ROZHOVOR - Jestli je v českém týmu někdo specialistou na Xaviho, Iniestu a spol., pak je to záložník Tomáš Hübschman. Ofenzivní síle Barcelony čelil se Šachtarem Doněck čtyřikrát. A poměrně úspěšně! „Nejlíp se nám to podařilo v Superpoháru, kdy jsme eliminovali Xaviho,“ říká muž, který se v pátek v Granadě postaví španělským kouzelníkům zase.
Dvě výhry, dvě těsné porážky, z toho jedna v prodloužení. Taková je bilance Tomáše Hübschmana proti Barceloně. Ta je srdcem španělské reprezentace, s níž se výběr kouče Michala Bílka střetne za dva dny.
„Barcelona je ještě o něco výš než španělský nároďák,“ tvrdí záložník, který se s Xavim, Iniestou a dalšími borci potká opět v dubnovém čtvrtfi nále Ligy mistrů.
Berete duel v Granadě jako – v uvozovkách – předzápas před duely s Barcelonou?
„Ve španělské reprezentaci je sice polovina Barcelony, ovšem myslím, že ta je ještě o kousek výš. Tím, že v ní působí Messi, který sám rozhoduje zápasy.“
Messi v Granadě nebude, spousta jeho spoluhráčů z Barcelony však ano. Očekáváte podobný zápas jako ty, které jste proti Kataláncům zažil se Šachtarem?
„Zřejmě ano. Tvůrci hry, ať Xavi nebo Iniesta, se snaží hrát stejně jako v Barceloně krátké, rychlé přihrávky. Ne že by tam chyběl úplně Messi, ale právě on dokáže obejít soupeře a tím uvolňuje Xaviho a Iniestu do šancí. V týmu Španělska tito dva spíš tvoří příležitosti pro Villu a Torrese.“
Hübschman proti "Španělům" |
Šachtar –BARCELONA 0:1 po prodl. (Superpohár, srpen 2009) BARCELONA –Šachtar 2:3 (LM, prosinec 2008) Šachtar –BARCELONA 1:2 (říjen 2008) SEVILLA –Šachtar 2:2 (UEFA, březen 2007) VALENCIE –Šachtar 2:0 (LM, říjen 2006) Šachtar –VALENCIE 2:2 (LM, říjen 2006) Šachtar –BARCELONA 2:0 (Liga mistrů, prosinec 2004) |
Kouč Michal Bílek říká, že cesta k úspěchu povede právě přes eliminaci Xaviho a Iniesty. Vám se to se Šachtarem dařilo?
„Dá se říct, že nejvíc se nám to povedlo v Superpoháru, kdy jsme dokázali eliminovat Xaviho. Gól nám Barcelona dala až na konci prodloužení, za devadesát minut neměla ani jednu šanci. Zápas se však hrál na konci srpna, Barcelona do něj šla rovnou z přípravy, my jsme byli rozehranější.“
Teď budou Xavi a Iniesta rozehraní dost. Jde je vůbec zastavit, když stejné taktice čelí týden co týden a prosazují se?
„Málokomu se to daří, málokdo získává body jak s Barcelonou, tak se Španěly. Utkání, která Španělsko prohrálo, byly prakticky jen přáteláky. Důležité mače vyhrávají.“
Provedli vám ti dva při vzájemných zápasech nějakou „lumpárnu“?
„To zase ne, ale pár individuálních akcí a nečekaných věcí předvedli. Spíš ale Iniesta, který má vynikající dribling, dokáže přejít přes jakéhokoli hráče kdekoli na hřišti. Xavi je chytřejší hráč, už starší, má výborný výběr místa. Dá přihrávku, pak se trochu zatoulá, načež se objeví v pravý moment v šestnáctce.“
Je psychicky obtížné být většinu zápasu bez balonu, jako se to stává soupeřům Barcelony, potažmo španělské reprezentace?
(směje se) „Moc ho nepůjčují. Ano, je psychicky těžké to skousnout. Proto je třeba si míče vážit, po jeho zisku ho hned neztratit. To je věc, která se nám se Šachtarem proti Barceloně dařila. V domácím zápase byl poměr držení míče 50 na 50.“
Je to věc sebevědomí? Ne každý si dovolí jít na trávník s tím, že nepůjčí Barceloně míč.
„Je to o kvalitě. Pokud máte na to, abyste drželi balon i proti Barceloně, tak proč toho nevyužít?“
Má na to český tým?
„Myslím, že se spíš budeme snažit bránit a hrát na brejky. Takže spíš bez toho balonu.“
Co je pocitově lepší, získat bod ve Španělsku po průběhu, kdy se bude jenom bránit, nebo herně obstát, ovšem prohrát?
„Vždycky je lepší získat bod. Otázka druhá je, co je lepší do budoucna. Záleží na průběhu, pokud se budeme jen bránit, odkopávat míče a uhrajeme remízu 0:0, myslím, že to není příslib do budoucna. To pak můžeme odehrát 0:0 i s Lichtenštejnskem, protože budeme hrát to samé. Myslím ale, že to není přímo otázka na mě, záleží na kouči, co bude chtít hrát.“
Co myslíte, že by fanoušci v Česku ocenili spíš?
„U nás lidi neocení nic. Když uděláme bod, řeknou, že Španělé nehráli na sto procent, když prohrajeme 0:1, stejně budeme kritizovaní. Těžko tedy říct, co lidi ocení, když už pět let nic neoceňují.“