Košťál a Hašek: Sejdeme se

Hašek
HašekZdroj: Sport
Luděk Mádl
Reprezentace

Pozor! Do hry místo reprezentačního trenéra možná znovu vstoupí Ivan Hašek. A do značné míry i díky deníku Sport.

Hodně se mluví o modelu, který v německé reprezentaci zavedl Jürgen Klinsmann. Povolal experty z USA a připravil svým vyvoleným rozpisy cviků a zvláštních tréninkových programů, které plnili nejen na reprezentačních srazech, ale i v průběhu sezony. Efekt tohoto postupu by měl spočívat ve vylepšení kondice i rychlostních parametrů. Nechyběly českému týmu takové postupy?
„Řada těch nových metod může být účelná a je určitě zajímavé vstřebávat nové poznatky. Třeba už jen proto, že pro hráče je to něco nového, neokoukaného. Mají chuť to vyzkoušet. Na druhou stranu je potřeba říct, že když někdo tvrdí, že u hráče ve věku 28, 29 let zlepší za rok rychlost na 30 metrů o deset procent, tak to prostě není pravda, to není možné.“

A co se týče nabírání kondice v průběhu sezony?
„Kondiční trenéry mají přece i jednotlivé kluby. Třeba hráči v AC Milán mají v tomto směru naprosto neuvěřitelnou péči. Ta jejich laboratoř, o které mi vyprávěl Marek Jankulovski, je ve fotbalovém světě opravdu ojedinělá.“

Ale všichni čeští reprezentanti nehrají za AC Milán.
„Ano, všichni takové podmínky nemají, ale hrají v klubech, které na kondiční stránku jistě také dbají. Je pochopitelně možné, aby s klubovými kondičními trenéry nějak komunikoval i realizační tým našeho nároďáku, aby spolupracovali na tom, aby byl hráč co do kondice optimálně vyladěn na klíčové období sezony, tedy na šampionát.“

Jak už jste ovšem konstatoval, na EURO tahle forma zrovna nepřišla...
„Významnou roli hrál fakt, že řadě kluků chyběla v jarní části sezony herní praxe. Třeba zmíněný Marek Jankulovski je jedním z nejlepších levých beků na světě, ale na jaře kvůli následkům zranění spoustu zápasů nehrál - to se muselo projevit. A v podobné situaci nebyl sám.“

Proto Češi tak totálně propadli v koncovce zápasu s Tureckem?
„Tam chyběla nejen fyzická, ale i ta vnitřní síla. Okamžik, kdy jdete na doraz, musíte do toho dát až určitý fanatismus. To tam nebylo. Nebo je potřeba, aby někdo zavelel a změnil rytmus hry, zastavil valící se nápory soupeře. Už třeba jenom tím, že by na hřišti zůstal chvíli ležet. Kluci by se k němu seběhli a on by jim řekl: Bacha, je to špatný, musíme přidržet balon, vynutit si soupeřův faul, rozkouskovat to...“

Prostě tým neměl lídra, nikdo ho v kritické fázi neřídil, je to tak?

„Ti nejzkušenější hráči, které jsme na EURO měli, hrají italskou ligu a dobře vědí, jak by se to mělo udělat - ale všichni hráli v obraně, odtamtud toho moc neovlivníte. Musíte jen nakopnout míč a čekat, že ho někdo v záloze nebo vpředu podrží.“

Na roli lídra je zvyklý Tomáš Rosický, který na turnaji bohužel nemohl hrát kvůli zranění. Pavel Nedvěd byl ale zdravý... Co myslíte, mělo se udělat víc pro to, aby na EURO startoval?

„Slyšel jsem, že se mu jenom telefonovalo... Podle mě by bylo správné sednout si s Pavlem za jeden stůl a vzájemně si říct, jaké jsou možnosti. Pavel je člověk, který o fotbale něco ví a fotbal umí - myšlenkám takových lidí je potřeba naslouchat, a kdyby se s ním jednalo normálně, nemyslím si, že by řekl ne. Určitě stálo za to za ním vyrazit, možná se to dalo vyřešit během jedné návštěvy.“

VRÁTIT SE NA I. ČÁST ROZHOVORU >>>

Doporučujeme

Články z jiných titulů