Holeš podle Ličky: Ukázal vrchol umění. Ve Slavii ho uměli „objevit“

Nedávno ho při hlasování deníku Sport pro žebříček TOP 100 ligových fotbalistů dal na první místo. Nyní se Tomáš Holeš stal také držitelem ceny pro nejlepšího hráče sezony. „Ani na chviličku jsem neváhal, že bych ho nedal nejlepším hráčem ligy,“ zdůrazňuje Verner Lička, bývalý reprezentační asistent a současný prezident trenérské unie. Tady je jeho podrobný znalecký posudek krále.
Čeho si na Tomáši Holešovi nejvíce ceníte?
„Teď jenom najít to správné slovo…“ (přemýšlí)
Univerzálnost?
„Komplexnost, konzistence a specifický leadership.“
Nyní to rozveďme.
„Dříve jsme o Holešovi říkali: Je to dobrý hráč a fajn kluk. Takže je jasné, že v sobě musel mít potenciál. Kdyby v něm nic nebylo, nešel by rozvíjet. Ale hlavní u něj bylo, že to vidělo a pochopilo okolí. Tím myslím trenéra Jindřich Trpišovského a jeho tým. Začali s ním pracovat a posunuli ho ve vývoji.“
Z ortodoxního krajního beka udělali stopera či středního záložníka.
„Už dlouho jsem neviděl v českém fotbale někoho tak komplexního. V podstatě vymazal rozdíl v použitelnosti ve středu zálohy a na stoperu. Na pozici, kde byl vychován a používán, tedy na postu pravého beka, už se dokonce vlastně ani nehodí. Jako kdyby se někdo vyučil kuchařem, pak elektrikářem, a potom najednou zjistil, že není ani kuchařem, ani elektrikářem, že je rozeným umělcem. Holeš artistou typu houslisty Václava Hudečka není, ale jeho komplexnost a přínos pro tým jsou obrovské. Obdivuhodný je i v tom, jak propojil přínos individuálního