Unikla výpověď rozhodčího Adámka: Vzal jsem 200 tisíc za výhru Plzně | iSport.cz
14. listopadu 2012 • 07:00

Unikla výpověď rozhodčího Adámka: Vzal jsem 200 tisíc za výhru Plzně

Autor: iSport.cz, pj
Vstoupit do diskuse
0
Rozhodčí Tomáš Adámek
TOP VIDEA
Liberec - Mladá Boleslav: Krásná akce! Pešek nabral rychlost, vyhnul se Šedovi a domácí vedli 1:0!
Hoftych: Jsme, kde jsme chtěli být. Důležitý bude teď los
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na veřejnost unikl dopis a notářský zápis sudího Tomáše Adámka, který poslal disciplinární komisi a dosvědčuje jím korupční jednání v českém fotbale. Přiznává v něm, že ovlivnil zápas Jablonec–Plzeň za úplatek ve výši 200 tisíc korun. Dokumenty zveřejnil deník Insider.„Čestně prohlašuji (…) Kontaktoval mě pan Martin Svoboda (…) Za výhru Plzně v duelu s Jabloncem mi nabídl částku 200.000,- (…) Schůzka se uskutečnila cestou na zápas v Průhonicích (…) Několik týdnů po tomto utkání mi částku v hotovosti vyplatil.“

Notářský zápis rozhodčího Tomáše Adámka se poprvé dostal na veřejnost! Dokument, který zveřejnil deník Insider, potvrzuje v podstatě vše, o čem se dosud spekulovalo:

– jde o zápas Jablonec-Plzeň
– Adámek měl zařídit výhru Plzně
– kontaktoval ho Martin Svoboda, tzv. „chřestýš“
– Adámek převzal úplatek ve výši 200 tisíc korun

Notářský zápis Tomáše Adámka

Já, níže podepsaný Tomáš Adámek čestně prohlašuji, že jsem rozhodčí 1. a 2. fotbalové ligy. Před prvoligovým utkáním, které se konalo na jaře letošního roku, klubů Jablonec nad Nisou - Viktoria Plzeň, na které jsem byl jmenován jako hlavní rozhodčí, mě kontaktoval pan Martin Svoboda, abychom si před uvedeným utkáním dali schůzku.

Tato schůzka se cestou na uvedený zápas uskutečnila v Průhonicích. Pan Svoboda mi za výhru klubu Viktoria Plzeň nabídl částku 200.000,- Kč. Výše uvedené utkání vyhrála Viktoria Plzeň. Několik týdnů po tomto utkání mi částku 200.000,- v hotovosti vyplatil.

Notářský zápis poslal Adámek disciplinární komisi společně s dopisem, ve kterém píše, že již nemohl nadále mlčet o způsobu řízení zápasů ve fotbalové lize.

Rozhodčí Tomáš AdámekRozhodčí Tomáš AdámekFoto Profimedia.cz
„Jako rozhodčí jsem byl opakovaně a soustavně vystavován tlaku směrem k ovlivňování výsledků, což považuji za naprosto neslučitelné se základními principy sportu a fair play,“ napsal Adámek a přiznal se, že v ojedinělém případě tomuto tlaku podlehl.

Zároveň vysvětlil, proč poslal dopis namísto toho, aby se na disciplinárku dostavil osobně.

„Mám obavu z možného zastrašování či přímého napadení ze strany těch, kdo korupční jednání ve fotbale provozují, podporují a těží z něj. V atmosféře tohoto strachu je obtížné před disciplinární komisí vypovídat,“ dodal.

Na závěr Adámek vyzval komisi, aby všemi dostupnými kroky očistila fotbalové prostředí.

Adámkův dopis pro disciplinární komisi

V Praze dne 1. listopadu 2012

Vážená disciplinární komise,
vážený pane předsedo,

obracím se na vás, jelikož považuji za nemožné nadále mlčet ke způsobu a okolnostem řízení zápasů v nejvyšších českých fotbalových soutěžích.

Jako rozhodčí v Gambrinus lize jsem byl opakovaně a soustavně vystavován tlaku směrem k ovlivňování výsledků fotbalových utkání, což považuji za naprosto neslučitelné se základnímu principy sportu a fair play; přičemž bohužel musím uvést, že jsem v ojedinělém případě i podlehl. Z tohoto důvodu jsem dnes také rezignoval a ukončil činnost fotbalového rozhodčího.

Nepovažuji však za možné zůstat u vyvození osobních důsledků a ponechat bez potřebné pozornosti a bez náležitého řešení tento významně rozšířený negativní stav ovlivňování řízení zápasů. Proto se obracím na disciplinární komisi jako na jedině příslušný, kompetentní a povolaný orgán. V příloze tohoto dopisu předkládám záznam o konkrétním korupčním jednání, pořízený dnešního dne formou notářského zápisu, jehož autenticitu a pravdivost tímto opětovně potvrzuji.

Volím tuto poněkud nestandardní formu namísto přímého dostavení se k disciplinární komisi, jelikož mám – i v souvislosti s dřívějšími případy neobjasněných fyzických útoků na fotbalové rozhodčí – obavu z možného zastrašování či přímého napadení ze strany těch, kdo korupční jednání v českém fotbale provozují, podporují a těží z něj. V atmosféře tohoto strachu je obtížné před disciplinární komisí vypovídat.

Žádám vás a vyzývám vás, vážená disciplinární komise, k učinění všech dostupných kroků, kterých může být třeba k očistě a nápravě prostředí fotbalového prostředí. Jedině tak lze navrátit českému fotbalu jeho dobré jméno a dobrou pověst.

S pozdravem
Tomáš Adámek

zdroj: deník Insider

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud