Dresy pro EURO: tradice, kachličky i fialoví Němci. Česká podoba s ...

Fotbalové EURO začíná za pár dní. A kromě toho, kdo kde a s kým bude hrát, je také podstatná otázka v čem? S dresy se většina reprezentací drží tradic, ale třeba pořadatelé z Německa mohou překvapit kombinací růžové a fialové. A Portugalci si na dresech vezou i potištěné kachličky. Slováci moc velký dojem zřejmě neudělají a české trikoty mají mezi sadami dvojčata. Jak se vám líbí dresy pro Mistrovství Evropy?
Pokračování 2/25
Německo
Pořadatelé pro domácí dres upustili od výrazného černého pruhu uprostřed a chystají čistý design založený na bílé a německou trikolorou na ramenou. Druhá varianta ale může šokovat, v minulosti se sázelo na černou či zelenou, tentokrát je v různých odstínech fialové. Zajímavě designově řešený je i dres pro brankáře.
První sada
Druhá sada
Brankářský dres
Pokračování 3/25
Maďarsko
První varianta červená se zelenými a bílými doplňky, druhá bílá se zelenými a červenými. Maďaři věrni své národní tradici s reprezentačními dresy nikdy moc neexperimentovali. Zaujmout může velmi výrazné logo fotbalového svazu, stejně velké jako státní znak.
První sada
Druhá sada
Pokračování 4/25
Skotsko
Skotové by si coby první volbu jinou než tmavě modrou snad ani neoblékli, pro Německo je ale jejich první dres rozdělen na segmenty s různými vzory. Doplňky, včetně loga svazu, jsou navíc svítivě žluté. Ve druhé variantě doplňuje tradiční bílou fialová, do které je vyveden i znak, modrou najdete jen na bocích.
První sada
Druhá sada
Pokračování 5/25
Švýcarsko
Švýcaři si do šablony od Pumy zvolili klasickou červenou, kterou v dolní části zad nechali přejít do tmavšího odstínu. Zajímavější je druhá varianta se vzorem a doplňky v různých odstínech modré.
První sada
Druhá sada
Pokračování 6/25
Španělsko
V první sadě nic nového pod španělským sluncem, ale ve druhé na Pyrenejském poloostrově vsadili na nezvyklý odstín žluté doplněné blankytně modrou, té si módní fanoušci užijí dost u brankářů. Španělé si zároveň minimálně v poslední dekádě dávají velmi záležet, aby do puntíku vyladili barvu svazového loga.
První sada
Druhá sada
Brankářský dres
Pokračování 7/25
Chorvatsko
Zachování tradice a zároveň obrovská změna. Doby, kdy Chorvati vypadali jako červenobílá šachovnice, jsou pryč, čtverce na nových dresech jsou násobně větší, vlastně se jich na celý trikot vejde jen pár. U druhé varianty je tmavě modrá logickou volbou, i tady čtverce nechybí, byť menší a zkosené.
První sada
Druhá sada
Pokračování 8/25
Itálie
Prostě Azzurri. Italští fotbalisté si tak říkají, proto není nutno měnit styl, který minimálně po estetické stránce funguje desítky let. Přesto odstín, kteří Jihoevropané s Adidasem vybrali, působí oproti posledním letům světleji. Jestli se designáři někde trošku vyřádili, je to brankářská varianta.
První varianta
Druhá varianta
Brankářský dres
Pokračování 9/25
Albánie
Značka Macron sice bude mít na EURO jen dvě reprezentace, ale ty albánské se řadí mezi kandidáty pro přehlídková mola. Sytě červená v kombinaci s černými doplňky září, všechny tři varianty se navíc prolínají se znakem orlice, další zajímavý designový prvek.
První sada
Druhá sada
Třetí sada
Pokračování 10/25
Anglie
Tři lvi okolo sebe mají na dresu pro EURO témě čisto, žádné experimenty, jen vkusné tmavě modré doplňky. Druhá varianta je nezvykle šedá doplněná o zlatou, na obou dresech zároveň vynikne zajímavá textura materiálu.
První sada
Druhá sada
Brankářský dres
Pokračování 11/25
Dánsko
Největší turnaje bývají soubojem velkých brandů, ale Dánové se drží doma, a tak znovu uvidíme i nápadité dresy značky Hummel. I s jednou vychytávkou – decentní geometrický vzor je z druhé strany doplněn názvy poloostrovních klubů.
První sada
Druhá sada
Brankářské dresy
Pokračování 12/25
Slovinsko
Slovinci ustoupili od dominantního znázornění hory Triglav přes celý dres a ikonický vrchol nyní připomíná „pouze“ logo pod krkem. Obě varianty dresů mají navíc doplňky, které na firemní šablony doplnil subdodavatel.
První sada
Druhá sada
Pokračování 13/25
Srbsko
Co nám to jen připomíná? Stejný dodavatel, stejné národní barvy. Není divu, že si je srbský domácí dres velmi podobným s tím českým. Tuzemský má ale výraznější vzor, Balkánci zůstali decentnější.
První sada
Druhá sada
Pokračování 14/25
Nizozemsko
Zpět k tradici. Nizozemská oranžová v poslední verzi působila až zlatě, na EURO si z ní zase budou moct brát příklad i ty nejzralejší pomeranče. Výrazně působí barevně oddělené logo, které je ve světle modrém poli. Stejně jako u druhých, tmavomodrých, dresů.
První sada
Druhá sada
Pokračování 15/25
Francie
Bude Galský kohout hrozit? Nebo bude pro smích? V první variantě Francouzi zesvětlali, o to víc vynikne inovované, a náležitě velké, logo Francouzské fotbalové federace. Druhá sada zaujme různobarevnými proužky, do které ale kohout už na první pohled nesedí.
První sada
Druhá sada
Brankářský dres
Pokračování 16/25
Polsko
Proč měnit něco, co ve své jednoduchosti funguje? Řekli si Poláci a při tvorbě dresů nešli do žádných velkých akcí. Zkrátka bílá s národním znakem a červeným lemováním. Nic víc, nic míň. U druhé sady si pak trochu vyhráli s odstíny červené.
První sada
Druhá sada
Pokračování 17/25
Rakousko
Puma nabídla „svým“ reprezentacím možnost grafiky na dresu a Rakušané ji využili nejodvážněji. Každý fanoušek pak může zvážit, co mu připomíná a jak se mu líbí. Druhá sada je zase zajímavé doplňky v mátové barvě.
První sada
Druhá sada
Pokračování 18/25
Belgie
Rudí Ďáblové dorazí na EURO ještě rudější než kdy dřív. Možná až kaštanově hnědí. Ale ještě zajímavější je belgická druhá kombinace. Blankytné tričko s bílým límečkem a hnědými kalhotami – to přece nemůže být nikdo jiný než Tintin! Proslulá belgická komiksová postavička.
První sada
Druhá sada
Pokračování 19/25
Rumunsko
Nakonec zřejmě jediná Joma na turnaji působí velmi vkusně. Rumuni mají tři vyrovnané národní barvy, z nichž tou nejtradičnější pro fotbal je žlutá. Hezké jsou doplňky na bocích i lemování v barvách rumunské vlajky. Že jde zároveň o trikoloru pražské Sparty? Třeba na to Nicolae Stanciu při focení myslel.
První sada
Druhá sada
Třetí sada
Pokračování 20/25
Slovensko
Extravagantní? Novátorské? Nebo prostě nepovedené? Na slovenských dresech na první pohled zaujme velmi odvážný font čísel, která jsou na přední části dresu. Tři loga v horní části navíc působí nesymetricky, výsledek tak nedělá příliš dobrý dojem.
První sada
Druhá sada
Pokračování 21/25
Ukrajina
Jakou značku Ukrajinci vlastně obléknou? Ještě přípravný zápas proti Polsku odehráli s logem Joma, ale na závěrečném turnaji podle všeho nastoupí v Adidasu. Uniklý design je velmi jednoduchý s proužky národních barev – modré a žluté.
První sada
Druhá sada
Pokračování 22/25
Portugalsko
První sada až tak překvapivá není, vedle vínové zaujme jen jiné složení barev u lemů dresu. Nicméně ta druhá… To je něco jiného. Portugalci v ní zrcadlí svou historii malbami připomínajícím kachličky azulejo (česky „azuleižu“), vzdáleně připomínající třeba české cibuláky.
První sada
Druhá sada
Pokračování 23/25
Turecko
Bílý dres s vodorovným červeným pruhem. Podobně se Turci prezentují od roku 1928 a nebudou nic měnit ani na EURO. Druhá varianta je čistě červená a bude zajímavé sledovat, jak nastoupí Češi a Turci ve vzájemném souboji v Hamburku.
První sada
Druhá sada
Pokračování 24/25
Česko
O českých dresech toho už bylo řečeno a napsáno spoustu. Jak o výrazném vzoru s českým lvem, tak o nápadném světlomodrém lemováním.
První sada
Druhá sada
Pokračování 25/25
Gruzie
Ani u českého soupeře ve skupině není definitivně jasno, v jakém dresu nastoupí. Během kvalifikace i přípravných zápasů ale měl stylové dresy od Jomy doplněné spoustou malých křížků.
První sada
Druhá sada