Co bude dál s firmou, která je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie? Jaroslav Tvrdík, který klubu jako zástupce čínské CEFC Europe šéfuje, potvrdil, že společnost CITIC Group za ni v dohodnutém termínu nezaplatila dluh. Zabránily tomu podle něj ale kroky investiční skupiny J&T, která ve čtvrtek odvolala představenstvo CEFC Europe včetně Tvrdíka a nahradila ho krizovým managementem. Ujistil, že firma má peníze na zaplacení dlužných 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč) připravené. Současná situace komentovali fanoušci na transparentu při utkání s Jabloncem.
Tvrdík na Twitteru nejdřív v pátek pozdě večer vysvětloval na Twitteru, proč nedošlo ke splacení dluhů. "Úvěry se mají platit včas, souhlas. Naše ale byly sporně předčasně zesplatněny. Původní termín byl 31. 7. 2018. V úterý dostal CITIC/CEFC China termín zaplacení do dneška (do pátku) do 14:00. Nebýt včerejších (čtvrtečních) úkonů a při dodržení zákonné povinnosti součinnosti věřitele, bylo uhrazeno," napsal.
Spolumajitel J&T Patrik Tkáč předtím na stejné sociální síti uvedl, že místo placení podal Tvrdík 40 předběžných opatření. "Jsme připraveni okamžitě přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče," napsal Tkáč.
Avšak o tom, že Tvrdíkova pozice slábne i mezi fotbalovými fanoušky, však vypovídá epizoda z ligového utkání proti Jablonci. Na Tribuně Sever, kde se soustředí kotel červenobílých, se v prvním poločase objevil transparent, který připomněl Tvrdíkovi jeho předchozí angažmá na ministerstvu obrany či ČSA. Vedle toho byl k vidění nápis: Bez Tvrdíka Slavia.

J&T ve čtvrtek uvedla, že ke změnám přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv. Podle právníků jsou kroky J&T standardním opatřením věřitele. Tvrdík ale na Twitteru položil otázku, zda skutečným účelem odvolání představenstva CEFC nebylo zablokování možnosti dlužníka v termínu zákonně zaplatit.
Tvrdík podotkl, že předseda představenstva čínské firmy v Česku jednal osobně jak s vedením J&T, tak s prezidentem Milošem Zemanem, poté podepsal právní garanci zaplacení a poslal na účet 475 mil.eur. "Opravdu někdo věří, že nechce zaplatit?," dodal Tvrdík.
Uvery se maji platit vcas. Souhlas. Nase ale byly sporne predcasne zesplatneny. Puvodni termin byl 31.7.2018. V utery dostal CITIC/CEFC China termin zaplaceni do dneska do 14.00. Nebyt vcerejsich ukonu a pri dodrzeni zakonne povinnosti soucinnosti veritele, bylo uhrazeno.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) May 18, 2018
Za dluhy ručí CEFC mimo jiné fotbalovou Slavií, budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, či administrativním komplexem Florentinum.
CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur. Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.
Čínská CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).
O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.
