Ondřej Škvor
16. listopadu 2015 • 21:30

EURO po teroru ve Francii? Největší hrozba bude mimo stadiony

TOP VIDEA
Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů
Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd
VŠECHNA VIDEA ZDE

Páteční noc hrůzy, která započala u fotbalového stadionu Stade de France, nic nezmění na tom, že se EURO 2016 v červnu a červenci příští rok ve Francii uskuteční. To je jistota. Bohužel stejně jako to, že teroristický útok šampionát negativně poznamená.Stadiony jsou, snad, bezpečné. To potvrdil i neúspěšný pokus jednoho z atentátníků projít s výbušninou přímo na přípravné utkání Francie–Německo a odpálit nálož mezi osmdesáti tisíci diváků. Jenže zajistit během EURO v deseti francouzských městech klid v ulicích, to může být neřešitelný problém.

Toho si je vědom i Jacques Lambert, šéf organizačního výboru šampionátu. „Riziko v ulicích je větší než na stadionech, především při spontánních shromážděních,“ přiznává po útocích, k nimž se přihlásil Islámský stát.

Proto je na místě ptát se, zda nemá být turnaj zrušen či přemístěn, jakkoli je druhá možnost půlrok před startem téměř nemožná. Podobné myšlenky napadly i české reprezentanty, když se po pátečním utkání proti Srbsku o tragédii dozvěděli.

„Říkali jsme si, jestli se EURO vůbec bude hrát. Byly tam myšlenky, jestli to turnaj neohrozí,“ potvrzuje obránce Václav Procházka. Organizační výbor to razantně odmítá. „To by znamenalo, že přistupujeme na hru teroristů. To nedovolíme,“ tvrdí Lambert. „Riziko se zvýšilo o jeden stupeň v lednu, teď stouplo ještě výš,“ připomíná útoky na redakci Charlie Hebdo a židovský obchod, při nichž zahynulo osmnáct osob.

Současná bilance je násobně děsivější – 132 usmrcených osob a další desítky v kritickém stavu. „Turnaj bude podléhat ještě rozsáhlejším a důslednějším bezpečnostním opatřením než doposud. Pařížské útoky se EURO dotknou,“ uvědomuje si předseda českého fotbalu Miroslav Pelta. „Připravíme EURO tak, aby bylo co nejbezpečnější,“ slibuje Lambert.

Vyděšení diváci seběhli po bombových útocích u stadionu z tribun na hřiště
Vyděšení diváci seběhli po bombových útocích u stadionu z tribun na hřiště

Atmosféra strachu těžko zmizí

Ta základní otázka ovšem zní: Bude to stačit? EURO 2016 právě ve Francii je z bezpečnostního hlediska dnešní doby to vůbec nejrizikovější. V zemi se mezi početnými islamisty nachází až děsivý počet jednotlivců či skupin, kteří jsou připraveni provést teroristický útok.

Jejich cílem se patrně nestane přímo stadion, protože pronést výbušninu či zbraně je téměř nemožné. Pokud, tak se zaměří na místa, kde se shlukují fanoušci – fanzony, prostory u stadionu před samotným zápasem, ale taky spontánní srocení příznivců ve veřejných prostorech. To se hlídá jenom těžko, navzdory bezpečnostním rámům a vícestupňovým kontrolám.

Dnešní obyvatelé Paříže sice navenek vyhlašují nezdolnost a sílu, ale skutečnost je patrně jiná. Logicky. „Jedeme v metru a všichni se po sobě koukáme. Koukáme na policisty, jak se chovají. Jsme připravení ihned lehnout k zemi, kdyby sáhli pro pistoli. Bojíme se,“ napsala anonymní Pařížanka na jednom francouzském serveru.

Atmosféra se do EURO změní, doufejme k lepšímu, ale těžko si představit, že strach zmizí docela. „Bude to jiný turnaj. Věci se změnily, ať se vám to líbí, nebo ne,“ říká někdejší anglický obránce Rio Ferdinand.

„Někoho strach přemůže a nepojede na EURO vůbec. A těm, kteří pojedou, sebere naprostý a nezbytný důraz na bezpečnost svobodu a radost, kterou taková událost normálně přináší. Tohle prostě s každým zamává,“ tvrdí. Těžko se s tím nesouhlasí.

Fotbal po pátku 13. listopadu se změní.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, fotbal, euro, francie, teror
 Klasická verze
Mobilní verze