Jan Malý
14. června 2018 • 04:58

Čapek před MS: Proč už nechce znovu komentovat fotbal? Jak vidí nástupce?

Autor: Jan Malý
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

V České televizi je od roku 1984, pracovně ho čeká deváté mistrovství světa. V zápřahu bude jako moderátor. Pavla Čapka návrat ke komentování klasického fotbalu už neláká, plně se v tomto směru vyžije při malém fotbale. V rozhovoru pro iSport Premium představuje novinky České televize ve vysílání během šampionátu v Rusku, vybírá své nejsilnější zážitky z nejvýznamnějšího turnaje planety. Popisuje, jak náročné je najít dlouhodobého experta do studia a jak vnímal kritiku diváků.



Chystá Česká televize ve svém vysílání nějaké novinky během mistrovství světa?
„Ano, dvě. První je virtuální grafika, která bude ve studiu ukazovat fotografie hráčů, tabulky, vlajky. A pak budeme mít takzvaný Touch Screen, velkou dotykovou obrazovku, na níž budou moct naši experti dělat například tužku nebo před zápasem rozebírat sestavu některého z týmů a ukazovat, jak bude hrát. Postaví se před ní a budou jako učitelé ve škole. Bude to zajímavější a přehlednější. Je to zpestření vysílání, ve vyspělých zemích je to běžné, pro nás novum. Uvidíme, jak to bude vypadat ve vysílání.“

Kdy začínáte s prvotními přípravami na šampionát?
„Pamatuji si, že poprvé jsme se o mistrovství světa v Rusku bavili na hodnotící schůzce po olympijských hrách v Riu v roce 2016. Tehdy jsme poprvé vznesli návrh, že by se nám líbilo mít během mistrovství již zmíněný Touch Screen a virtuální grafiku. Rok dopředu začínáme vysílat specializované magazíny o šampionátu a pak se připravujeme kontinuálně. Je to běh na dlouhou trať, teď vše hekticky vrcholí.“

ČT a MS ve fotbale 2018

- Vysílá 64 zápasů, všechny v přímém přenosu (drtivá většina na ČT sport, případně na ČT2)

- Poslední zápasy ve skupinách na ČT sport a ČT2 (případně na webu ČT), „zajímavější“ na ČT sport se studiem

- Odpolední zápasy začínají obvykle studiem dvacet minut před výkopem a končí dvacet minut po utkání.  Je v něm moderátor a jeden ze stálých expertů (+ve vybraných zápasech ještě další host se vztahem k jednomu z týmů)

- Večerní zápasy začínají obvykle studiem třicet minut před výkopem a končí zhruba hodinu po utkání. Je v něm moderátor, jeden ze stálých expertů a většinou dva speciální hosté

- Po skončení posledního studia daného dne následují sestřihy všech zápasů daného dne

- Dopoledne běží reprízy vybraných zápasů z předchozího dne

- Stálí experti ČT pro MS 2018: Pavel Karoch, Luděk Zelenka, Martin Hyský, Erich Brabec, Josef Němec, Luboš Kalouda, Günter Bittengel, Pavel Mareš

- Lidé z ČT v Rusku: komentátor Jaromír Bosák (celý šampionát), komentátor Vlastimil Vlášek (druhá polovina šampionátu), expert Luděk Zelenka (první polovina), Erich Brabec (druhá polovina), Josef Němec (druhá polovina), reportér Petr Kubásek (první polovina), reportér David Kozohorský (druhá polovina)

- Moderátoři studií: Pavel Čapek (celý šampionát), David Kozohorský (první polovina), Petr Kubásek (druhá polovina)

- Na jeden týden vyrazí ještě jeden speciální štáb dělat reportáže do Kaliningradu

Kolik lidí celkem je z České televize zapojeno do příprav mistrovství?
„To si netroufám odhadnout. V pondělí jsme měli první pilotní vysílání a ladili jsme detaily, kolem se pohybovalo dohromady padesát lidí. Jsou při tom nejrůznější kolegové z grafického oddělení, z techniky a tak dále. Kdyby se měli spočítat úplně všichni, kteří s tím mají co dočinění, je to rozhodně přes sto.“

V České televizi působíte od roku 1984. Jakým vývojem prošlo vysílání mistrovství za ta léta?
„Vždycky se to nějak posouvá. Osobně se budu účastnit devátého mistrovství světa, v roce 1986 jsem měl veskrze pasivní roli. To ještě neexistovala studia, v Mexiku byli čtyři komentátoři, bylo jen čisté vysílání. V roce 1990 v Itálii jsem poprvé komentoval a vzpomínám si, že tam byl poprvé vyslaný štáb. My, komentátoři, jsme buď komentovali, nebo jezdili dělat rozhovory s našimi reprezentanty. Na dalším šampionátu ve Spojených státech amerických bylo poprvé studio.“

Návrat ke komentování? Malý fotbal mě naplňuje

Jak tenhle rozvoj vnímáte osobně?
„Je to jako se vším v životě. Technologie se neustále vyvíjejí. Ještě ve Spojených státech v roce 1994 jsme byli bez internetu i bez mobilu a normálně jsme fungovali, vše běželo, vše jsme nějakým způsobem zvládli. Samozřejmě s technologiemi je vše daleko snazší. Každý si dnes může sednout k internetu, ponořit se do toho a zjistit si informace, které jsme tehdy, už ani nevím jak, dohledávali. Na druhou stranu je to dvojsečné, podle mě všeho moc škodí, je to až přesycené. Je i složitější vybrat ty správné informace, které chcete předat lidem, mezi nimi je totiž obrovský rozdíl v informovanosti.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud


Články odjinud