Kauza Liberec: Frejlach musí hrát?!

Může se na hřišti kopat za uši, přesto musí hrát. Třiadvacetiletý liberecký středopolař Tomáš Frejlach má mít místo v sestavě garantované ve smlouvě. V mužstvu to proto vře a negativní dopad je vidět i na bídném ligovém rozjezdu.
Představte si orchestr, v němž důležitý houslista hraje falešně, ovšem dirigent ho před dalším koncertem nemůže poslat z kola ven. Maximálně si může strčit do uší bubínky, aby to neslyšel.
Ve stejném postavení jsou podle informací Sportu trenéři v Liberci. I kdyby se stavěli na hlavu, nesmí vynechat ze sestavy středopolaře Tomáše Frejlacha. To prý demoralizuje tým. Šatna nemůže skousnout nerovný konkurenční boj. Chabý vstup do ligy s jedním bodem ze tří utkání to jen dokládá.
„Je to tak. Frejlach má přímo ve smlouvě zakotvené, že musí hrát, a to Liberec rozkládá,“ shodují se důvěryhodné zdroje deníku Sport.
Vedení klubu však o tom nechce ani slyšet. „U nás rozhoduje vždy o sestavě hlavní trenér,“ zdůraznil Zbyněk Štiller, předseda představenstva akciové společnosti Slovan Liberec.
Kluby do ničeho nenutíme, tvrdí Kramarič >>>
A co na to Ondrej Chovanec, hráčský agent, do jehož stáje Frejlach patří? „Tomášův kontrakt je smluvní vztah dvou stran a já se k němu nebudu vyjadřovat,“ reagoval. „K tomu, aby proti Tomášovi stálo mužstvo, není
žádný důvod. Místo pod penzí mají jiní,“ kontruje.
Že by někdo garantoval někomu předem místo v sestavě, to zní jako šílená science-fiction. Zvláště u majitele libereckého klubu Ludvíka Karla. Vždyť právě on jako jeden z prvních průkopníků snížil hráčům základní mzdu a výrazně naopak posílil pohyblivou složku. Proto, aby jeho zaměstnanci dostávali zaplaceno pouze za dobrou práci na hřišti.
Jenže zdroje Sportu hlásí, že nejde o bláznivou konstrukci, nýbrž o neuvěřitelnou skutečnost. Tuhle vizi nepřímo podporuje i pohled Julia Kramariče, advokáta Chovancovy manažerské skupiny. Ten včera v rozhovoru pro Sport přiznal, že v jeho práci není klauzule o počtu odehraných zápasů žádnou novinkou.
„Ano, i s tím jsem se setkal. Není to nijak časté, ale ani neobvyklé,“ konstatoval. Je tomu tak také u Frejlacha? „To nemohu potvrdit ani vyvrátit,“ dodal.
Severočeši talentovaného třiadvacetiletého chlapíka původem z Kutné Hory získali z Příbrami v létě 2006. Investovali do něj nemalé peníze. Kdo by je nedal do mladíka, kterého odborníci považovali za „druhého Rosického“.
Obchodník Karl jistě počítal s tím, jak jednou tenhle nákup královsky zhodnotí. Vždyť „první Rosický“ vydělal Spartě téměř půl miliardy.
Proto mohl přistoupit na klauzuli o počtu odehraných utkání. Jenže v létě se údajně chytil do vlastní pasti.
Frejlach prý v minulé sezoně odehrál méně utkání, než předepisovala „norma“, a tak přišly na řadu sankce. Klub si mohl vybrat: buď hráči navýší plat, anebo se dočká výpovědi. Tím by byl borec volný a Slovan by z jeho následného přestupu neměl ani halíř.
Proto prý zvítězila varianta číslo jedna. Paragraf v kontraktu údajně přikazoval trojnásobný nárůst, ale obě strany se dohodly na kompromisu. Konkrétně na měsíční mzdě 150 tisíc korun, což je v liberecké kabině astronomické číslo.
Ve vylepšené smlouvě, jež vyprší příští léto, má být zaneseno i to, že záložník se musí v nynější sezoně objevit na hřišti v ligových utkání minimálně na 50 minut. Klubové špičky to popírají, ale Frejlachova bilance v tomto ligovém ročníku tomu nasvědčuje.
První kolo: v zápase s Kladnem je střídán v 59. minutě. Druhé kolo: v Boleslavi tráví na hřišti celý zápas. Třetí kolo: v duelu s Brnem zmizel ze hřiště v 56. minutě.
„Kdyby měl ve smlouvě, že má odehrát nějaké procento zápasů, tak by nastupoval třeba jako Dočkal každý zápas. Kromě toho by to přece asi platilo pro Evropskou ligu, kde odehrál pár minut,“ oponuje Chovanec.
V Liberci je v každém případě dusná atmosféra. O tristní situaci dnes bude jednat klubové představenstvo – a tvrdý boss Karl na něm nebude chybět.