Nástupce Straky Martin Poustka: Velký slávista, který odmítl Žilinu | iSport.cz
Stanislav Hrabě
10. března 2012 • 04:59

Nástupce Straky Martin Poustka: Velký slávista, který odmítl Žilinu

TOP VIDEA
Viktoriáni před odvetou v Záhřebu: Musíme eliminovat jejich ofenzivu Viktoriáni před odvetou v Záhřebu: Musíme eliminovat jejich ofenzivu
SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:3. Mora si z Prahy odvezla plný počet bodů SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:3. Mora si z Prahy odvezla plný počet bodů
VŠECHNA VIDEA ZDE

V jeho věku, v prosinci oslavil 36. narozeniny, mnozí ještě hrají ligu. Nyní ovšem Martin Poustka předstoupí před slávistický kolektiv a určí základní sestavu a taktiku na Jablonec. Obrovská příležitost proniknout mezi trenérskou elitu, nebo jen epizoda jednoho zápasu?Čestný, pravdomluvný, pracovitý, ctižádostivý. To jsou nejčastější charakterové vlastnosti, které lidé znající Martina Poustku používají, když o něm mluví. Předpoklady stát se trenérskou veličinou má podle nich veliké, teď konečně dostal tu pravou příležitost.

Ve Slavii působí tři roky, nejprve byl členem oddělení skautingu, které vedl František Cipro. „Měl obrovský přehled o mládežnickém fotbale,“ říká trenér, jenž přivedl Slavii k mistrovskému titulu v roce 1996, ale nyní pracuje pro Dynamo České Budějovice.

Poustku do Edenu však přivedl Michal Šrámek, jenž ještě před dvěma lety působil v klubu ve funkci sportovního ředitele. „Znal jsem ho z Motorletu, kde hrál a po zranění trénoval, a hned jsem poznal, jak je pro fotbal zapálený, jak pro něj žije,“ prozrazuje nynější funkcionář Dukly Praha.

Kúdela v souboji s ČonkouKúdela v souboji s Čonkou
Přes sedm let zná Poustku také hráčská agentka Hana Nováková, která využívala jeho znalostí pro svou agenturu.

„Je to chodící encyklopedie mládežnického fotbalu. Takové znalosti má jen Honza Říčka,“ skládá poklonu vyhlášenému slávistickému objeviteli talentů.

„Vzpomínám si, jak jsme seděli s trenérem dorostu Tottenhamu Hotspur. Martin mu vyjmenoval všechny jeho hráče, ani ten Angličan je dobře neznal,“ dokládá Nováková své tvrzení na konkrétním příkladu.

Mládežnický fotbal je věc jedna, Gambrinus liga druhá. Zvládne těžkou roli připravit mužstvo na duel s Jabloncem? „Věřím mu. Pořád se v lize točí ta samá jména, ať dostane příležitost on. Když jsem se dozvěděla, že mužstvo povede, hrozně mě to potěšilo a přeju mu to,“ říká Nováková.

A prozrazuje, že nešlo o první možný nástup na ligovou lavičku. „Zajímala se o něj Žilina, ale on je velký slávista,“ vysvětluje, proč nabídku nepřijal.

František Straka rezignoval na funkci trenéra SlavieFrantišek Straka rezignoval na funkci trenéra Slavie

Zkušený kouč Cipro jde ještě dál. „Jak znám jeho ctižádost, nespokojí se s dočasností jednoho nebo dvou zápasů, ale vytrvá na lavičce do konce sezony. Nejméně,“ prorokuje.

Šrámek je poněkud opatrnější. „Nejde o znalosti, ale dospělou kabinu musíte zvládnout jako osobnost. Nevím, jestli Martin už pro to dozrál,“ vnáší pochybnosti. „Je dobrý psycholog, umí odhadnout hráče,“ brání ho Nováková.

Vedení Slavie sáhlo po muži, jehož pověření vést A mužstvo vyvolalo dosti silné překvapení. Nyní je na něm, aby to překvapení v podobě dobrých výsledků dokázal vrátit.

Martin Poustka
Narozen: 2. 12. 1975

Hráčská kariéra: Motorlet Praha (1982–2002).

Trenérská kariéra: Motorlet Praha (2002–2008, Slavia Praha – oddělení skautingu (2008–2009), U16 (2009–2010), asistent B mužstva (2010–2011), asistent A mužstva (2011–2012), trenér A týmu (2012–?)

František Straka v době, kdy ještě působil jako trenér Slavie
František Straka v době, kdy ještě působil jako trenér Slavie

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud