10. března 2021 • 18:42

ROZBOR Rangers: Doma mašina, v Evropě hazard. Z křídel jsou desítky

Autor: dvo, jp
Vstoupit do diskuse
0
 • Rozebrali jsme hru Rangers, na co dávat pozor?Rozebrali jsme hru Rangers, na co dávat pozor?FOTO: koláž iSport.cz

  Na Ostrovech dominantní mašina, v Evropě hazard na plné pecky. Tak nějak by se dal charakterizovat styl čerstvého skotského šampiona. Rangers se pod vedením trenéra Stevena Gerrarda snaží o kombinační fotbal, jenž vychází z rozestavení 4 – 3 – 3. Často však dochází k různým modifikacím. Zřejmě nejzajímavějším prvkem je stahování křídelních hráčů do středu pole a jistá podobnost s pražskou Slavií.

 • Útok a formace

  Steven Gerrard většinou lpí na rozestavení 4 – 3 – 3, které však vzešlo z původního 4 – 2 – 3 – 1. Jinak ho Ibrox využívají v domácí lize, a jinak v Evropě. V Premiership vychází téměř vždycky, snad až na derby s Celtikem, z obrovské herní převahy. Výhodou tohoto formátu je, že ve chvíli, kdy je těžiště hry trvale na soupeřově polovině, před pokutovým územím, uvolní si tým prostor pro krajní beky. Ti tam mají průměrně mnohem vyšší postavení, víc podporují útok a finální fáze se skládá ze tří nabíhajících hráčů více uprostřed a z druhé vlny středních záložníků. Tím je tohle schéma účinnější při velké převaze. „Je to systém, který lépe prolamuje nízko postavené obranné bloky týmů ve skotské lize,“ píše ve své analýze Will Murray pro Total Football Analysis.

  Průměrné postavení Rangers a nejčastější kombinace

 • Z křídel jsou „desítky“

  Křídelní hráči se často stahují doprostřed pole, kde plní roli dvou „desítek“, čímž vzniká prostor pro krajní obránce, kteří mohou útočit. Vzorným příkladem je extrémně produktivní bek James Tavernier (17+15), jenž vystupuje až na pozici křídla a často se dostává do zakončení. Stažením krajních hráčů do středu navíc vzniká více možností, jak překonávat hluboký blok soupeřů. Velkou zbraní je Ryan Kent, jehož si Gerrard přivedl z Liverpoolu. „Byl to mladý frustrovaný kluk. V klubu nedokázali využít jeho rychlost. Jakmile se posunul na levý kraj, šel neskutečně nahoru,“ popisuje ho Gerrardova pravá ruka Michael Beale, který v minulosti působil u mládeže „reds“. Umí jeden na jednoho, má bleskové zrychlení a pořádný švih v noze. Často proniká z levé strany do středu pole, naráží si s protihráči a zakončuje. Na toho bacha!

  Kde se pohybuje Ryan Kent

 • Otevřená hra

  V Premiership běžně přesahují při držení míče vysokou hranici 60 procent a soupeře zasypávají průměrně patnácti i více střelami. Mají i vysokou produktivitu, více než 2,4 gólu na zápas. V Evropě ale hrají Rangers úplně jiné typy zápasů, které se doma podobají snad jen derby „starých firem“ proti Celtiku. Zde lze najít jisté podobnosti se Slavií. I „sešívání“ v české lize ovládají zápas s míčem u nohou, kdežto na evropské scéně jejich dominance vzhledem ke kvalitám soupeřů mírně klesá. V případě Rangers dochází k mnohem otevřenější hře. Držení míče se rozloží téměř padesát na padesát a případně se přikloní na jednu či druhou stranu podle toho, v jaké pohodě se týmy zrovna nacházejí a jak jim vychází taktika. Víc v takových zápasech využívají svůj tempo fotbal. Díky výdrži dokážou hrát ve vysoké intenzitě velkou část zápasu. Hřiště proti silnějším protivníkům prodlouží, aby tolik nepropadali v obraně, a začínají využívat víc delších přihrávek. V ten moment začne víc záležet na individuálních schopnostech hráčů, jimž druhá vlna už nevytvoří takovou podporu jako v zápasech, kdy mají Rangers drtivou převahu.

  Bránění Rangers

 • V obraně pozor na pasti

  It´s a trap! Ano, pozor na pasti. V těch si čerstvý skotský šampion v defenzivě libuje. V určitých fázích zápasu se nepouští do nahánění soupeře po celém hřišti a nesnaží se okamžitě získat balon. Řady se srovnají, vytvoří tři linie, jež vyčkávají. Nepřítele nechají klidně nalézt na vlastní polovinu, přičemž následně dochází k okamžitému úderu. Do presinku se pak zapojí téměř všichni. Včetně ofenzivního trojzubce Hagi, Morelos, Kent. Právě tito rychlostně vybavení hráči jsou schopni soupeře „zavřít“, získat balon a jít do brejku. Gerrardovým velkým plusem je, že defenzivu rok co rok zlepšuje. Oproti minulé sezoně Ibrox dovolují soupeřům ještě méně střel na branku, čímž logicky hrozí menší nebezpečí. Pokud však někde opticky existuje slabina v kvalitě Rangers, hledejte ji v zadních řadách.

  Otevřený útok Rangers

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud