Nastřílet co nejvíc gólů. Český tým nemůže mít v dnešním kvalifikačním duelu s outsiderem ze San Marina, který hostí Uherské Hradiště, jiný cíl. Remíza na Slovensku ho ponechala ve hře o postup, v konečném účtování může hrát skóre důležitou roli.
„Brankový rozdíl může být zásadní, proto naší snahou bude dostat soupeře pod tlak a nastřílet co nejvíc gólů, to je jasné,“ uvědomuje si Petr Čech. Ostatně, vylepšit si skóre proti „trpaslíkovi“ je povinností.
„A Němci jim dali před časem třináctku. O moc pozadu bychom tedy zůstat neměli,“ tvrdí Jiří Štajner. „Myslím, že klidně můžeme dát třeba osm gólů. Když tedy do utkání půjdeme se stejnou vervou a chutí jako proti Belgii a Slovensku, může se to povést. Samozřejmě, čím dřív dáme první branku, tím líp,“ říká zase David Jarolím.
Přesně tak. Pokud soupeř typu San Marina inkasuje, ztrácí motivaci, víru a kapituluje. Čím větší časový prostor do konce utkání zůstane, tím větší je šance na kanonádu. Triu adeptů na postup se to povedlo. Poláci udeřili hned v 1. minutě, Slováci ve 3., nejdéle San Marino vzdorovalo v Mariboru (do 19. minuty).
Dále čtěte:
Expert: Hašek je Kollerovým katem »
Nehrál jsem tragicky, brání se kritice Jarolím »
Chci Kollera překonat, říká Necid »
Druhým předpokladem pro úspěch s „trpaslíky“ je nedopustit podcenění. Právě Štajner by o tom mohl vyprávět, s Hannoverem v červenci nestačili v německém poháru na čtvrtiligové amatéry z Trieru. „Jednou mi to opravdu stačí,“ konstatoval.
Nastoupí čtyři útočníci?
Jaký recept tedy zvolit, aby se kýžený scénář vyplnil? „Rychlé kombinace, narážečky, vyhrávat souboje, dostat se do šancí. Góly pak přijdou,“ ujišťuje Jarolím.
Atypický soupeř, rovná se atypické složení základní jedenáctky i atypické rozestavění. Tato rovnice platí pro poslední duely s outsidery. A přináší úspěchy. Jak v červnu 2005 proti Andoře (8:1), tak před třemi lety proti San Marinu (7:0), zvolil tehdejší trenér Brückner model se třemi hroty a minimálním počtem defenzivních hráčů. Sáhne Hašek k podobné variantě?
„Je možné, že nastoupí i všichni čtyři útočníci,“ připustil na včerejší tiskové konferenci. Do „akce“ tedy může vyrukovat kvarteto Jiří Štajner, Václav Svěrkoš, Milan Baroš a Tomáš Necid. S tím, že na hrotu by byli tři posledně jmenovaní, Štajner by zůstal na pravé straně zálohy.
Rosický: Velká neznámá
Velkou neznámou je Tomáš Rosický. V Bratislavě seděl na tribuně, podle Haška nyní existuje šance, že nastoupí. Bylo by to však velké překvapení.
Pokud se tak nestane, se Štajnerem ve středu pole budou operovat bratislavský „smolař“ Plašil s Jarolímem, při modelu se dvěma útočníky ještě podpořeni Hübschmanem.
„I kdybych měl snad zlomenou nohu, tak ve středu musím hrát. Na zápas se těším od chvíle, co jsem se dověděl, že se bude hrát v Hradišti,“ tvrdil v pondělí Kadlec.
S týmem dorazí na místa, kde v roce 2001 vstoupil do profesionálního fotbalu, až dnes. Předzápasovou přípravu reprezentanti neabsolvovali v dějišti utkání, jak bývá zvykem, nýbrž v Kroměříži, kde jsou ubytovaní. „V tom žádný problém nevidím,“ uvedl Kadlec, jenž kamarádům a známým obstaral 130 lístků.
Pokud se ideální scénář naplní a Češi vysoko vyhrají, udrží stejně „jen“ naději na postup. Osud nemají ve svých rukách. „Musíme se koukat hlavně na sebe. Poslední tři zápasy potřebujeme vyhrát a pak se uvidí,“ uzavřel Štajner.
Vraždění neviňátek po česku |
Dnešní úkol českých fotbalistů je jednoznačný: nasázet San Marinu co nejvíc gólů. Inspiraci by borci pod vedením Ivana Haška mohli načerpat i ve výkonech svých předchůdců. V kvalifikační historii samostatného Česka se vyjímá hned několik solidních přestřelek – a mimochodem – jedna z nich se podařila právě proti trpasličímu státu z Apeninského poloostrova... |
Rekord v Liberci
Česko–Andorra 8:1
4. června 2005 (kvalifikace MS 2006)
Branky: 13. a 90. Lokvenc, 29. Koller, 38. Šmicer, 52. Galásek z penalty, 80. Baroš, 85. Rosický z penalty, 87. Polák – 35. Riera
Při historicky nejvyšší kvalifikační výhře Česka se mezi střelce zapsala polovina všech hráčů, kteří vyběhli na trávník. Jan Koller se díky svému pětatřicátému zásahu stal nejlepším kanonýrem české historie, po deseti letech a třech měsících naopak zaznamenal svůj první gól defenzivní pracant Tomáš Galásek. „Listovali jsme před zápasem v programu, já tam měl za svým příjmením 42 zápasů a za lomítkem nulu... Teď už můžu s fotbalem klidně skončit,“ smál se kapitán týmu.
Znovu na severu Čech
Česko–San Marino 7:0
7. října 2006 (kvalifikace ME 2008)
Branky: 28. a 68. Baroš , 43. a 52. Koller, 15. Kulič , 22. Polák, 49. Jarolím
Stadion U Nisy se nejspíš dokonale hodí na gólové koncerty české reprezentace – rok a čtvrt po popravě Andorry na něm domácí rozstříleli i San Marino. Není divu, i tentokrát nastoupili se třemi útočníky. Výsledek dokonce vyvolal širší diskuzi, zda mají podobné zápasy proti fotbalovým trpaslíkům význam. „Když je možnost, jako útočník chci dávat góly pořád. Tak proč si nezaběhat i proti San Marinu?“ odpověděl řečnickou otázkou Milan Baroš, který se v utkání trefil dvakrát.
Vystříleli baráž
Česko–Bulharsko 6:0
6. října 2001 (kvalifikace MS 2002)
Branky: 5. a 70. Rosický, 16. a 76. Nedvěd, 28. Baroš, 67. Lokvenc
Reprezentační tým se na Letné nechal inspirovat výkonem Sparty, která tam jen několik dnů předtím rozstřílela v Lize mistrů Feyenoord Rotterdam. Zápas Česka proti Bulharsku vzal divákům dech nejen svým výsledkem, nýbrž i totální převahou domácích. Hráči tím po nevydařené kvalifikaci zachránili naději na postup na mistrovství světa v Koreji a Japonsku. „Snad jsme všem dokázali, že jsme konečně z krize venku,“ radoval se kapitán Pavel Nedvěd. A pak přišla baráž proti Belgii...
Premiéra vicemistrů
Česko–Malta 6:0
18. září 1996 (kvalifikace MS 1998)
Branky: 10. a 62. z penalty Berger, 23. Nedvěd, 77. Kubík, 83. Šmicer, 86. Frýdek
První zápas kvalifikace na mistrovství světa ve Francii byl zároveň premiérovým představením čerstvě stříbrného týmu z evropského šampionátu na domácí půdě. A navíc se poprvé hrálo na teplickém stadionu Na Stínadlech. Drtivému vítězství Česka tak přihlížely téměř vyprodané tribuny, po nichž v závěru zápasu obíhaly mexické vlny. „Musím poopravit svůj názor, že kvalifikační zápasy by se měly hrát jen v Praze. Byla to fantazie,“ prohlásil unešeně útočník Pavel Kuka.
Čtyři trefy Kollera
Česko–Makedonie 6:1
8. června 2005 (kvalifikace MS 2006)
Branky: 42., 45, 49. a 53. Koller, 74. Rosický z penalty, 88. Baroš – 14. Panděv
Vysoké vítězství nad bezzubou Makedonií zařídila takřka výhradně dvojice Tomáš Rosický – Jan Koller. „Dino“ sám čtyři góly dal, jeho někdejší dvorní nahrávač z Borussie Dortmund se i tentokrát obsadil do role hlavního tvůrce hry. Na čtyři góly přihrál, jeden přidal z penalty. Spolupráci dvou parťáků narušil jen Milan Baroš. „Moc mě těší, že naši hráči v závěru první půle a hlavně ve druhém poločase názorně ukázali, že fotbal je lidovou zábavou,“ mnul si ruce spokojeností trenér Karel Brückner.
Hattrick Siegla
Česko–Malta 6:1
6. září 1994 (kvalifikace ME 1996)
Branky: 5. Šmejkal z penalty, 32. Kubík, 34., 60. a 77. Siegl, 86. Berger – 73. Laferia
První kvalifikace, do níž Česko vstupovalo jako samostatný tým, tedy bez Slováků, nemohla začít lépe. Na Bazalech, kde se i díky maximální ceně vstupenek 40 korun (včetně Radegastu zdarma) sešlo okolo 13 tisíc diváků, exceloval proti Maltě hlavně autor hattricku Horst Siegl. „Pavel Kuka mi třikrát výborně nahrál, sám se snad střelecky chytí v bundeslize. Já bych mu to mohl oplatit snad jedině na nějakém plácku,“ zářil štěstím sparťanský kanonýr. Tým pod vedením Dušana Uhrina tak vykročil na cestu za stříbrem z Anglie.