SOUHRN EL: Postup si zajistili Arsenal, Lazio, Petrohrad, FCSB a Dynamo Kyjev

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Pět jistých postupujících přineslo čtvrteční 4. kolo zápasů základních skupin Evropské ligy. Jarního play off se už určitě zúčastní Arsenal, Lazio Řím, Zenit Petrohrad, Dynamo Kyjev a rumunské FCSB, které si zajistilo postup ze skupiny, ve které je i Viktoria Plzeň. Londýnský Arsenal i bez Petra Čecha si zajistil postup domácí bezbrankovou remízou s CZ Bělehrad. Šanci na postup naopak překvapivě brzy ztratil Everton.

Fotbalisté CZ Bělehrad slavili bezbrankovou remízu na hřišti Arsenalu skoro jako výhru, obránce Marko Gobeljić hodil fanouškům téměř všechno Fotbalisté CZ Bělehrad slavili bezbrankovou remízu na hřišti Arsenalu skoro jako výhru, obránce Marko Gobeljić hodil fanouškům téměř všechno

Skupina A

O výhře Astany v Tel Avivu rozhodl v 57. minutě Twumasi a připsal si tak třetí gól v posledních dvou zápasech Evropské ligy. Před třemi týdny se na výhře 4:0 nad Maccabi podílel dvěma zásahy.

Kazašský celek je tak v tabulce druhý za dosud neporaženým Villarrealem a před třetí Slavií má dvoubodový náskok. Maccabi je bez vítězství a vstřelené branky s jedním bodem poslední.

Maccabi Tel Aviv - Astana 0:1 (0:1)
Branka: 58. Twumasi.

Maccabi: Rajkovič - Yeini, Babin, Tibi, Davidzada - Dasa (65. Micha), Battocchio, Rikan, Blackman (77. Atzili) - Kjartansson, Atar (65. Schoenfeld). Trenér: Cruyff.
Astana: Erič - Šitov (88. Aničič), Malij, Postnikov, Šomko - Twumasi, Bejsebekov, Majevskij, Tagybergen (73. Mužikov), Tomasov (74. Murtazajev) - Kabananga. Trenér: Stojlvo.

Skupina B

Místo ve vyřazovací části si naopak ve skupině B zajistilo Dynamo Kyjev díky vítězství 1:0 nad Young Boys Bern.

Partizan Bělehrad - Skënderbeu Korcë 2:0 (1:0)
Branky: 39. Tošič, 66. Tawamba.

Young Boys Bern - Dynamo Kyjev 0:1 (0:0)

Ludogorec Razgrad - Braga 1:1 (0:0)
Branky: 69. Marcelinho - 83. Fransergio.

Rijeka - Austria Vídeň 1:4 (0:1)
Branky: 61. Pavičič - 41. a 62. Prokop, 73. Serbes, 83. Monschein. ČK: 73. Mišič (Rijeka).

Skupina D

1. Milán 6 3 2 1 13:6 11
2. AEK Atény 6 1 5 0 6:5 8
3. Rijeka 6 2 1 3 11:12 7
4. Austria Vídeň 6 1 2 3 9:16 5

Skupina E

Ve skupině E mělo postup na dosah Bergamo, které ale remizovalo s Limassolem 1:1, když o potřebné vítězství přišlo ve čtvrté minutě nastavení.

Lyon - Everton 3:0 (0:0)
Branky: 68. Traoré, 76. Aouar, 88. Depay.

Apollon Limassol - Bergamo 1:1 (0:1)
Branky: 90.+4 Zelaya - 35. Iličič z pen.

Skupina E

1. Atalanta 6 4 2 0 14:4 14
2. Lyon 6 3 2 1 11:4 11
3. Everton 6 1 1 4 7:15 4
4. Apollon Limassol 6 0 3 3 5:14 3

Skupina F

Lokomotiv Moskva - Šeriff Tiraspol 1:2 (1:1)
Branky: 26. Farfán - 41. Badibanga, 59. Brezovec.

Lokomotiv: Guilherme (33. Medveděv) - Ignatěv, Kvirkvelija, Pejčinovič, Lysov - Anton Mirančuk (73. Eder), Alexej Mirančuk, I. Denisov, Tarasov (55. Darinov), Fernandes - Farfán. Trenér: Sjomin.
Tiraspol: Mikulič - Racu, Posmac, Kulušič - Sušič, Brezovec (67. Balimba), Andon, Kendyš, Cristiano (87. Victor) - Badibanga, Jairo (79. De Nooijer). Trenér: Bordin.

FC Kodaň - Fastav Zlín 3:0 (1:0) - více čtěte zde
Branky: 49. a 90.+1 Verbič, 41. Lüftner.

Skupina F

1. Lok. Moskva 6 3 2 1 9:4 11
2. FC Kodaň 6 2 3 1 7:3 9
3. Tiraspol 6 2 3 1 4:4 9
4. Zlín 6 0 2 4 1:10 2

Skupina G

Bývalá Steaua Bukurešť se sice ve 31. minutě ujala vedení zásluhou Comana, ale takřka vzápětí srovnal Sahar. Domácím nakonec remíza stačila k postupu, protože jim k němu pomohlo i vítězství Plzně 4:1 nad Luganem.

FCSB udrželo neporazitelnost v soutěži a s deseti body vede tabulku. Druhá Viktoria má na kontě bodů šest, Beer Ševa čtyři a Lugano tři.

FCSB - Hapoel Beer Ševa 1:1 (1:1)
Branky: 31. Coman - 37. Sahar.

FCSB: Nita - Enache, Larie, Balasa, Maranhao - Man (46. Teixeira), Pintilii, Budescu, Filip, Coman (65. Tanase) - Alibec (71. Gnohere). Trenér: Dica.
Beer Ševa: Goreš - Elo, Vítor (71. Ohana), Taha, Korhut - Radi, Elhamed, Einbinder - Cuenca (77. Melikson), Sahar (82. Barda), Nwakaeme. Trenér: Bakhar.

Viktoria Plzeň - Lugano 4:1 (3:1) - více čtěte zde
Branky: 4. a 19. Krmenčík, 45. Hořava, 56. Čermák - 15. Mariani.

Skupina G

1. Plzeň 6 4 0 2 13:8 12
2. Steaua 6 3 1 2 9:7 10
3. Lugano 6 3 0 3 9:11 9
4. Hapoel Be'er Sheva 6 1 1 4 5:10 4

Skupina H

V brance Arsenalu dostal před Čechem přednost Macey, český gólman usedl jen mezi náhradníky. Londýnský celek měl doma proti Crvene Zvezdě výraznou převahu, ale přesto vyšel poprvé po devíti zápasech střelecky naprázdno. Přesto mu to stačilo k postupu, protože Kolín nad Rýnem si poradil 5:2 s Borisovem.

Kolín nad Rýnem - BATE Borisov 5:2 (1:2)
Branky: 54. a 82. Osako, 16. Zoller, 64. Guirassy, 90. Jojič - 31. Milunovič, 33. Signěvič.

Skupina I

V zápase Guimaraese s Marseille byly k vidění nelichotivý rekord Evropské ligy. Hostující obránce Evra totiž dostal za potyčku s fanouškem Olympique červenou kartu ještě před začátkem zápasu, což se stalo poprvé v historii soutěže.

Francouzský celek sice mohl nastoupit v jedenácti, ale přesto nedohrál v plném počtu, protože v 88. minutě byl vyloučen Kamara. Guimaraes nakonec zvítězil 1:0.

Guimaraes - Olympique Marseille 1:0 (0:0)
Branka: 80. Hurtado. ČK: před zápasem Evra, 87. Kamara (oba Marseille).

Skupina K

Dvě červené karty, po jedné na každé straně, padly v duelu Arnhemu s Waregemem. Jako první musel předčasně ze hřiště hostující Madu, po přestávce domácí Vitesse přišlo o Buttnera. Belgický celek nakonec vyhrál 2:0 i díky tomu, že domácím rozhodčí neuznali dvě branky.

Lazio Řím - Nice 1:0 (0:0)
Branka: 90.+2 vlastní Le Marchand.

Arnhem - Waregem 0:2 (0:1)
Branky: 3. Baudry, 70. Kaya. ČK: 52. Buttner - 22. Madu.

Skupina K

1. Lazio 6 4 1 1 12:7 13
2. Nice 6 3 0 3 12:7 9
3. Zulte-Waregem 6 2 1 3 8:13 7
4. Arnhem 6 1 2 3 5:10 5

Skupina L

Dramatickým způsobem si zajistil postup Petrohrad. Zenit po 90 minutách prohrával 0:1, ale ve třetí minutě nastavení vyrovnal Kokorin, což spolu s vítězstvím San Sebastianu 3:0 nad Vardarem Skopje poslalo ruský celek do druhého kola.

San Sebastian - Vardar Skopje 3:0 (1:0)
Branky: 31. Juanmi, 69. De la Bella, 81. Jon.

Rosenborg Trondheim - Zenit Petrohrad 1:1 (0:0)
Branky: 54. Bendtner z pen. - 90.+3 Kokorin.

Skupina L

1. Petrohrad 6 5 1 0 17:5 16
2. Real Sociedad 6 4 0 2 16:6 12
3. Rosenborg BK 6 1 2 3 6:11 5
4. Vardar 6 0 1 5 3:20 1

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.