18. listopadu 2017 • 04:58

Konečně pořádný stadion v Bratislavě. Roste neuvěřitelně, jásají Slováci

Autor:
TOP VIDEA
Jágr nedohrál utkání s Havířovem! Podívejte se na video zákroku, který ho poslal do kabiny Jágr nedohrál utkání s Havířovem! Podívejte se na video zákroku, který ho poslal do kabiny
9. den na ZOH: Ledecké slalom snů, nájezdový hrdina Francouz a medailový hattrick Kuzminové 9. den na ZOH: Ledecké slalom snů, nájezdový hrdina Francouz a medailový hattrick Kuzminové
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slovensko má jeden velký fotbalový handicap - ve svém hlavním městě nemá stadion pro velké mezinárodní zápasy. To už by se mělo brzy změnit. Na Tehelném poli roste nová aréna pro 22 500 diváků. Vlnu nadšení vyvolaly ve slovenských médiích poslední snímky ze staveniště, které ukazují, jak už se kolem hřiště jasně rýsují tribuny.Je to neuvěřitelně dlouhá sága. První myšlenky o tom, že na Tehelném poli vyroste nový stadion, se datují už do roku 2006. Příští rok je v plánu konečně happy end. „Stavbaři nasadili neuvěřitelné tempo,“ hlásí facebookový profil stadionu a jeho slova opakují slovenské zpravodajské servery.

Dlouho přitom nebyl důvod k takovému optimismu. Projekt odsunovala neochota státu finančně podpořit stavbu podpořená globální ekonomickou krizí.

Zlom nastal až v roce 2015. „Došla nám trpělivost a už se nemíníme dívat na to, že se o stadionu stále mluví a nic se neděje,“ řekl tehdy premiér Robert Fico.

Věci se daly do pohybu, stavět se pak začalo loni v září. Finanční podporu poskytla Evropská komise i slovenská vláda. Investor, kterým je je akciová společnost NŠF, má rovněž získat opci, jež mu umožní odprodat stadion po dokončení výstavby státu za cenu do 48 milionů eur. Tato cena odpovídá rozdílu mezi skutečnými investičními náklady ve výši 75 milionů eur a výší přímého grantu.

Bratislava v současnosti nemá moderní fotbalovou arénu. Slovan hraje domácí zápasy na technicky zastaralém stadionu Pasienky, na kterém trpí žalostně nízkou návštěvností.

Stavba nového stadionu na Tehelném poli
Stavba nového stadionu na Tehelném poli

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze