Kdo na "desítku" proti Antverpám? Kouč Vrba má hned PĚT variant | iSport.cz
Radek Špryňar
8. srpna 2019 • 14:20

Kdo na "desítku" proti Antverpám? Kouč Vrba má hned PĚT variant

Vstoupit do diskuse
0
 • Koho na "desítku" proti Antverpám? Pavel Vrba má hned několik variant Koho na "desítku" proti Antverpám? Pavel Vrba má hned několik variantFOTO: koláž iSport.cz

  PŘÍMO Z BRUSELU | Po zranění Aleše Čermáka, jenž je v pracovní nečinnosti vzhledem k natažení postranních kolenních vazů, je zase na stole téma obsazení podhrotové pozice. Před dnešním večerním vstupem do třetího předkola Evropské ligy proti Antverpám má trenér Plzně Pavel Vrba poměrně širokou paletu, jak klíčový post v herním schématu 4-2-3-1 obsadit. „K sestavě se vyjadřovat nebudu,“ odpálkoval na středeční tiskové konferenci dotaz deníku Sport, zda je pro něj pozice desítky nejproblematičtějším místem z hlediska skládání sestavy. Kdo tedy může operovat pod útočníkem Michaelem Krmenčíkem? Vrba má až pět možností.

 • Ondřej Mihálik (22 let)

  Bilance v sezoně

  Zápasy: 5
  Minuty: 264
  Góly: 0
  Asistence: 0

  Poté, co Aleš Čermák zmizel na marodku, stal se pro Pavla Vrbu volbou číslo jedna. Nezklamal, ale ani nezazářil. Na desítce se objevil poprvé proti Karviné, od kouče si po zápase vyslechl pochvalu, nicméně několik situací nevyřešil správně technicky ani strategicky. Odchovanec Jablonce na  podhrotu naskočil i v odvetě druhého předkola Ligy mistrů na Olympiakosu (0:4), kde se vůbec nedostal do hry. To samé platilo o ligovém zápase proti Bohemians (0:0).

  Ošklivá nula ve statistice vstřelených branek jde logicky i na jeho vrub. V průběhu duelu se přesunul na křídlo, kde se mu dýchalo výrazně lépe. Mihálik je tahový hráč s rychlostními přednostmi, které dovede uplatnit spíše v prostoru u lajny. Zatím mu zoufale chybí produktivita.

  Plzeňský mladík Ondřej Mihálik se snaží dohnat kapitána Bohemians Josefa JindřiškaPlzeňský mladík Ondřej Mihálik se snaží dohnat kapitána Bohemians Josefa JindřiškaFoto Pavel Mazáč (Sport)

 • Dominik Janošek (21)

  Bilance v sezoně

  Zápasy: 3
  Minuty: 125
  Góly: 0
  Asistence: 0

  Rozhodně zajímavá alternativa. Úkoly podhrotového hráče mu Vrba svěřil na Bohemians. Jednadvacetiletý středopolař přišel na hřiště v 66. minutě a vedl si velmi slušně. Sebevědomě, jistě, nápaditě. Přesně to se od desítky očekává. I díky Janoškovi, jenž fotbalově vyrostl v Brně, se zvýšila úroveň plzeňské hry.

  „Za trenéra Martina Svědíka jsem na Slovácku hrál na desítce. Nemám s tím vůbec problém,“ vypravoval po utkání. Ano, chybí mu praxe z vypjatých bitev v evropských pohárech. Zase ale není typem, který by se z náročného zadání rozklepal. Nedivte se, pokud dneska bude v zahajovací jedenáctce.

  Dominik Janošek plzeňské trenéry v utkání s Karabachem příjemně překvapilDominik Janošek plzeňské trenéry v utkání s Karabachem příjemně překvapilFoto fcviktoria.cz

 • Jan Kopic (29)

  Bilance v sezoně

  Zápasy: 6
  Minuty: 538
  Góly: 2
  Asistence: 0

  V genech má uloženy jiné kódy, než vymýšlet kejkle a fígle v prostoru pod útočníkem. Mnohem raději se motá u lajny, je silný v soubojích jeden na jednoho, umí vypustit do šestnáctky přesný centr, nebo si stáhne balon do středu a pálí. Přesto i desítka by mu mohla sedět.

  Na tomto postu už několik zápasů odehrál, byť ne pod Pavlem Vrbou, který skvost jihlavské kopané povětšinou notoricky drží u lajny. Ale během posledního zápasu s Bohemians se na pár minut ve středu pole objevil. Proč ne! Kopic má účinnou střelu, umí vymyslet překvapivá řešení.

  Michael Krmenčík litoval jedné z neproměněných šancí v utkání proti Bohemians, utěšovat ho musel Jan KopicMichael Krmenčík litoval jedné z neproměněných šancí v utkání proti Bohemians, utěšovat ho musel Jan KopicFoto Pavel Mazáč (Sport)

 • Joel Kayamba (27)

  Bilance v sezoně

  Zápasy: 6
  Minuty: 457
  Góly: 1
  Asistence: 1

  Testem prošel na konci předchozí ligové sezony. V závěrečných zápasech nadstavbové části FORTUNA:LIGY se konžský technik proháněl na podhrotu. Ukázalo se to jako nesmírně zajímavé a účinné řešení. Kayamba zrychloval hru, nepřidržoval balon, neustále byl v nabídce a v zásobě měl i překvapivé varianty. Adaptaci zvládl nečekaně zdařile.

  Od té doby se Vrba k této možnosti neodhodlal a sedmadvacetiletý borec hobluje výhradně pravou stranu předsunuté záložní formace. Kayamba však v posledních zápasech trochu uvadá, ze hřiště často odchází jako první střídající hráč (na Olympiakosu, na Bohemians, s Karvinou). Bylo by překvapením, kdyby uznávaný stratég Vrba zvolil tohle řešení.

  Důvod k velké radosti. První ligová trefa Joela Ngandu Kayamby v plzeňském dresuDůvod k velké radosti. První ligová trefa Joela Ngandu Kayamby v plzeňském dresuFoto Michal Beranek / Sport

 • Tomáš Hořava (31)

  Bilance v sezoně

  Zápasy: 0
  Minuty: 0
  Góly: 0
  Asistence: 0

  Ještě v minulé sezoně by to byla jednoznačná volba. Byť je zkušený koumák víc doma na nižší pozici, ani s desítkou nemá problém. Pokud si odpustí hru na více dotyků, z kopačky mu to obvykle pěkně sviští. Navíc si dovede najít místo v šestnáctce a zakončit, což je Hořavova zřejmá výhoda oproti konkurenci.

  Ovšem pozor, jednatřicetiletý hráč, jenž se fotbalově vzdělával v Olomouci, v sezoně dosud neodehrál ani jednu minutu… Vrba mu však vždycky věřil, zahrnoval ho důvěrou i v časech, kdy to Hořavovi tolik nešlo. Takže? Pokud by se dnes objevil v základní sestavě, bylo by to překvapení, ale žádný šok.

  Tomáš Hořava v důrazném souboji s Vladimírem CoufalemTomáš Hořava v důrazném souboji s Vladimírem CoufalemFoto Barbora Reichová (Sport)

Vstoupit do diskuse
0
Skupina F
Články odjinud


Články odjinud