Pod Ještědem se už brzy čeká velký trenérský třesk! Z lavičky libereckého Slovanu by měl po skončení podzimní sezony zmizet Ladislav Škorpil společně se svými asistenty. A na „místo činu“ se má vrátit Vlastimil Petržela.
V prvoligové tabulce až osmé místo se závratnou dvanáctibodovou ztrátou na čelo. Stále ještě nestrávené vyřazení z Evropské ligy. Tohle už ambiciózní majitel libereckého Slovanu Ludvík Karl podle všeho nevydýchá. Bez ohledu na dvě poslední ligové výhry a účast v jarním čtvrtfinále Ondrášovka Cupu. Důvěryhodné zdroje Sportu se shodují: „Po konci podzimu Karl řízne do trenérského štábu.“
Řez by neměl téměř jistě minout Škorpilovy asistenty Luboše Kozla, Radima Nečase a Milana Veselého. Šance samotného Škorpila na pokračování ještě existuje, ovšem nejspíš není velká.
Na severu Čech se totiž považuje již za de facto jasnou záležitost, že se na stadionu U Nisy opět objeví Vlastimil Petržela, momentálně trenér druholigové Viktorie Žižkov. Ale také chlapík, který před šestnácti lety vytáhl Liberec do nejvyšší tuzemské soutěže a především osoba blízká Karlovi.
Stanovisko ofi ciálních míst k téhle velerošádě je poněkud dvojznačné „Veškeré spekulace jsou naprosto zbytečné. Trenéry se snažíme maximálně podržet,“ prohlásil ředitel klubu Libor Kleibl, ovšem také dodal: „Nikdo nemá nic jistého. Co platí dneska, nemusí platit zítra.“
Jak na možný brzký konec reagoval Škorpil? „Nepřísluší mi to komentovat,“ pravil. Pak však s nadhledem dodal: „Zda budu trénovat Liberec i na jaře? Vzhledem k tomu, že 6. února budu již třetím rokem ve starobním důchodu, tak nevím, zda mě do té doby neklepne.“
Ani Vlastimil Petržela nehodlal případné zimní trenérské stěhování rozebírat. „Máme rozehranou soutěž a já se tím teď nechci zaobírat a ani nezaobírám, protože mám spoustu svých problémů na Žižkově. Zaobírat se tím budu, až skončí sezona. S panem Karlem mám sice nadstandardní vztah, ale tohle neřešíme,“ shrnul Petržela.
Autoritativní Karl ovšem už situaci řešil v polovině října. Po prohře v Ostravě se měl rozloučit s triem Škorpilových asistentů. Ale hlavní kouč to podle zdrojů Sportu zvrátil s poukazem na to, že sám mužstvo nepovede.
Jedna „oběť“ je však již na světě. V klubu k údivu hráčů i kmenových zaměstnanců k poslednímu prosinci skončí dlouholetý sekretář a vedoucí týmu Pavel Jirouš, který ve sportovním úseku pracoval od roku 1991. Ofi -ciální důvod? „Vedení klubu hledalo možnost úspor v personální oblasti,“ uvedl tiskový mluvčí libereckého klubu Lukáš Váňa. Funkci vedoucího A-mužstva klub úplně zrušil, náplň práce rozložil mezi tři další osoby.
V zákulisí se však mluví o tom, že klub se vyhazovem pomstil Jiroušovi za přestup jeho syna do pražské Sparty, na kterém nevydělal tolik, jak si představoval. Celá kauza v kostce: Jirouše juniora pustil Karl na hostování do Sokolova s opcí na přestup s tím, že bude k mání za 3 miliony korun. Vytáhlý útočník dal v „azylu“ osmnáct gólů, čímž si vysloužil nabídku Sparty. Sokolov ho rád z Liberce vykoupil a prodal ho obratem, samozřejmě s velkým ziskem, na Letnou. A Karl skřípal zuby. „Nechci to komentovat,“ poznamenal Jirouš senior.
Zdá se, že hlavní čistka je však teprve na obzoru.