Němci senzačně padli s Makedonií. Stanciu a Nita u prohry Rumunska

Autor: ČTK, apr
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Fotbalisté Německa prohráli při posledním kvalifikačním zápase s trenérem Joachimem Löwem na lavičce nečekaně 1:2 se Severní Makedonií a v bojích o světový šampionát zažili první porážku po 20 letech. Favoritovi nepomohla ani proměněná penalta Ilkaye Gündogana ze 63. minuty, senzaci v Duisburgu dokonal pět minut před koncem zápasu Elif Elmas. Favorizovaní Němci jsou v kvalifikaci o MS v Kataru ve skupině J až na třetím místě. Nečekaně vede Arménie, která dnes porazila Rumunsko 3:2.

Ostatní giganti nezaváhali. Francie si odvezla všechny body z Bosny a Hercegoviny za vítězství 1:0, Anglie doma udolala Polsko 2:1, Španělé porazili 3:1 Kosovo a Itálie uspěla 2:0 na hřišti Litvy.

Němci do dneška drželi úctyhodnou kvalifikační sérii 35 zápasů bez porážky, přičemž ta poslední se datovala do roku 2001, kdy prohráli 1:5 s Anglií. Nicméně už závěr první půle ukázal, že to nebudou mít snadné, protože v nastaveném čase otevřel skóre sedmatřicetiletý útočník Goran Panděv.

Mistři světa z roku 2014, kteří v minulých dnech porazili Island (3:0) a Rumunsko (1:0), vyrovnali po hodině hry, kdy sudí Karasev odpískal po zákroku Alioskiho pokutový kop a Gündogan oživil šanci na obrat. Jenže místo závěrečného tlaku přišel šok: po povedené týmové kombinaci se trefil z brejku jednadvacetiletý záložník Neapole Elif Elmas.

Srdnatý boj předvedla také reprezentace Polska, která se musela v Anglii obejít bez zraněného Roberta Lewandowského. Její hráči před zápasem napodobili český tým a místo pokleknutí proti rasismu ukázali na nápis respect. Absence jejich klíčového útočníka byla znát a navíc v 19. minutě inkasovali po proměněné penaltě Harryho Kanea. Ten potrestal faul Helika a stal se s 10 góly z pokutových kopů nejúspěšnějším Angličanem v historii.

Svěřenci kouče Paula Sousy se však ve druhé půli zlepšili a po trefě Modera živili šanci na bod. Jejich naději ale zničil pět minut před koncem po tvrdé ráně Harry Maguire. Angličané zůstali v kvalifikaci stoprocentní a upevnili si vedení ve skupině I.

Bez bodové ztráty zatím proplouvají také Italové, kteří zvítězili po brankách Sensiho a Immobileho v Litvě 2:0, i Dánové. Ti po dvou brankách Skov Olsena uspěli 4:0 v Rakousku a ze tří zápasů mají skóre 14:0. Výhru 4:0 brali proti Faerským ostrovům rovněž Skotové.

Dalším překvapením je stoprocentní Arménie, jež otočila podvečerní utkání s Rumunskem z 1:2 na 3:2. Balkánský tým s Nicolaem Stanciuem a Florinem Nitou měli zápas dobře rozehraný a ve chvíli, kdy záložník pražské Slavie opouštěl v 74. minutě hřiště, vedl jeho celek po dvou brankách Cicaldaua 2:1.

Jenže o chvíli později viděl červenou kartu Puscas a domácí, podpořeni z hlediště omezeným počtem diváků, strhli při závěrečném tlaku duel ve svůj prospěch. Tři minuty před koncem nejprve vyrovnal pohotovou střelou Harojan a hned nato po faulu Cretua v pokutovém území překonal sparťanského gólmana Nitu z penalty Barsegjan.

Výsledky kvalifikace o postup na MS 2022

Skupina B:

Španělsko - Kosovo 3:1
Branky:
34. Olmo, 36. Torres, 35. Moreno - 70. Halimi.

Řecko - Gruzie 1:1
Branky:
76. vlastní Kakabadze - 78. Kvaracchelija.

Branky:
58. a 74. Skov Olsen, 63. Mähle, 67. Höjbjerg.

Moldavsko - Izrael 1:4
Branky:
29. Carp - 45.+2 Zahavi, 57. Solomon, 64. Dabbur, 66. Natcho. ČK: 50. Nicolaescu (Mold.).

Branky:
90.+2 Pujol z pen. - 45.+2 Fiola z pen., 51. Gazdag, 58. Kleinheisler, 90. Nego.

Anglie - Polsko 2:1
Branky:
19. Kane z pen., 85. Maguire - 58. Moder.

Arménie - Rumunsko 3:2
Branky: 56. Spercjan, 87. Harojan, 89. Barsegjan z pen. - 62. a 72. Cicaldau. ČK: 78. Puscas (Rum.).

Německo - Severní Makedonie 1:2
Branky:
63. Gündogan z pen. - 45.+2 Panděv, 85. Elmas.

Lichtenštejnsko - Island 1:4
Branky:
79. Frick - 12. Sävarsson, 45.+1 Bjarnason, 77. Palsson, 90.+3. Sigurjónsson z pen.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.