Když ve finále MS 2006 Ribéry utíkal italskému stoperovi Materazzimu, ukázala časomíra 9,7 m/s, tedy 34,9 km/h. To znamená, že by v téhle rychlosti zaběhl 100 metrů zhruba za 10,4 vteřiny. V minulém ročníku bundesligy mu naměřili v utkání rychlost 34,5 km/h. Malé srovnání s Usainem Boltem. Tomu naměřili maximální rychlost 12,4 m/s. Kdyby v tomhle tempu běžel od začátku do konce stovku, posunul by světový rekord k 8 vteřinám. Samozřejmě, že to nejde. Maximální rychlost nevyvinete hned po startovním výstřelu, sprinter ji nabere zhruba na třiceti metrech.
Franck Ribéry • ReutersKdyby tedy Bolt sprintoval na deseti až dvaceti metrech, což je běžná délka sprintů fotbalistů, sotva na rychlost přes 12 m/s za sekundu dosáhne. Fotbalisté navíc neběhají rovně na atletické dráze, ale na hřišti se soupeři a míčem. O to větší respekt si zasluhuje Ribéryho čas. Najdeme sice ještě rychlejší hráče, Ronaldovi naměřili před dvěma roky v zápase španělské ligy rychlost 10,9 m/s, ovšem nikdo z nich nenakládá s rychlostí tak dobře jako Ribéry. Ten totiž používá maximální rychlost ve všech činnostech na hřišti. S míčem i bez něj. Právě v tomhle je mimořádný. V minulém ročníku bundesligy udělal v průměru 25 náběhů v maximální rychlosti za zápas.
V české lize jsme často rádi, když jich hráči udělají pět… Ribéry si sprintem vybírá co nejvýhodnější prostor pro převzetí přihrávky. Ve sprintu jde do kličky, stejně tak i do obrany nebo presingu. A nečeká až na to, co spoluhráč udělá s míčem. Už předtím si sám maximálně intenzivním pohybem hledá nejvhodnější místo, odkud by mohl přímočaře zaútočit. Messi je v tomhle za Ribérym. Jakmile nemá míč v držení, často se jen tak po trávníku plouží. Rychlý pohyb bez míče vyvine jen při presingu. Jinak vyčkává. Ribéry nevyčkává. Už zkraje zápasu na Manchesteru City sprintoval kolmo za obranu. Když viděl, že tam míč neprojde, ihned odcouval k postranní čáře. Aby si udělal prostor pro přihrávku od Alaby. Všechno v maximální rychlosti! Dělá to automaticky, protože to má tréninkem zafixované v podvědomí. Rezervy u něj nacházím v pokutovém území. Nedohrává v něm akce, jak by měl.
Zatímco Robben si v šestnáctce nepřestane hledat pozici, ze které by mohl vstřelit gól, dokud celá akce definitivně neskončí, Ribéry někdy ani nesleduje, jak spoluhráč vystřelí. Jinak ovšem může sloužit za příklad. Už před pár roky jsem veřejně říkal, že i naši hráči můžou hrát jako on a dodnes na tom trvám. Že jsou pomalí? Nejsou. Michalu Kadlecovi naměřili v Leverkusenu maximální rychlost 33 km/h a Pavlu Krmašovi ve Freiburgu 32,4 km/h, což je stejná rychlost, které dosáhl Schweinsteiger z Bayernu. Přitom o Krmašovi se u nás říkalo, že patří k těm pomalejším. Takže: i v možnostech našich hráčů tohle je. Jen to od nich musíme vyžadovat! A od mládí je učit hrát s míčem i bez něj v maximální rychlosti. |