Minimální zásah, maximální prospěch. Tímhle heslem se řídí fotbalová videorevoluce. Velká premiéra v HET lize se blíží, na video by mělo dojít v jednom z posledních tří podzimních kol. V bundeslize či italské Serii A videoasistenty testují ve všech utkáních, v Česku se online režim zkoušel zatím jen v juniorské lize. Máte otázky? Deník Sport se pokusil zodpovědět ty nejdůležitější.
Kdy se bude video používat?
Videorozhodčí bude přezkoumávat jen zjevné chyby a do zápasu může vstoupit pouze ve čtyřech situacích, které mají přímý vliv na výsledek (vývoj) utkání:
1. góly
2. penalty
3. červené karty (jen přímé udělení ČK, nikoli druhé žluté karty a ČK)
4. chybná identifikace hráče při udělení karty
"Cílem je řešit jen klíčové situace s přímým vlivem na výsledek utkání. A zároveň, aby docházelo k co nejmenšímu zásahu do hry jako takové," vysvětluje člen komise rozhodčích Roman Hrubeš.

Kdo má rozhodující slovo?
Výhradně hlavní rozhodčí. Ještě před tím, než kvůli videu přeruší hru, musí učinit rozhodnutí (například odpískat, či neodpískat penaltu). O posouzení požádá sám, nebo dostane informaci a rovnou i řešení situace, ale pouze jako doporučení. Hlavní sudí pak verdikt vynese rovnou, nebo zhlédne na monitoru u hřiště opakovaný záběr. Videoasistent se nemůže vyjadřovat jen na základě pocitů. Přezkoumávaný úsek hry není časově omezený, u gólu ale má jít o plynulou útočnou akci.

Jak se postupuje v pokračující hře?
Modelové situace: rozhodčí neodpíská penaltu a soupeř z brejku vstřelí gól, na základě videa zpětně pokutový kop nařídí a branku neuzná. Sudí neodpíská faul v šestnáctce, jiný hráč při pokračující hře dostane žlutou kartu. Pokud byl první verdikt změněn, žlutá karta z mezidobí platí – výjimkou jsou jen ŽK nebo ČK za zastavení slibně se rozvíjející akce nebo vyložené brankové příležitosti.
Kdyby "natvrdo" fungoval videorozhodčí v zápase Baník - Olomouc v posledním ligovém kole, vrátil by se před gólovou akcí domácích k momentu, kdy útočník Milan Baroš atakoval brankáře Miloše Buchtu. Informoval by hlavního sudího s doporučením, že se jednalo o faul, a tedy by gól neměl platit (byť padl až po dalším centru).

Nebude video zdržovat?
Videoexpert z komise rozhodčích Roman Hrubeš ujišťuje, že ne: „Není to delší než střídání hráčů.“ Operátoři v přenosovém voze bývají rychlí a videorozhodčí může mít záběr po ruce do dvou vteřin. Pak už jde jen o to, jak moc je záběr průkazný. „Počítá se s tím, že hlavní rozhodčí bude řešit zhruba dvě situace za zápas,“ tvrdí Hrubeš.

Kolik času má hlavní sudí u videa?
Kolik potřebuje. Hlavního rozhodčího u monitoru nelimituje nic, důležitější než rychlost je správné rozhodnutí. Pozor, sudí by měl během přezkumu zůstat „viditelný“, aby byl celý proces transparentní. Monitor bude mít v zámezí za reklamními panely a u videa ho nesmějí rušit hráči ani členové realizačního týmu (nesportovní chování).
"FIFA chce maximální transparentnost. Rozhodčí má být pořád na ploše, ne třeba chodit do tunelu, kde by ho mohli ovlivňovat funkcionáři. U videa bude stát sám," říká expert Hrubeš.
Budou se opakované záběry vysílat na stadionu?
O tom se ještě nerozhodlo. Třeba v severoamerické MLS se vysílá všechno, ale na to se FIFA moc netváří. Druhou variantou je promítání jen některých situací, což by mohlo vést k divokým emocím a nakonec i k poklesu autority rozhodčího. Poslední možností je nevysílat nic nebo jen záběr z přenosového vozu s videorozhodčím v akci.
Proč si nemůžou opakované záběry vyžádat trenéři?
Pravidlová komise IFAB vysvětluje, že systém je zaměřený na odstranění jasných chyb, a je prý tedy takřka vyloučeno, aby si videorozhodčí situace s takovou chybou nevšiml. Dalším zádrhelem by mohlo být zneužívání: trenéři by si mohli brát „challenge“ z taktických důvodů. „Třeba ve volejbale se to často děje za rozhodnutého stavu,“ upozornil Hrubeš.
Kdo může dělat videorozhodčího?
Současní hlavní rozhodčí s dostatečnou praxí nebo bývalí hlavní rozhodčí, kteří v nedávné době byli na listině pro profesionální soutěže. Ideálem je mít vždy dva videorozhodčí (jeden pracuje s opakovaným záběrem a druhý mezitím sleduje hru), ale to může narážet na personální limity. „Řešením by mohla být přeshraniční spolupráce,“ míní šéf ligy Dušan Svoboda.
Jak to bude s tresty?
Jako videorozhodčí může působit i sudí, který aktuálně figuruje na profesionální listině. Teoreticky může i během jednoho kola v jednom zápase pískat a v jiném usednout k videu. Co když ale dostane v první roli trest? Bude se vztahovat i na druhou roli? „Logické by to bylo,“ říká člen komise rozhodčích Roman Hrubeš. Bude to potřeba ještě upřesnit, v každém případě posuzovat se bude i práce videorozhodčího. „Komunikace mezi sudími a videorozhodčím bude nahrávána a vyhodnocována,“ tvrdí Hrubeš.