Návrat Jankulovského byl uspěchán, tvrdí bývalý lékař Slavie

Jankulovski se po osmi minutách na hřišti zranil a musel odejít do šatny
Marek Jankulovski se zranil a musel být střídán
Marek Jankulovski se po osmi minutách pobytu na hřišti zranil a byl odnesen na nosítkách
Marek Jankulovski je připraven vystřídat Zdeňka Šenkeříka
Marek Jankulovski se představil Bazalům. Bohužel jen na osm minut
Nová posila Baníku a bývalý reprezentant Marek Jankulovski (uprostřed) sledoval začátek utkání ze střídačky
Jankulovski má další zdravotní trable
9
Fotogalerie
har
Ročník 11/12
Začít diskusi (0)

Kdy se bude moci vrátit Marek Jankulovski po druhé operaci předního zkříženého vazu zpátky na trávník? „Nikde paradoxně není napsáno, že s každou další operací by se měla také prodloužit doba návratu. Takže pokud bereme šest měsíců za nejzazší termín, můžeme z něj při tomto odhadu nějakou dobu ubrat,“ řekl ještě před operací Jaroslav Husták, ostravský ortoped.

„Hráčův případný návrat do zátěže není otázkou času, ale především jeho vůle,“ dodal po zákroku.

Jenže jiný specialista na pohybový aparát a někdejší lékař fotbalové Slavie Josef Maurer kontruje: „Názor, že se po reoperaci může Jankulovski vrátit za méně než šest měsíců do hry, je trochu scestný. Postupné prohojení cévami, aby se vaz stal součástí vlastního těla, trvá přes rok.“

Hustákovu verze ho rozhněvala. Považuje ji za falešnou naději, která může mít neblahý vliv na pacienty s podobným poraněním. Každý z nich se chce vrátit ke sportovní kariéře co nejdříve a „Jankulovského“ lékař je utvrzuje v tom, že to lze.

Marek Jankulovski se zranil a musel být střídánMarek Jankulovski se zranil a musel být střídán • ČTK„Ale jak říká můj kolega doktor Dvořák: Můžete operovat jako Paganini, ale "ten nahoře" to musí zahojit,“ zdůrazňuje Maurer, že hojení nelze uspěchat.

Anebo ano, ovšem pouze s fatálními důsledky. Jankulovski by o tom mohl povídat. Po sedmi měsících od doby, kdy si poprvé přetrhl přední zkřížený vaz, naskočil do zápasu, ale na trávníku vydržel jen sedm minut.

Poté si po nevinném pádu na zem v utkání Ostrava-Hradec Králové stejné zranění obnovil. „Vždy rozhoduje stav svalstva! Byl-li nedostatečný svalový korzet, pak neměl Jankulovski nastoupit, a lékař klubu je za to plně zodpovědný,“ říká Maurer.

Proto všem pacientům s tímto poraněním doporučuje nespěchat: „Jsou jenom novinové mýty, když někdo po takto náročném výkonu může sportovat naplno po několika měsících rekonvalescence. Anebo může, ale s ohromným rizikem recidivy úrazu!¨“

Stanovisko Josefa Maurera
Nešťastný úraz Marka Jankulovského mohl být pro dobro věci vhodným mementem - nespěchat! Proč se tak nestalo, způsobil rozhovor s lékařem Baníku Ostrava.

Ten proklamoval možné pochybení operatérů, kteří prováděli Jankulovskému plastiku předního zkříženého vazu před zhruba sedmi měsíci a přidal trochu scestný názor, že se po reoperaci může vrátit za méně než šest měsíců do hry.

Nevím, kterou z technik byla operace prováděna, ale v principu existují tři možnosti. Odběr štěpu pro náhradu přetrženého předního zkříženého vazu z podčéškového vazu pacienta - to se nazývá zlatým standartem. Dále náhrada takzvaným aloštěpem- z mrtvoly nebo náhrada pomocí šlach z hamstringů.

Nejčastější je první možnost. V tomto případě trvá postupné prohojení cévami, aby se vaz stal součástí vlastního těla, něco přes rok. Úspěšnost vhojení se udává ve statistikách 95-97 %. Tři až pět ze sta vazů se nemusí vhojit, aniž by operatér udělal nějakou chybu. Metoda aloštěpu, která je méně bolestivá, ale také méně úspěšná. Do šesti let po operaci je selhání transplantátu až 50 %!. Vhojení trvá déle než u vlastního materiálu, proto se ve světě tato možnost opouští.

Třetí variantu náhrady pomocí šlach hamstringů někteří nazývají "hausfrau technik"- tedy vhodnější pro ženy v domácnosti než pro fotbalisty. I tady je postupná přestavba štěpu kolem jednoho roku.

Z toho plyne, že Marek Jankulovski nastoupil do ostrého utkání v situaci, kdy jeho operované koleno nebylo ještě stoprocentně připraveno.
Samozřejmě, že naši pacienti zkracují dobu rekonvalescence pod jeden rok, nejčastěji okolo šesti měsíců začínají hrát kontaktní sporty. Ale musíme je důrazně upozornit, že po půl roce má vaz teprve 65% pevnosti!!!

Vždy však rozhoduje stav svalstva! Byl-li nedostatečný svalový korzet, pak neměl Jankulovski nastoupit, a lékař klubu je za to plně zodpovědný. Jestli byla zvolena jedna z těch více problematických technik operace, pak se mělo vyčkat daleko déle. Přesto je třeba zdůraznit, že i slavný fotbalista je jenom člověk, který má nárok spadat (přes tu nejlepší péči) do té negativní statistiky. A jak říká můj kolega doktor Dvořák:

„Můžete operovat jako Paganini, ale "ten nahoře" to musí zahojit."
Pro budoucí pacienty z toho plyne, že jsou jenom novinové mýty, když někdo po takto náročném výkon může sportovat naplno po několika měsících rekonvalescence. Anebo může , ale s ohromným rizikem recidivy úrazu! Světoví ortopedi, kteří si nemusejí honit triko, proklamují: Chcete-li být operován u mě, nepočítejte s plným návratem dřív než za rok."

Josef Maurer, bývalý lékař fotbalistů Slavie Praha a basketbalových reprezentací, nyní pracuje jako privátní specialista pro pohybový aparát



Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů