Bude celé Portugalsko na MS ve fotbale hrát na Cristiana Ronalda, který se dozadu nehne? Nezjančí chorvatský „kompars“ z osudu velkých spoluhráčů Ivana Rakitiče a Luky Modriče tak, že třeba Andrej Kramarič, střelecká hvězda Hoffenheimu, taky zatouží zalíbit se top klubům? Odborníci předpokládají, že spíše ne. Že se fotbal na ruském šampionátu smrskne do absolutního týmového pojetí. Do příkladné německé disciplíny. Vybrali jsme hráče, kteří maximálně splňují požadavky na hlavní role v současném fotbale, zároveň se můžete podívat, v jakých rozestaveních by měly jednotlivé týmy nastupovat.

Fotbalové trendy určuje i podle trenéra a experta Sportu Václava Kotala téměř výhradně vývoj na klubové úrovni. To by znamenalo, že reprezentační výběry v Rusku se budou spíše inspirovat. Ovšem existuje i druhá rovina, teorie Carlose Alberta Parreiry z technicko-studijní komise mistrovství světa. Že vítěz vždy zanechá odkaz.
Tak jako například Italové, vítězové mundialu v roce 2006. Za celý turnaj tehdy inkasovali pouze dvakrát, přičemž vlastní produktivitu zaměřili převážně do standardních situací, z nichž vytěžili šedesát procent svých branek.
K tomu se hodí na podporu připomenout i dva roky starou jízdu Portugalců z EURO 2016. Ti sice ve skupině dopustili divokou přestřelku 3:3 s Maďarskem, ve vyřazovací fázi ale inkasovali jen jednou.
Vymezené úkoly pro hvězdy
Ve hře obou týmů šlo pozorovat zcela stejné ukazatele. Fokus na bezpečnou defenzivu, absolutní podřízení přístupu „neudělat chybu“ a využít dobře disponovaných hráčů v případě Portugalců Naniho a Cristiana Ronalda v ofenzivě, kteří na vstřelení rozhodující branky nepotřebují příliš šancí – tedy jsou nesmírně produktivní, efektivní, a hlavně dokážou si poradit v soubojích jeden na jednoho i proti přesile.