Hejda vládne výhrám: „nechutný“ a silný lídr, na repre prý ale moc tichý

Na tiskovkách mluví před novináři tiše, nečekejte od něj výbušné věty. Jenže na hřišti se mění v sakra kvalitního stopera. Lukáš Hejda táhne v Plzni nejlepší obranu v lize, s kapitánskou páskou na ruce prožívá mimořádnou sezonu. Na západě Čech kroutí desátý rok a ze všech aktivních hráčů, kteří jdou do nadstavby o titul, nasbíral nejvíc výher (157). V čem spočívá Hejdova vítězná DNA a proč v reprezentaci odehrál pouze dvě minuty?
Dveře plzeňské kabiny poprvé otevřel v červenci 2012. Přišel ze Sparty jako nadaný člen reprezentační jednadvacítky, přestupová částka se pohybovala okolo 12 milionů korun. S tím, že Letenští si ponechali výrazný podíl na případném dalším přestupu. Spolu s Lukášem Hejdou tenkrát do Štruncových sadů zamířil i Martin Zeman.
„Sparta v něm neviděla lídra nebo stopera číslo jedna, v Plzni si ho vybral sportovní ředitel František Mysliveček. Ten tušil, že má v sobě obrovské předpoklady a je fotbalový,“ vzpomíná hráčův manažer Ondrej Chovanec, který vysokého stopera zastupuje od jeho patnácti let.

V Plzni si Hejda musel na šanci počkat, přednost pod trenérem Vrbou dostávali zkušenější Čišovský a Procházka. „Na začátku to měl těžké, ale prospělo mu předchozí hostování v Příbrami a postupně si v Plzni vydobyl silnou pozici. Trošku ho limitoval zdravotní stav, jinak měl kariéru možná ještě lepší,“ vzpomíná Karel Krejčí, který tehdy dělal Vrbovi asistenta a na důrazného stopera spoléhal jako hlavní trenér Viktorie v mistrovské sezoně 2015/16.
„Vsadil jsem