Paroubek chce zákon o diváckém násilí

Jediným dlouhodobým řešením nepokojů při sportovních utkáních je přijetí zákona o diváckém násilí. Na tiskové konferenci to řekl stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan.
Sociální demokraté se ale shodli v tom, že prvním krokem, který je potřeba udělat, je návrat policie na stadiony.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek už v pondělí oznámil, že předloží do konce týdne sněmovně návrh novely zákona, která by to umožňovala. Tuto legislativní změnu, která by znamenala návrat před 1. lednem 2009, by podpořili komunisté.
Paroubek doufá, že by mohli pro návrh zvednout ruku i někteří koaliční poslanci. "Zcela nepochybně budeme hledat podporu i mezi koaličními poslanci," dodal.
Ministr vnitra Ivan Langer označil v pondělí Paroubkův návrh za zbrklý a neuváženy a za vítězství chuligánů. Nepovažuje za potřebný ani zákon, který by řešil násilí na fotbale, o kterém hovoří Bublan. Plně podle něj postačuje zákon o přestupcích a trestní zákon.
Podle Bublana ale ani současná legislativa nebrání vstupu policie na stadiony, pokud to uzná za potřebné. To by ale znamenalo, že novela, o které hovoří Paroubek, skutečně není nutná. Poslanec Karel Šplíchal (ČSSD) už v pondělí uvedl, že návrat ke stavu před 1. lednem 2009 nestačí.
Řešení vidí v novele trestního zákona i trestního řádu. Dohoda, kterou před týdnem podepsala Policie ČR s Českomoravským fotbalovým svazem, podle Šplíchala neodpovídá možnostem svazu ani klubů. Manuál pro kluby prý navíc nebyl projednán ve výkonném výboru svazu.
Reakci opozičních sociálních demokratů vyvolaly především nepokoje rozvášněných ostravských fanoušků při nedělním zápase v Brně, kde musela zasahovat policie. Podobné problémy s fanoušky jako v Brně měli pořadatelé v neděli také při duelu Olomouce s pražskou Spartou, ale tam pořadatelská služba situaci zvládla bez policejního zásahu.
Byla to první riziková utkání, která se hrála podle nových bezpečnostních pravidel dohodnutých mezi policií a fotbalovým svazem po přijetí novely zákona.