Síla z Východu: jak jsou na tom bašty NDR? Prapor drží Lipsko a Union

Video placeholder
Síla z Východu. Jak jsou na tom někdejší fotbalové bašty NDR?
Patrik Schick v dresu RB Lipsko
Fotbalisté Unionu Berlín jsou momentálně druzí v bundeslize a prohánějí první Bayern
Jan Šimák v dresu Carl Zeiss Jeny
Ondřej Petrák pózuje s dresem Drážďan
Martin Fenin v dresu Energie Chotěbuz
Starý stadion Dynama Berlín během pohárového zápasu s bundesligovým Stuttgartem
Fotbalisté Hansy Rostock, který hraje 2. bundesligu
7
Fotogalerie
Martin Pešout, TV iSport
Německo - Bundesliga
Začít diskusi (0)

Znovusjednocení Německa v roce 1990 přineslo tamním obyvatelům výrazné sociokulturní změny. Nové politické situaci neunikl ani fotbal. Otázkou je, jak právě on na tom „vydělal“ v bývalé NDR. Kluby z někdejší Německé demokratické republiky začaly paběrkovat a nebýt současného vzestupu Lipska, pomyslná železná opona by v zemi fungovala dál. A kde hráli Češi? Pravda je, že je jich bylo docela dost.

BERLINER FC DYNAMO 

Desetinásobný mistr NDR, Dynamo Berlín, už roky paběrkuje ve čtvrté lize. A připomíná těžké retro. V dnešním Německu byste našli už jen minimum stadionů sovětského vzezření. Dynamo má jeden z nich. Vejde se na něj jenom necelých dvanáct a půl tisíce diváků. Na podzim 1972 sem ovšem přijel v rámci Poháru UEFA Liverpool. Jednou došlo v Poháru mistrů evropských zemí na souboj s Baníkem Ostrava. Šlo o policejní klub tehdejší Stasi, kupa zápasů byla po „Peltovsku" cinklá, a tak vznikala rivalita s Unionem, který si naopak přízeň režimu dopřát nemohl.

Nová doba klubu příliš nepomohla. Po pádu berlínské zdi se kádr rozpadl, namátkou Andreas Tom odešel do Leverkusenu a třeba Hamburk uzmul Thomase Dolla s Frankem Rohdem. Aspoň jedna radost na závěr: klub plánuje návrat ke svému starému logu, o nějž přišel po patáliích s ochrannou známkou.  

Starý stadion Dynama Berlín během pohárového zápasu s bundesligovým StuttgartemStarý stadion Dynama Berlín během pohárového zápasu s bundesligovým Stuttgartem • profimedia.cz

1.FC UNION BERLÍN

Aktuálně druhý tým bundesligy dotírající na Bayern. To je Union Berlín. A tak je na stadionu An der Alten Försterei (u Staré hájovny) veselo. Organizace vznikla v tehdejší NDR jako protipól kubům ministerstva obrany a vnitra. A protože se netěšil politické přízni, měl to hodně těžké. A snad ještě horším okolnostem musel čelit v porevoluční době. Dokonce hrozilo sloučení s Dynanem. Arénu pomáhali renovovat fanoušci, kteří stejně tak vybrali peníze mezi sebou, aby klub nezbankrotoval. Tým reprezentuje nižší střední třídu berlínských obyvatel. O to víc velkolepější je současné tažení.

Union docela překvapivě postoupil do první ligy v roce 2019 a hned se v nejvyšší soutěži etabloval. Po postupu do Konferenční ligy letos hraje tu Evropskou a teď útočí dokonce na Ligu mistrů. Zastiňuje o poznání bohatší Herthu, tudíž z bratrské lásky vznikla v hlavním německém městě mezi oběma kluby výrazná rivalita. 

Fotbalisté Unionu Berlín jsou momentálně druzí v bundeslize a prohánějí první BayernFotbalisté Unionu Berlín jsou momentálně druzí v bundeslize a prohánějí první Bayern • Reuters

FC ENERGIE CHOTĚBUZ 

Po sestupu Energie Chotěbuz v roce 2009 zmizel na čas východoněmecký fotbal z bundesligové mapy. Tým z města ležícího nedaleko polských hranic zažil v posledních letech velký úpadek. Nedostatek movitých sponzorů zapříčinil během pár let pád o několik soutěží níže. Klub měl dobrou mládežnickou základnu, jenže talentovaný potěr hned posbírali finančně zajištěnější konkurenti. Chotěbuz momentálně působí až ve čtvrté lize. Z Čechů zde hráli například Martinové Fenin a Hyský nebo Jan Rajnoch. 

Martin Fenin v dresu Energie ChotěbuzMartin Fenin v dresu Energie Chotěbuz • Jaroslav Legner / Sport

RB LIPSKO

Úpadek východoněmeckého fotbalu zastavil příchod koncernu Red Bull do Lipska. Zatímco tradiční lipské značky jako Chemie a Lokomotiva živoří ve čtvrté lize, to Rassen Ballsport Leipzig (jak zní oficiální název) zadělal na pořádně strmou cestu vzhůru. Klub z půl milionového města byl založen teprve v roce 2009, bleskově se prokousal z páté ligy až do první a prohání Bayern.

Největším úspěchem je druhé místo v nováčkovské sezoně 2016/2017 a semifinále Ligy mistrů 2020. Za tým dával góly Patrik Schick, jeho dres nosil i exsparťan Niklas Hoheneder a v týmu U17 působí Yannick Eduardo, rodák z Kadaně s česko-nizozemskými kořeny. Organizace sice čelí nenávisti fanoušků z tradičnějších klubů. Na druhou stranu, jak Lipsko dokáže rozvíjet mladé fotbalisty by ostatní mohli závidět. Před časem vznikla vtipná historka o tom, kterak tehdejší manažer Ralph Ragnick odmítl Jamie Vardyho, protože byl starý.  A věděli jste, že právě v Lipsku v roce 1900 vznikl německý fotbalový svaz? 

Patrik Schick v dresu RB LipskoPatrik Schick v dresu RB Lipsko • Profimedia.cz

SG DYNAMO DRESDEN

Kultovní adresa, to je Dynamo Dráždany. Osminásobný mistr NDR, semifinalista Poháru UEFA. Moderní doba už ale přinesla střídmější výsledky. Klub často pendluje mezi druhou a třetí ligou, navzdory mohutné fanouškovské podpoře občas čelí finančním trablům. A taky se těší poměrně velké české stopě. Kopali tu pánové Ivo Ulich, Pavel Pergl, Pavel Fořt, Tomáš Votava, Filip Trojan, Josef Hušbauer nebo Ondřej Petrák.

Spolu s Hansou Rostock přitom Dynamo bylo po znovusjednocení přijato do bundesligy. Po čtyřech letech sestoupilo a nevrátilo se dodnes. Poté co dosloužil stadion, dokonce byla ve hře možnost, že by klub hrál své zápasy v šedesát kilometrů vzdálených Teplicích. Dnes ovšem hraje v nové aréně pro 32 tisíc diváků. 

Ondřej Petrák pózuje s dresem DrážďanOndřej Petrák pózuje s dresem Drážďan • Twitter.com/@DynamoDresden

FC CARL ZEISS JENA 

Zašlou slávou se pyšní taky koncernový klub firmy Carl-Zeiss. Jena se dočkala tří titulů a docela bohaté historie v evropských pohárech. V 60. až 80. letech 20. století patřila k evropské špičce. O tom svědčí účast ve finále Poháru vítězů pohárů v sezoně 1980/1981. Nedaleko českých hranic tak jezdili soupeři jako Olympique Marseille, AS Řím, Valencia, Bordeaux, Janov nebo Real Madrid. Současnost je horší: tým patří k průměru čtvrté ligy.

Když byl tým ještě ve třetí lize, zahrál si za něj v sezoně 2011/12 Jan Šimák.

Jan Šimák v dresu Carl Zeiss JenyJan Šimák v dresu Carl Zeiss Jeny • Michal Beránek / Sport

FC HANSA ROSTOCK 

S novou érou se celkem slušně vypořádala Hansa Rostock. Město nacházející se na pobřeží baltského moře zažilo zlatou dobu na přelomu 80. a 90. let. V bundeslize nastřádala dvanáct sezon, což z ní činí nejúspěšnější tým z bývalé NDR ve znovusjednoceném Německu. Ročník 1991-1992 zde strávil František Straka.

Bundesligu si ale naposledy zahrála v ročníku 2007/2008. Aktuálně se nachází ve druhé lize. V ní drží z východoněmeckých klubů prapor ještě Magdeburg.

Fotbalisté Hansy Rostock, který hraje 2. bundesliguFotbalisté Hansy Rostock, který hraje 2. bundesligu • profimedia.cz

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů