Unikát v Anglii! Většina klubů v lize by vydělala i s prázdnými stadiony | iSport.cz
16. srpna 2018 • 04:40

Unikát v Anglii! Většina klubů v lize by vydělala i s prázdnými stadiony

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
Karlovy Vary - Sparta: Plutnar dostal tvrdý hit a vyrazil si dech, pomoci mu museli spoluhráči Karlovy Vary - Sparta: Plutnar dostal tvrdý hit a vyrazil si dech, pomoci mu museli spoluhráči
Duel s Brazilci levný nebude. Předseda FAČR Malík popsal jejich požadavky Duel s Brazilci levný nebude. Předseda FAČR Malík popsal jejich požadavky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tohle jsou počty, které jsou vzdálené české realitě. 11 z 20 účastníků anglické Premier League v sezoně 2016/17 by mohlo hrát zápasy bez účasti diváků a stejně by zůstali v zisku, uvádí studie BBC. Důvod takového stavu? Rostoucí příjmy z televizních práv. Jen v tomto zkoumaném období přinesly do nejvyšší soutěže 8,3 miliardy liber (239 miliard korun). Podle odborníka na ekonomiku sportovních klubů Roba Wilsona je trend, kdy jsou příjmy z vysílacích práv zásadní položkou rozpočtů, klíčové od roku 2012, kdy překročily v Premier League hranici tří miliard liber.

„Najednou bylo cítit, že se všichni začali soustředit na peníze od televizí víc než na příjmy ze vstupenek. Když dostanete 120 milionů liber za to, že hrajete doma zápasy, můžete je tak klidně hrát před prázdným stadionem, pokud budete chtít,“ tvrdí Rob Wilson z sheffieldské univerzity.

Týmy z Premier League, které by byly v sezoně 2016/17 v zisku i bez prodeje vstupenek (částky v milionech liber)
Leicester (76,03), West Bromwich (33,03), Burnley (21,46), Hull (19,68), Southampton (19,10), Everton (16,60), West Ham (14,87), Tottenham (12,55), Bournemouth (9,46), Swansea (5,89)

Takže se nabízí otázka: Jsou diváci vůbec potřeba? Předseda Federace fotbalových fanoušků Malcolm Clarke je o tom přesvědčený. „Říkám, že jsou vůbec nejdůležitějším prvkem,“ nepochybuje. „Hráči a trenéři přicházejí a odcházejí, ale fanoušci jsou důvod, proč je tento produkt pro televizi tak atraktivní. Atmosféra, plné tribuny, fanoušci z obou táborů na jednom místě.“

Uznává, že se poměry změnily, ale přestože nejsou příjmy ze vstupenek zásadní položkou, je důležité o přízeň diváků na tribunách pečovat. A to třeba pro případ, pokud byste z elitní soutěže sestoupili. Zatímco v roce 2017 činil průměrný obrat jednoho klubu v Premier League 157 milionů liber, v druhé lize šlo o téměř šestkrát nižší částku (24 milionů liber), pak rázem nabývají příjmy od loajálních fanoušků na důležitosti.

A podobně to vypadá i mezi úplnou špičkou. Pět ekonomicky nejsilnějších klubů (Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool a Chelsea) jsou v jiném postavení. Bez příjmů ze vstupného by na zisk nedosáhly i kvůli tomu, že tyto zdroje využívají pro nákladné investice do drahých posil.

Řada z nich sáhla k rozšiřování kapacit stadionů s tím, že nová místa jsou z velké části vyhrazena pro nové partnery a fanoušky, kteří jsou ochotni si zaplatit za lepší servis včetně občerstvení v rámci tzv. hospitality tickets.

„Zatímco u televizních práv se už nedá očekávat dramatický pohyb, v tomto případě je ještě potenciál pro růst,“ upozornil Kieran Maguire, odborník na fotbalové finance z univerzity v Liverpoolu.

Podtrženo, sečteno… Hrát bez diváků? To bude dál představa, která zůstane jen na papíře.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

21. kolo
Články odjinud


Články odjinud