Na Slavii se to valí ze všech stran. Poté, co generální ředitel Miroslav Platil odkryl, že situace klubu je víc než kritická a že mu hrozí i krach, se vyostřuje klima v kabině. Hráči neviděli již od prosince plat a mluví se o stávce. Část fanoušků zase vyzývá k demonstraci před domem majitele Antonína France.
Červenobílí se nacházejí v bodě zlomu. Do konce dubna potřebují získat deset milionů korun, jinak klub nezíská profesionální licenci a spadne do třetí ligy. Pokud však Slavia nesežene nového investora, hrozí jí úplný krach. „Současný vlastník pan Franc klub neutáhne, nemá z čeho,“ řekl Platil.
Trpělivost dochází i hráčům. Navenek to sice vypadá, že vše šlape jak má, kabina však celou situaci velmi intenzivně prožívá. Fotbalové myšlenky prý nyní jdou stranou, začíná pořádně přituhovat, nervozita stoupá.
Vše o krizi Slavie:
„Když se ráno před tréninkem sejdeme v kabině, koukáme po sobě, kdo má nějakou novou informaci. Na fotbal teď nemyslí nikdo,“ potvrzuje jeden z fotbalistů Slavie, který si nepřál být jmenován.
Sportu to potvrdil i jiný zdroj. „V kabině je velká nespokojenost se současným děním a hráči rozhodně dají nějakou formou protestu najevo, co si myslí,“ říká člověk, který je s atmosférou mezi hráči dobře obeznámen.
Mluví se dokonce o stávce. Tedy o tom, že by hráči nenastoupili k soutěžnímu utkání. Podle informací Sportu hráči nejprve zvažovali, že budou bojkotovat již nejbližší (pondělní) ligové utkání se Slováckem v Edenu, nakonec však usoudili, že dají majiteli klubu ještě poslední šanci na nápravu.
Atmosféra v kabině je tragická. Ředitel klubu Platil však tvrdí, že hráči současný stav ustojí. „Prostřednictvím Karola Kisela mě ubezpečili, že se můžu spolehnout na to, že hrají za sebe, za klub a že mi důvěřují. Že to zatím vydrží,“ pravil šéf klubu v pátek v rozhovoru pro Sport a agenturu ČTK.
Případná stávka by se týkala zápasu 25. kola (25. dubna) na půdě Plzně, která bojuje o titul. Nenastoupení slávistů by tak ovlivnilo regulérnost soutěže. Postih disciplinární komise, který by následoval, by navíc pocítil nejen klub, ale i hráči. „Mnozí z nich se v posledních měsících díky Slavii zviditelnili, jinde by třeba příležitost ani nedostali. Tady ano. Snad si to uvědomují,“ doufá Platil.
Za generálním ředitelem prý Slavia stojí. Vidí, že se snaží a hráči vědí, že na něco je krátký i on. Uvědomují si, že míč je na jiné straně. Na straně majitelů. Proti těm se teď nasměrovala zloba fanoušků.
Platil totiž jako majitele označil Antonína France, současného člena představenstva. Tajemný chlapík, kterého v Edenu pomalu nikdo nezná, však nejspíš zastupuje rodinu Sisáků, kontroverzní postavy českého byznysu.
Část slávistických příznivců včera vyzvala k demonstraci před domem France. „Necháme našim majitelům, ať už je jimi Franc nebo kdokoli jiný, ještě pár dní, ne více, pak vezmeme situaci do vlastních rukou. Demonstrace se bude konat buďto před domem některého z majitelů, nebo v Edenu,“ píše se na serveru superslavia.com.
Sdružení „Sešívaní drží spolu“, které je autorem otevřeného dopisu předsedovi ČMFS Ivanu Haškovi, ale od pouliční demonstrace zrazuje. „Zásadním způsobem se od toho distancujeme,“ tvrdí. Tito příznivci naopak chtějí nespokojenost vyjádřit protestem při duelu se Slováckem, kdy se mají všichni fandové přesunout o přestávce na východní tribunu, aby společně rozjeli připravené „choreo“.
Slavii je těžko. Velmi těžko. A problémy naopak přibývají...