7. ledna 2022 • 04:50

Unikátní stadion v Kataru: „skládačka“ z kontejnerů, po MS se rozebere

Autor: adl
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Mountfield HK - Liberec 6:4. Přestřelka a Tygří boj, ale Hradec je v semifinále
SESTŘIH: Sparta - Třinec 0:3. Promarněné přesilovky a božský Kacetl. Oceláři blíž semifinále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Takový stadion ještě fotbalové MS nezažilo. V Kataru se na konci roku bude hrát světový šampionát i v aréně postavené z přepravních kontejnerů! Stadium 974 leží přímo v hlavním městě Dauhá, má kapacitu pro 40 tisíc lidí a po turnaji bude s největší pravděpodobností kompletně demontovaný. Unikátní stavba už hostila šest zápasů Arabského poháru, který se jako generálka hrál v Kataru na konci loňského roku.Už od přiklepnutí pořadatelství v prosinci 2010 panují s konáním MS v Kataru značné pochybnosti a nejasnosti. Dodnes se nezbavilo silného stínu korupce. Při stavebních pracích zbrusu nových stadionů v malé arabské zemi zemřelo podle zahraničních médií několik tisíc dělníků z Indie, Bangladéše či Filipín…

Do startu mistrovství světa každopádně zbývá už jen necelý rok. Přípravy vrcholí, stadiony už jsou z velké části hotové. Ten možná nejzajímavější byl po tříleté montáži otevřen na konci listopadu. V zahajovací den Arabského poháru se na Stadium 974 odehrál zápas Spojené arabské emiráty - Sýrie (2:1), z tribuny ho osobně sledoval prezident FIFA Gianni Infantino.

Unikátní stadion tvoří modulární ocelová konstrukce a barevné přepravní kontejnery. Těch je přesně 974, o čemž vypovídá i název stadionu. Stejné číslo znamená i mezinárodní předvolbu pro Katar.

Kontejnery, sedačky i další materiál má po MS pomoct zaostalým zemím v Africe
Kontejnery, sedačky i další materiál má po MS pomoct zaostalým zemím v Africe

Kontejnery mají symbolizovat námořní historii Kataru a průmyslové dědictví Dauhá. Během stavby zároveň sloužily k přepravě dalších materiálů. Některé z nich obsahují schodiště, tribuny či toalety.

Na stadionu, který leží u přístavu v Dauhá a kousek od mezinárodního letiště Hamad, se bude hrát několik zápasů skupin C, D, G a H. O jaké duely půjde, ještě v současné době není jasné. Uskuteční se zde i osmifinále mezi vítězem skupiny G a druhým týmem skupiny H.

Po skončení světového šampionátu je v plánu čtyřicetitisícový stánek rozebrat. Jde tak o vůbec první stadion v historii MS, který může být kompletně demontován. Podle informací z Kataru se může celý složit a znovu smontovat na jiném místě. Jako skládačka. Kontejnery či sedadla pak mají sloužit jako pomoc zaostalým zemím v Africe.

Další vychytávky? Modulární design španělského studia Fenwick Iribarren Architects snížil náklady a dobu výstavby i plýtvání materiálem. Navíc údajně snižuje spotřebu vody o 40 procent oproti konvenční výstavbě. Tvar stadionu a mezery mezi sedadly pak usnadňují přirozené větrání, takže není nutné umělé chlazení. Tomu napomáhá blízkost stadionu k moři.

Stadiony pro MS 2022 v Kataru

Název Město Kapacita
Lusail Iconic Stadium Lusail 80.000
Al Bayt Stadium Al Khor 60.000
Education City Stadium Al Rayyan 45.350
Ahmed bin Ali Stadium Al Rayyan 44.740
Stadium 974 Dauhá 40.000
Al Thumama Stadium Dauhá 40.000
Khalifa International Stadium Al Rayyan 40.000
Al Janoub Stadium Al Wakrah 40.000

Vstoupit do diskuse
0

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Zemřel PeléFotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud