KOMENTÁŘ - Poprvé v historii hostí největší fotbalový svátek, mistrovství světa, africký kontinent. Někomu se tento fakt nelíbí, jiný ho vítá. Nejpopulárnější hru naší planety mají právo vidět diváci na všech světadílech – říkají zastánci rotování šampionátů. Afrika na takový úkol nedozrála, podívejte se, co se tam děje: násilí, krádeže, zima, odpudivá atmosféra luzných tónů protivných vuvuzel – namítá druhá skupina.
KOMENTÁŘ |
![]() |
Osobně mi rozšíření dějiště mistrovství do dalších koutů zeměkoule nevadí. Výběr Jihoafrické republiky však považuji za krajně nešťastný, až zločinný.
Proč? Nešlo totiž o to, aby se premiéry zhostil nejschopnější africký stát. Při přidělování pořadatelství rozhodlo něco zcela jiného: chorobné ambice jediného muže, předsedy FIFA Josepha Blattera.
Proč se tedy koná šampionát v této zemi? Protože to Blatter potřeboval k upevnění svého postavení snad v nejsilnější a rovněž nejbohatší federaci na světě. Nehledal nejlepší řešení, sledoval jen osobní cíle. Aby mohl dál vládnout organizaci, nad níž slunce nikdy nezapadá.
Předsednického křesla se zmocnil v roce 1998, kdy umně odstavil největšího kandidáta Lennarta Johanssona, šéfa evropského fotbalu. Slíbil, že pouze na čtyři roky. Uběhlo jich už dvanáct a letos hodlá o post nejvyššího usilovat znovu. V 74 letech.
Asijské voliče si získal přidělením šampionátu v roce 2002, přestože ho nastrkal do dvou historicky znesvářených zemí Japonska a Koreje. Na kongresu v Soulu post obhájil jen skvělými zákulisními tahy, kdy nepřipustil ke slovu největší kritiky a ohlídal si vlastní hlasy.
Vyrostl mu však nový konkurent – Issa Hayatou, nejvyšší fotbalový představitel Afriky. Blatter tedy musel napřít diplomatický um tímto směrem, především do její černé části.
Na kongresu v Curychu v roce 2004 získala právo pořádat mistrovství Jihoafrická republika, když poměrem hlasů 14:10 porazila Maroko. Třebaže je hlasování tajné, prosáklo, že Hayatou podpořil Maroko.
Proti Blattrovi byl však slabý a hlavně se od něj odklonili dosud jeho věrní, zástupci ostatních afrických států na jih od rovníku. Proč být proti někomu, kdo dokázal poslat luxusní turnaj do našich končin? Rebelové sklopili hlavu a poslušně se rozdělili o finanční výhody.
Letošní MS tedy hostí Afrika, konkrétně stát na jejím nejjižnějším cípu. Provázejí ho potíže, počínaje kriminalitou, která postihla i jeho účastníky, přes nedostatečnou infrastrukturu až po zvláštní atmosféru. Ale to se všechno vědělo předem. I to hlavní, že JAR je v otázce bezpečnosti velmi riziková, což se nakonec potvrdilo.
Blatterovi to však nevadilo. Sledoval jen vlastní prospěch. Bylo by nespravedlivé tvrdit, že by si nepřál, aby všechno proběhlo v klidu, bez jakýchkoli excesů. To by se mu hodilo daleko nejvíc.
Pro své mocenské zájmy však neváhal vystavit účastníky ohrožení a fanouškům na celém světě pokazil jejich oblíbenou podívanou. A to je na tom všem nejhorší.