Kouč, který jde s Islandem proti Česku: Nebál se vyhodit i Zlatana | iSport.cz
Pavel Janega
15. listopadu 2014 • 15:50

Kouč, který jde s Islandem proti Česku: Nebál se vyhodit i Zlatana

Autor: Pavel Janega
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
Sparta - Zlín: Penalta pro domácí! Procházka nešťastně zavadil o Krejčího, zasáhl VAR
VŠECHNA VIDEA ZDE

Lars Edvin Lagerbäck. To je on. Muž, který způsobil na Islandu obrovský poprask. Celá země je z něj poblázněná. „Kdyby chtěl, lidé by ho zvolili prezidentem,“ říkají islandští novináři s nadsázkou. Kde se vzal? Proč Island, nedělní soupeř Česka v kvalifikaci, má na dosah postup na EURO zrovna za jeho vlády?Sází na rozestavení 4 – 4 – 2 a jeho vzorem je sir Alex Ferguson. Vždycky ho sledoval. Jeho taktiku i to, jak při zápase reaguje. Když mohl, nevynechal jediný zápas Manchesteru United. „Ne že bych se ho snažil napodobit, ale pozorováním jsem hodně věcí pochopil,“ říká Lagerbäck.

Jako hráč se nikdy mezi profesionály neuchytil. Zahrál si nejvýše třetí ligu za klub Gimonäs CK, ale častěji střídal, než nastupoval. Ničím nevyčníval, byl jedním z davu. „Lasse byl záložníkem, který nikdy neskóroval,“ vzpomíná spoluhráč Hans Erik Andersson.

Ve stejném klubu ale přeci jen našel něco, co ho odlišovalo od ostatních. Nejenže zde pracoval jako úředník, ale také začal trénovat mládež. „Rád se učil, bavilo ho to. A děti ho milovali,“ prozradil trenér Calle Lindelof.

Z průměrného hráče skvělý trenér

Mezitím vystudoval Sportovní univerzitu, kde si díky diskuzím osvojil určité teorie a vstřebal další poznatky od zkušenějších kolegů. Navíc získal potřebné kontakty, které ho později doporučily klubu Kilafors ze čtvrté ligy. Tady začala jeho velká kariéra, která trvá už 37 let.

„Z průměrného fotbalisty vyrostl jeden z nejúspěšnějších trenérů všech dob,“ říká švédský novinář Zendry Svärdkrona. Doma si vydobyl obrovský respekt, neboť švédskou reprezentaci dokázal pětkrát po sobě kvalifikovat na světové či evropské šampionáty.

Angažmá u švédského národního týmu proslavilo Lagerbäcka po celém světě. Z pozice hlavního kouče (do roku 2004 společně s Tommym Söderbergem) ji vedl devět let. Ještě předtím však u týmu působil jako asistent a vedl mimo jiné i švédskou jednadvacítku.

Nejtěžší rozhodnutí

Pod jeho rukama prošla celá řada hvězd včetně té největší Zlatana Ibrahimovice. S Lagerbäckem se moc nemuseli. V roce 2006 si současný útočník PSG se dvěma dalšími spoluhráči protáhli večerku, čímž porušili přísná pravidla.

Lagerbäck zuřil a vyhodil je z týmu. Uražený Ibrahimovic pak nějakou dobu odmítal reprezentovat. Přestože se nakonec s Lagerbäckem po několikahodinovém telefonátu dohodl na návratu, zlost na kouče v něm přetrvala.

Vstupenky na Island jsou vyprodány. Fanoušci, přijďte na trénink, zve Vrba

„Zachoval se zbaběle,“ napsal Zlatan ve své autobiografii. „Nikdy předtím ani potom jsem se nedostal do situace, že by hráči nebyli stoprocentní profíci,“ brání se Lagerbäck. Prý to bylo jeho nejtěžší rozhodnutí v trenérské kariéře.

U švédské reprezentace skončil před pěti lety po neúspěšném pokusu proniknout na mistrovství světa 2010. Na turnaj se podíval už coby kouč nigerijské reprezentace, se kterou za podivných okolností podepsal kontrakt jen na pět měsíců.

Lagerbäck prezidentem

Lagerbäck tehdy čelil podezření, že on a jeho agent Greg Keenan podplatili nigerijské funkcionáře, aby ho dosadili na trenérský post. Po šampionátu u týmu skončil, o rok později kývl na nabídku Islandu.

Pod jeho vedením Seveřané neskutečně ožili: z druhé stovky žebříčku FIFA poskočili na 28. místo, zahráli si neúspěšnou baráž o světový šampionát v Brazílii a v současnosti mají reálnou šanci dostat se na mistrovství Evropy. Lagerbäck se po vítězstvích nad favorizovanými Nizozemci, Turky a Lotyši stal pro Islanďany polobohem.

„Je tak oblíbený, že kdyby chtěl, lidé by ho zvolili prezidentem,“ napsal tamější novinář Thomas Thordarson. „Ale nejsou to jen výsledky, které zlepšil. Daleko profesionálnější jsou všechny detaily. Disciplína, taktika, všechno. Pro islandský fotbal odvádí skvělou práci,“ doplnil fotbalový agent Magnus Agnar Magnusson.

Smutno je Islanďanům jen z toho, že za dva roky Lagerbäck u reprezentace skončí. Šestašedesátiletý kouč silně uvažuje o tom, že půjde do důchodu.

Vstoupit do diskuse
0
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud