v Čelákovicích. A s Trenčínem i Štěchovicemi z ČFL prohráli (0:1).
„Pořád jsou to jen přípravné zápasy, až to bude o body, bude to něco jiného,“ říkal po duelu s Olomoucí stoper Martin Latka. On by měl být po návratu z Düsseldorfu největší postavou Slavie v lize. Šéfem a lídrem týmu. Generálku s Olomoucí hodnotil střízlivě. „Splnilo to účel, byly složité podmínky, velké vedro. To zápas poznamená,“ dodal.
Pravdou je, že duel s Olomoucí se hrál v Kroměříži ve velkém horku. I náhradníci se z rozžhavené lavičky na přímém slunci radši přesunuli do stínu pod hlavní tribunou. A dá se říct, že největší potlesk za celý zápas sklidil extrenér Sigmy Petr Uličný, kterého hlasatel vítal mezi diváky.
„Víme, že mužstvo teprve stabilizujeme a musíme se na to dívat střízlivě,“ říkal slávistický trenér Miroslav Beránek. „Tým tvoříme, sedá si, vytváříme vše za pochodu. Mužstvo není hotové, nějací hráči ještě přijdou.“

Trenér poukazoval zejména na složení obrany. „Obrana takhle spolu hraje druhý zápas, bude si sedat v průběhu podzimu. Čeká nás dlouhodobá práce, potřebujeme věci automatizovat. My takhle hrajeme první, druhý zápas a jiná mužstva spolu jsou rok, dva, tři… Ale my víme, co nás trápí, analyzujeme si to a pracujeme na tom v tréninku,“ tvrdil.
Slavia ligu rozjíždí v sobotu v Uherském Hradišti proti Slovácku. Které hráče by trenér Beránek do té doby v týmu ještě rád přivítal, nechtěl rozebírat. O jménech se odmítal bavit, dokud prý nebudou podepsány smlouvy.
„Nechceme doplnit, chceme zkvalitnit. I proto, že tvořivé hráče máme zraněné,“ říkal Beránek. „Karel Piták pořád není úplně fit, řekl si teď jen o patnáct minut. A Boudejamaa je zraněný. Přišel koncový útočník Balaj, ale ten je závislý na podpoře z pole,“ vysvětloval. Proti Sigmě navíc chyběli mj. brankář Martin Berkovec, který se rozchytával za juniorku, a zraněný ofenzivní záložník Jakub Petr.