23. srpna 2023 • 18:05

Zorja Luhansk není Dnipro. Rozebrali jsme slabiny soupeře Slavie

Autor: Daniel Konečný
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Nechutný závěr poháru. Bitky fanoušků a zásah policie na hřišti
SESTŘIH: Plzeň - Sparta 1:2. Letenští mají double! Rozhodl Birmančevič
VŠECHNA VIDEA ZDE

I druhou překážku Slavie na cestě do Evropské ligy tvoří celek z Ukrajiny. „Výkonností i stylem hry jsou podobní Dnipru,“ dušoval se ještě po zápase s Baníkem trenér „sešívaných“ Jindřich Trpišovský. Nyní už Pražané ví, že je čeká dosti rozdílný soupeř. „Hrají z hlubokého bloku a čekají na brejky. Budeme dobývat,“ je seznámen kapitán Tomáš Holeš s pojetím hry Zorje Luhaňsk. Jak to přesně vypadá, ukazuje pořad Rentgen.Letos zatím Slavii přeje v Evropě štěstí. Po nejlepším střelci nedávno skončeného ročníku ukrajinské ligy, Arťomu Dovbykovi, se slávisté minimálně v prvním utkání vyhnou i tomu druhému nejlepšímu, Nazariji Rusynovi. Šikovné křídlo Zorje na rozdíl od krajana nezamířilo za lepším, ale vyřadily jej svalové problémy.

„Sešívaní“ se tedy nemusí chystat na největší hvězdu Zorje, která však vyznává značně odlišný styl než Dnipro. Zřetelně to lze ilustrovat na číslech z aktuální sezony nejvyšší ukrajinské soutěže.

Zatímco Dnipro má procentuálně nejvyšší držení míče, Zorja patří k podprůměru. Dnipro rovněž vládne počtu přihrávek na zápas, vymění si jich v průměru 424, v nichž má i jednu z nejvyšších úspěšností. Naopak Zorja zkusí dát o takřka sto nahrávek za zápas méně. K tomu je rozdává s nejhorší úspěšností. Hraje totiž nejvíce dlouhých pasů.

Nejen na míči, ale i v defenzivě jde o velmi odlišné týmy.

Dnipro povoluje svým sokům sotva tři rohy za celý mač. Protivníci Zorje jich v průměru kopou devět. S tím souvisí i počet střel, k nimž oba celky své soupeře pustí. Dnipro jich povolí osm, Zorja čtrnáct. Stejně tak je Zorja značně pasivnější při presinku.

„Slavii v dvojzápase hodně pomohl rychle vstřelený gól. Dodal jim sebevědomí. Hraje nesmírně agresivně, aktivně presuje, její stopeři se nebojí bránit jeden na jednoho. Musíme být disciplinovaní, hrát kompaktně a nepropadat v soubojích. Navíc je poženou fanoušci, před kterými jsme již dlouho nehráli,“ připomněl trenér Zorje Nenad Lalatovič, že ukrajinská liga se hraje za zavřenými dveřmi.

Srbský kouč bude chtít Slavii znepříjemnit cestu za postupem velmi pragmatickým stylem hry.

Zorja při bránění vychází z rozestavení 5 – 4 – 1 s třemi vysokými stopery. Při útoku soupeře se zatahuje do hlubokého bloku a následně se snaží hrozit z brejků. Jak naznačily již statistiky, Zorja si na míči nekomplikuje život. Zpravidla si vymění pár přihrávek a přijde dlouhý míč do křídelního prostoru.

Největší síla Slavie bude spočívat především ve třech ohledech.

Zaprvé, Zorja velice špatně pracuje s míčem pod tlakem. Sešívaní jsou přitom v presinku obrovsky silní. Zadruhé, ukrajinský soupeř je špatný v přepínání z ofenzivy do defenzivy. Slavia bude mít tedy po zisku míče velkou šanci udeřit do rozhozené obrany. A zatřetí, Zorja velice špatně brání standardní situace. Jen v tomto ročníku už svým soupeřům darovala dvě penalty po rohových kopech. V obou případech šlo o stažení protihráče v šestnáctce.

Slavii tedy čeká odlišný soupeř. Pokud však předvede totožný výkon jako před dvěma týdny, bude opět rozhodnuto již po zápase v Edenu.

Celý rozbor si můžete detailněji prohlédnout ve videu.

Srovnání Slavia vs. Zorja vs. Dnipro-1 v této sezoně

Statistika Slavia Zorja Dnipro-1
Odehrané zápasy 7 4 3
Forma VRV RVP PRV
Postavení v ligové tabulce 1. 10. 11.
Vstřelených gólů 13 4 4
Inkasovaných gólů 3 6 4
Očekávaných gólů (xG) 15.86 4.16 5.79
Očekávaných gólů soupeře (xGA) 4.28 7.06 2.67
Střel/na bránu 16.7/7.0 11.3/3.5 12.0/4.7
Přihrávek/úspěšných 440/363 327/252 424/359
Držení míče 58.2 % 44.6 % 59.7 %
Vyhraných soubojů 49.5 % 47.7 % 46.2 %
Zdroj dat wyscout.com

pozn. tučně jsou zvýrazněny statistiky, které jsou přepočítány na 90 minut hry.
*U ukrajinských týmů jsou pro lepší srovnání uvedeny jen ligové zápasy. Nejsou tedy započítána evropská předkola Dnipro-1.

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud