Michal Petrák
20. dubna 2011 • 18:55

Mluvčí fanoušků Slavie věří: Hašek nám pomůže

Vstoupit do diskuse
7
TOP VIDEA
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fanoušci Slavie se mobilizují – dali dohromady sdružení, které má za úkol zajistit přežití červenobílého klubu bez podobných problémů, jakými si prošla Bohemka. „To se opakovat nebude. Věříme Ivanu Haškovi, který nám to garantoval,“ říká Jiří Vrba, neoficiální mluvčí sdružení Sešívaní drží spolu.



Mluví za fanoušky. Chce Slavii zachránit. Uvědomuje si však, že příznivci červenobílých mají svázané ruce. „Chceme být hlídacími psy, kteří budou dohlížet, aby se ve Slavii nedělo nic nekalého,“ nastiňuje jeden z cílů sdružení Sešívaní drží spolu Jiří Vrba, někdejší komentátor České televize.

Poprvé jste o sobě dali masově vědět protesty na zápase Slavia–Slovácko. Byli jste spokojení s tím, jak proběhly? Nečekali jste, že přijde víc fanoušků?
„Z mého pohledu to bylo povedené, důstojné. Můžeme se bavit o tom, že by to vypadalo jinak, kdyby tam bylo o pět tisíc diváků víc, ale myslím, že hlavní účel to splnilo. Řekli jsme tím, že jsme tady, že sledujeme věci, které se dějí, že jsme jednotní, což je pro nás a pro vývoj ve Slavii to nejdůležitější. Ověřili jsme si, že to je masová záležitost a že pokračovat tímto směrem má smysl.“

Jakým směrem? Co má za úkol sdružení Sešívaní drží spolu?
„Pracovní skupina čítá dvacet, pětadvacet lidí, kteří reprezentují určitá spektra fanoušků Slavie. Všechna podstatná sdružení – proto se domníváme, že vystupujeme i jejich jménem, že námi zastupovaný vzorek je relevantní. Je tady situace, která nás všechny postupně zneklidňovala, a došla do bodu, kdy jsme přemýšleli, co můžeme udělat. Je řada fanoušků z generace našich rodičů nebo prarodičů, kteří v obdobné situaci byli v šedesátých letech. A tihle lidé říkají: My jsme do toho tenkrát vstoupili a Slavii zachránili. Dneska je to na vás, dělejte něco.“

To je vaše motivace?
„Vnímáme, že jsme v jiných podmínkách, je jiná ekonomická situace. Nechtěl bych to snižovat, ale nebude to tak snadné jako před těmi necelými padesáti lety. Všechny nás ale semkla snaha udělat cokoli, co by umožnilo klubu přežít a znovu se nadechnout. Neklademe si cíle, že to koupíme, zařídíme, zachráníme. Jde nám o to udržet kontinuitu a produkt, aby byl zajímavý pro někoho, kdo by přišel s penězi. To teď z praktických důvodů možné není.“

Než do Slavie někdo vstoupí, musí se objasnit současná majetková situace, ne?
„Všechno dění kolem Slavie je velmi komplikované. I tím, jak do toho pronikáme a příběh rozplétáme, nejsou v něm ani absolutně kladné, ani absolutně záporné figury. Vždycky tam byl někdo, kdo chtěl pro Slavii dobro. Nicméně platí to, že cesta do pekla je lemována dobrými úmysly. Teď je tam generální ředitel, pan Platil, který ví, že cesta k záchraně je v předání klubu novému investorovi. Jenže je to, jako by měl auto s prázdnou nádrží, o které by sice byl zájem, investor si říká, že by nádrž dotankoval, ale problém je v tom, že neví, komu auto patří a jestli není kradené. Vlastnickou strukturu je potřeba vyjasnit, proto pořád voláme po transparentnosti. Nesmí se dít nic bez pravomocného rozhodnutí soudu, musí dojít buď k němu, nebo k dohodě s ENIC. Dokud tohle nebude vyřešené, Slavia nemá budoucnost.“

Vaše sdružení se tedy staví do role dohledu nad tím, aby nedocházelo k žádným dalším nekalostem...
„Máme roli hlídacího psa. Sledujeme, co se děje, a pokud se bude dít něco, co povede špatným směrem, budeme na to upozorňovat. Druhá rovina je v tom, že se může stát jednak to, že se někdo objeví a Slavii zachrání, jednak to, že klub skončí v konkurzu. Pak se tady bude řešit nástupnictví v rámci ČMFS, zůstanou tady fotbalisté v mládeži, tým mužů v nižší soutěži, do které svaz Slavii zařadí. I tuhle alternativu bereme vážně a připravujeme se na ni.“

Fanoušci Slavie při pochodu na derby se Spartou.Foto Michal Beránek SPORT

Jak?
„Připravujeme pilíře, o které by se Slavia mohla opřít. Zajišťujeme pro tenhle katastrofický scénář nějaké financování, aby klub mohl přežít, než se ho někdo ujme a vrátí ho na vrchol.“

V dopisu Ivanu Haškovi jste nastínili různé scénáře, co se může dít. Jak moc podle vás hrozí třeba vyvedení aktiv do společnosti Slavia Praha Ltd. založené v Británii?
„Žijeme v současné době v České republice, což znamená, že tady je možné asi úplně všechno. My to vnímáme tak, že potom, co se o tom napsalo, jak se to rozebíralo, tahle věc není možná. Stačí nám garance Ivana Haška, že nic takového neumožní. Domníváme se, že tahle konstrukce, která se tady evidentně připravovala, narazila na závoru na konci cesty. Přesto to chceme dál hlídat.“

Takže podle vás k tomu nemůže dojít?
„Ne. I když by tomu někdo zatleskal. Slavii by to mohlo krátkodobě pomoct, očistila by se od dluhů, které by zůstaly na jiném subjektu. Ale jen do doby, než by se ozvala druhá strana, než by soud rozhodl v kauze ENIC. Bojíme se, že by se Slavia dostala do velkých soudních sporů a do vyřešení záležitostí by mohlo běžet deset patnáct let, kdy by pro ni nebyla cesta dopředu...“

Stala by se druhou Bohemkou...
„Ale v daleko větším měřítku a s daleko větším dopadem. Tady se nehádají dva podnikatelské subjekty z Prahy a okolí, ale jedna z bohatých investičních skupin ve Velké Británii s nějakými podnikateli pravděpodobně u nás v Česku. Tenhle soud by byl daleko spektakulárnější a ve finále by to byla ostuda pro celou Českou republiku. Včetně dopadů na účast našich klubů v pohárech... Možná si ani nedovedeme představit, kam by to mohlo vést.“

Jak moc v tomhle můžete věřit Ivanu Haškovi? On jako předseda ČMFS není všemocný...
„Pokud bude garantem toho, že to bude naplněno podle stávajících norem svazu, jsme spokojení. Výklad stanov dává záruku, že se nic nekalého stát nemůže. Navíc je tady čerstvá zkušenost právě v kauze Bohemians, která se táhne šest let. Věřím, že s ní nikdo nepřipustí, aby se něco takového opakovalo.“



Neobáváte se role Petra Doležala, který figuroval v kauze Bohemians, byl v minulém vedení Slavie a teď působí v legislativní radě svazu?

(zamyslí se) „Co na to říct? Když jsme konstruovali možné scénáře, ke kterým kolem Slavie může dojít, přiznávám, že nás napadlo, že i jeho osoba by v tom mohla sehrát roli. Přijde mi to ale jako příliš velké sci-fi, hledání bubáků za každým rohem. Spíš si myslím, že to není možné. Petr Doležal není všemocný, podléhá nějakému schválení výkonného výboru ČMFS... Navíc mi nepřijde pravděpodobné, že by byl ochotný pustit se do takovéhle hry.“

Proč si to myslíte?
„On ten scénář, když ho vyskládáme bod po bodu, dává smysl. Jenže je tak neskutečně průhledný, že mi přijde absurdní, že by se něco takového mohlo stát. Vypadá až neuvěřitelně, že by někdo byl schopný to myslet vážně a realizovat.“

Říkal jste, že nejsou jednoznačně kladné ani jednoznačně záporné postavy. Nikdo pro vás tedy není viník současné situace ve Slavii?
„Já to vnímám tak, že jednoznačnou odpovědnost nese management Slavie v minulých letech. Klub byl v neskutečném progresu... Otázka je, jaké tam byly nastaveny kontrolní mechanismy, ale pro mě jsou viníky management a představenstvo společnosti včetně dozorčí rady.“

A JE TO. Úleva na tvářích Martina Vaniaka (vlevo) a Lukáše Jarolíma.
A JE TO. Úleva na tvářích Martina Vaniaka (vlevo) a Lukáše Jarolíma.

Karol Kisel řekl, že Slavia byla rozkradena. Souhlasíte s ním?
„Já nevím. Opravdu nevím. Když se na to podíváme prvoplánově zvenku, nabízí se to. Všichni můžeme křičet: Vraťte, co jste ukradli! Ale já nevidím za kulisy té hry. Každopádně vypadá zvláštně, když si spočítáte účast v Lize mistrů, v Evropské lize, lukrativní odchody hráčů jako Tavares, Suchý, Necid... Jestli je ale pravda, že rozpočet klubu byl nastaven ke 350 milionům ročně, stačí dvě sezony a není tam nic. Pak je otázka, jak takové částky byly vynaloženy.“

Na jednom ze setkání sdružení Sešívaní drží spolu jste řešili, jestli jsou nějaké možnosti trestně postihovat to, co se ve Slavii dělo. Došli jste k něčemu?
„Řešili jsme to minulý týden ve středu, jsme necelý týden po ní. Rozdělili jsme si úkoly, na další schůzce tenhle týden budu o něco chytřejší.“

Jste vůbec schopní přijít na něco takového zvenčí?
„To není primárně náš úkol. Zvažovali jsme to, protože někteří jednotlivci v našem sdružení jsou drobnými akcionáři Slavie. Drží řádově půl procenta nebo něco takového. Dotaz byl vedený tak, jestli jsou tihle malí akcionáři schopni vyvolat nějaké jednání, kterým bychom se dostali k odpovědím na některé otázky.“

Erich Brabec řekl, že sparťané Slavii současný osud nepřejí. Dostává se i vám podobné odezvy od fanoušků jiných klubů?
„Oficiálně a hromadně ne. Na naši stránku na facebooku nebo mailem chodí ale i od sparťanů slova podpory i přísliby, že pokud zorganizujeme sbírku, rádi přispějí. Fotbal v Česku si bez Slavie nedokážou představit a my to vnímáme úplně stejně. Kdyby byla situace obráceně, taky bychom Spartu podporovali.“

Vydali jste varování, že se sbírkou na záchranu Slavie můžou zaštiťovat podvodníci. Vážně se něco takového objevilo?
„Někde už se nějaká konta objevila. Nebezpečí spatřujeme v tom, že doba je pohnutá, lidé jsou nastartovaní, chtějí něco dělat – a v okamžiku, kdy se někde něco dočtou, řeknou si: Jasně, už je to tady! Zejména máme strach o starší ročníky slávistů, kteří to, co se děje, nesou hrozně těžce. A aby polovinu měsíční penze poslali někomu na účet, je riziko. Pokud něco vznikne, půjdeme s tím ven prostřednictvím médií a tak, aby se dalo ověřit, která aktivita je ta správná.“

Nejste však se sbírkou ve stejné situaci jako případný nový investor? Když nevíte, kdo je majitel, dávali byste peníze do neznámých rukou...
„Bezesporu. Proto zatím vyčkáváme a hledáme model, jak to udělat tak, aby to dávalo smysl. Nepřipadá v úvahu, že bychom vybrali peníze a nasypali je do akciové společnosti majiteli, kterého neznáme a který dovedl klub do současného stavu. Spíš bychom od klubu něco koupili – a bavíme se o tom, co by to mělo být. Jestli ochranné známky, akciový podíl nebo kontrolní mechanismus ve struktuře akciové společnosti... Takový model vzniká a věřím, že do konce týdne slávistickou veřejnost oslovíme s nějakým návrhem a pokusíme se to zorganizovat.“

Miroslav Pelta koupil od Slavie podíl z přestupu Adama Hlouška. O něčem podobném neuvažujete?
„I tohle je jedna z možností. Naše zájmy ale nejsou ekonomické, nechceme na tom vydělávat. Nechceme mít ani akcie klubu v té míře, abychom se podíleli na nějakém rozhodování. To nám nepřísluší. Jen chceme říct, že tady je Slavia, která tady příští rok bude sto dvacet let, a že chceme, aby za dalších sto dvacet let byla tady v Praze bez ohledu na to, co všechno ji může potkat. Chtěli bychom nějakou jistinu, právo veta ve zcela zásadních záležitostech rozhodování o osudu klubu. Aby bylo jasné, že ta známka se nedá koupit, ukrást ani převést někam jinam.“

Vaším primárním cílem je tedy získat ochrannou známku Slavie a nějaké právo veta v rozhodování?
„Jasně. Jen řešíme, jestli by to mělo být nějakou formou nadace, která by práva spravovala, nebo jestli by tady byla jedna zlatá akcie, která by v určitých přesně vymezených otázkách měla právo veta... Tím vším se zabýváme, rádi bychom to prosadili. Nemělo by to být v rozporu s vlastnickými právy kohokoli, nehodláme s tím obchodovat, nakládat, jen chceme mít jistotu, že se s klubem nebude manipulovat.“

Vedle všech vašich aktivit se vyskytla ještě výzva k demonstraci před domem Antonína France. Proč jste se od ní distancovali?
„Pracujeme jiným způsobem. Vždycky jsme si zakládali na tom, že Slavia má od dob svého založení nějakou kontinuitu v tom, že sdružuje inteligentní lidi. Klub měl nálepku víc holubičích povah než třeba Sparta. Naprosto se distancujeme od nějakých násilností, touhle cestou jsme jít nechtěli. A v podstatě to nedává ani smysl.“


Fanoušci na superslavia.com svolávají demonstraci před dům údajného majitele Slavie Antonína France.Foto superslavia.com

Jak to?
„Ani nevíme, jestli klub Francovi patří. Podle toho, co jsme zjistili, je to slávista, který toho pro klub udělal strašně moc. To, že je v roli, v níž drží pozice někomu jinému, je jiná věc...“

Vnímáte podobné radikální snahy fanoušků ve větší míře?
„Snažíme se s nimi komunikovat, snažíme se, aby k takovým věcem nebyl důvod. Abychom to zvládli, je potřeba udržet jednotu, zabránit rozštěpení navenek. Zklidňujeme to.“

Dokážete říct, jak velká je část radikálních fanoušků?
„Jednota kolem sdružení Sešívaní drží spolu je velká – sdružujeme devadesát devět procent lidí. Ani zbytek není utržený ze řetězu, chce naslouchat. Situace je těžká, dopadá na všechny – a někdo místo jednání věří spíš tomu, že správná cesta je demonstrace síly. Ale jak říkám, není to na pořadu dne.“

Počítáte s tím, že by Slavia mohla úplně zaniknout?
„Domnívám se, že tak daleko to vůbec dojít nemůže. Bavíme se o neexistenci akciové společnosti, která se v devadesátých letech odštěpila od občanského sdružení SK Slavia Praha. To tady pořád je a víceméně funguje. Když jsme studovali stávající předpisy ČMFS, zjistili jsme, že když zanikne členství někomu z členů, svaz přednostně nabídne nástupnictví tomu subjektu, který v minulosti členství na ten zaniklý převedl. Podle toho si myslíme, že prvním osloveným by mělo být občanské sdružení SK Slavia Praha, tedy jeho fotbalový oddíl. Na druhou stranu, jde o peníze. Kdyby se to stalo a měla se hrát třetí liga a udržet mládež, bylo by potřeba třicet čtyřicet milionů na sezonu, aby se dalo přežít. Proto hledáme zdroje, jakým způsobem v tomhle katastrofickém scénáři ta čísla naplnit.“

Daří se vám hledat je?
„Jo. Příběh kolem Slavie je hrozně živý, lidi zajímá. Mám z toho všeho dobrý pocit, pokud se to tak dá říct... (směje se) Jinými slovy, jsme optimisty, že pokud dojde ke katastrofě, budeme ji umět ukočírovat. Upřednostňované řešení to však není. Pořád je reálné, že se v horizontu dvou tří týdnů situace rozplete a Slavia bude hrát v příští sezoně první ligu s novým vlastníkem.“

Není už moc málo času na to, jak je to všechno zamotané?
„Je, no... Možná budu vypadat jako příliš velký optimista, ale variantu, že se ještě někdo objeví, vidím jako minimálně sedmdesátiprocentní.“

Vstoupit do diskuse
7

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud