4. srpna 2009 • 05:00

Fanoušci Panathinaikosu: Milujeme klub jako heroin

Autor:
Fanoušci Panathinaikosu
TOP VIDEA
Unikátní VIDEO ze zasněženého derby Sparta - Slavia: podívejte se na záběry přímo od hřiště Unikátní VIDEO ze zasněženého derby Sparta - Slavia: podívejte se na záběry přímo od hřiště
Zimní olympiáda objektivem fotografky Deníku Sport Barbory Reichové Zimní olympiáda objektivem fotografky Deníku Sport Barbory Reichové
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to láska, oddanost až fanatismus. „Panatho moje, miluji Tě jako heroin, jako silnou drogu, jako hašiš a LSD.“ I to zpívají ve svých chorálech fanoušci Panathinaikosu, soupeře fotbalistů Sparty v dnešní odvetě 3. předkola Ligy mistrů.Spartu čeká v Aténách téměř sedmdesátitisícový vroucí kotel na Olympijském stadionu. Ohlušujícími chorály, lesem vlajek i pyrotechnickými kousky jsou řečtí fandové proslulí, ovšem zrovna na Panathinaikosu nebyla donedávna podobná atmosféra vůbec obvyklá.

Nejvěrnější fanoušci, známí jako Gate 13, totiž byli v dlouholetém sporu s vedením klubu. A to kvůli mizerným výsledkům (Panathinaikos získal za posledních 13 let jediný titul, všechny zbylé pobral nenáviděný Olympiakos) a také kvůli tomu, že vedení Panathinaikosu ostře vystupovalo proti fanouškovskému tvrdému jádru.Průměrné návštěvy kvůli vleklému boji poklesly na historické minimum pod 10 tisíc. Vše loni v dubnu vyvrcholilo masovou demonstrací příznivců, probíhající zároveň s ligovým zápasem proti Arisu. Zatímco na stadionu sledovalo duel pouhých 5 tisíc diváků, proti vedení klubu jich demonstroval až desetinásobek.

Nedlouho poté majitel Giannis Vardinogiannis konečně zredukoval svůj podíl ve fotbalovém klubu na 50 procent a s příchodem nového prezidenta Nikose Paterase zavládl mezi vedením a příznivci opět smír.

Loni v létě, kdy se Panathinaikos přestěhoval z chátrajícího stadionu Apostolase Nikolaidise zpět na Olympijský stadion, se tribuny opět zaplnily desítkami tisíc příznivců a to dokonce i na přátelské zápasy. Víc než 20 tisíc fandů si koupilo permanentky, čímž vytvořili řecký rekord.

A kapitán Giorgios Karagounis před startem sezony prohlásil: „Naší největší posilou je návrat fanoušků.“ Jejich sílu dnes okusí i Sparta.

Překlad chorálu Horto magiko (Kouzelný plevel):
Je to kouzelný plevel,
dej mi trochu ochutnat,
abych mohl snít o mém PAO
a křičet až k Bohu:
Panatho moje,
miluji Tě
jako heroin, jako silnou drogu
jako hašiš
a LSD,
celý svět je s Tebou jako opilý.
Panathao moje
miluji Tě,
kdekoliv budeš hrát, já Tě
vždycky budu doprovázet.
PAO tady,
PAO tam,
kdekoliv budeš hrát,
budeme vždycky spolu

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze