1. listopadu 2017 • 19:45

Červená i pro trenéry! V Austrálii zavádí tresty, chtějí respekt sudím

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
BOJ O ZÁCHRANU: Redaktoři Sportu věští černou budoucnost Příbrami a Dukle BOJ O ZÁCHRANU: Redaktoři Sportu věští černou budoucnost Příbrami a Dukle
V Záhřebu to žije i v noci! Mohutné oslavy druhého místa neberou konce V Záhřebu to žije i v noci! Mohutné oslavy druhého místa neberou konce
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nový bič na krocení emocí vášnivých trenérů. Mezinárodní pravidlová komise IFAB schválila australskému fotbalovému svazu možnost udělení žluté či červené karty členům realizačního týmu. Novinka si v nejvyšší soutěži odbyde světovou premiéru už v pátek a funkcionáři chtějí s její pomocí fanouškům přiblížit proces, který předchází vykázání kouče na tribunu. Zároveň doufají, že se spolu s barevným varováním vnese mezi diváky vyšší míra respektu vůči sudím.Systém ústní výstrahy před vykázáním z lavičky už na nejmenším světovém kontinentu funguje. Nově jej však doplní i karty běžné pro fotbalisty. „Rozhodčí mohli dosud využít napomenutí klubového činovníka před jeho vykázáním z prostoru laviček po nevhodném chování. Změna tyto kroky odhalí i divákům, kteří uvidí formální varování,“ hlásí podle agentury AP šéf australské elitní ligy Greg O'Rourke.

„Nový proces pomůže fanouškům lépe porozumět problémům, s nimiž se sudí pravidelně setkávají. Arbitři si tak snáze získají jejich respekt,“ doufá O'Rourke.

Sudí dostanou v Austrálii možnost udělit trenérům červenou kartu
Sudí dostanou v Austrálii možnost udělit trenérům červenou kartu

Trenér, asistent, ale také i zdravotník může dostat žlutou či červenou kartu za neadekvátní chování. Pod ním si lze představit zdržování hry, opuštění vyhrazeného prostoru nebo užití provokativních a sprostých výrazů. Při závažném provinění může arbitr ukázat členovi klubu červenou kartu i bez žlutého varování, tedy stejně jako fotbalistovi na hřišti.

Regule australské A-League dokonce počítají s tím, že se karty budou funkcionářům sčítat podobným systémem, kterému čelí hráči. Dle řádu tak může každý člen realizačního týmu po několika trestech obdržet zápasový distanc. Australané s novinkou pokračují v zavádění zajímavých trendů, od letošního dubna v tamní lize pomáhá videorozhodčí. A už v pátek se mužská a ženská nejvyšší soutěž dočká dalšího milníku. Každý trenér vykázaný na tribunu uvidí červenou kartu.

V Austrálii ovšem nebyli první, kdo přišel s ideou rozšíření karetního systému. Od loňského října oceňují sudí v italské Serii B gesta fair play kartou zelenou. A někdejší prezident UEFA Michel Platini nastínil v době svého působení projekt zavedení bílého napomenutí, které by fotbalista obdržel za neurvalou diskuzi s arbitrem nebo soupeřem.

Po udělení bílé karty by měl hráč na deset minut opustit hřiště, čímž by tým dostal do oslabení. „Kdo hrál o deseti, tak především zdržoval. Není to cesta, jak pomoci fotbalu,“ reagoval tehdy trenér Miroslav Beránek, který udílení podobného trestu zažil jako hráč v Rakousku.

V kontrastu s uvedenými případy se tak zavedení karetních trestů pro realizační tým zatím jeví jako nejpřínosnější projekt. Zda se novinka ujme natolik, aby se přesunula i na další kontinenty, zůstává otevřené.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze