Expert Kopecký o krachu v EL: Chybí zabijáci i cit pro míč. Co krátká pauza?

Patrik Hrošovský se rozloučil porážkou
Zklamaný Radim Řezník a klečící Jakub Brabec po výhře s Antverpami, která ovšem znamenala konec v Evropě
Plzeňští hráči smutní po vyřazení v Evropské lize
Zdrcený David Limberský těžce kouše konec Plzně v Evropské lize
Plzeňský kouč Pavel Vrba smutní po konci Viktorie v Evropské lize
Gól Antverp ze 113. minuty hry zavřel Plzni bránu do Evropy
Hráči Plzně se radují z gólu Michaela Krmenčíka
41
Fotogalerie
Začít diskusi (0)

Během jednoho večera přišlo Česko o trojlístek týmů bojující o vstup do Evropské ligy. Plzeň, Sparta i Mladá Boleslav neuspěly. „V Lize mistrů, stejně tak v Evropské lize, narazíte na nezpochybnitelnou kvalitu. Hráči se mohou adekvátně vyvíjet, přibývají jim zkušenosti, zvykají si na evropské tempo hry. Jenže teď takový bonus nedostanou. Jak se mohou zlepšovat?“ zamýšlí se bývalý trenér Ivan Kopecký, expert deníku Sport. Český klubový fotbal spadl do trablů. A jak se na nich mohl podílet třeba i kratší odpočinek po nadstavbové části v české lize? Tady Kopecký zásadní problém nevidí.

Video placeholder
SESTŘIH: Plzeň - Antverpy 2:1pp. Naděje, pak rána! Viktoria v EL končí • iSport.tv

Najdete u hořkých konců tří českých klubů společného jmenovatele?
„Je jím především úspěšnost v koncovce. Umění dávat góly. To je v evropských pohárech rozhodující. Viděl jsem odvetu Plzně, tam je to jednoznačné. Kdyby proměnila velké příležitosti, o postupu by bylo jasno. Sledoval jsem i Mladou Boleslav. Ta možností tolik neměla. Obecně platí, že celkově se naše kluby těžko dostávají do gólových šancí. A když se do nich dostanou, tak jsou fotbalisté ukvapení, nesoustředění. Jednoduše řečeno: chybí nám kvalita v zakončení. Zabijácký instinkt. Takové útočníky nemáme. To samé platí o Spartě.“

Co ještě chybí českým týmům oproti konkurenci?
„U všech soupeřů mě zaujala pohybová elastičnost a práce s míčem. Hlavně balkánských a afrických hráčů. Oni se s balonem mazlí, kdežto my ho pracně zpracováváme. Dám příklad: český hráč musí míč při zpracování a založení akce sledovat, chybí přirozenost. Naopak soupeř balon tolik nesleduje, tím pádem logicky získává víc času, aby se rozhlédl, viděl spoluhráče v náběhu a zvolil správné řešení. Jde třeba o půl vteřiny, ale ta je v současném dynamickém fotbale stěžejní.“

Je to i o rychlosti?
„Neřekl bych, že jsme pomalí rychlostně. Jsme pomalí v práci s míčem.“

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů