Zvrat v Baleově přestupu. Real stopnul Čínu, potřebuje víc peněz | iSport.cz
29. července 2019 • 14:50

Zvrat v Baleově přestupu. Real stopnul Čínu, potřebuje víc peněz

Autor: Jan Haitl
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pohřeb Mariána Čišovského: Dojemné loučení s velkým bojovníkem
Barošovy momenty: Liverpool, turecké obrození i pomoc Baníku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Obrovský zvrat v jedné z nejsledovanějších přestupových kauz léta. Hvězdný křídelník Gareth Bale z Realu Madrid do Číny jen tak neodejde. A to i přesto, že až do neděle vše nasvědčovalo scénáři, na jehož konci by Velšan pózoval s modrým dresem celku Ťiang-Su.Vše je jinak. Madridskému gigantovi se vážně zranil krajní záložník Marco Asensio a ve hře je rovněž příchod středopolaře Paula Pogby. K jeho uskutečnění by španělskému velkoklubu mohly pomoci i utržené prostředky za velšského útočníka Garetha Balea, jenž měl původně odejít buď zcela zdarma, nebo pouze za symbolickou částku.

O tom, že byl přestup skutečně na spadnutí, svědčí i následující věty.

„Gareth nehrál, protože nechtěl. Řekl, že klub se snaží o vyjednání jeho přestupu, a právě proto nechtěl nastoupit.“

„Doufáme, že odejde co nejdříve. Nejlepší by bylo, kdyby odešel hned zítra.“

„Baleova situace je všem známa a nezmění se. Klub se s ním chystá udělat to, co musí.“

Přesně tak zněly ještě před týdnem tři z výroků kouče Zinedina Zidana na Velšanovo konto. Francouzský trenér tak otevřeně ventiloval, proč vynechal útočníka z nominace pro duel Realu Madrid s Bayernem v rámci amerického turné. A ačkoli následně Bale dvakrát nastoupil jako střídající hráč, situace se skutečně neměnila.

Již o několik dní později se považovalo za takřka hotovou věc, že podepíše tříletou smlouvu s celkem Ťiang-su, pátým týmem minulého ročníku čínské Superligy. Kontrakt měl být již připravený a odsouhlasený oběma stranami – Velšan by jeho stvrzením vydělával zhruba milion liber (28,4 milionu korun) týdně oproti stávajícím 600 tisícům v Realu.

Rovněž měl zaujmout roli největší fotbalové hvězdy v Asii a odborníci predikovali, že by se v Číně mohl stát podobným tahákem jako kdysi David Beckham v americké MLS. Na sociálních sítích se dokonce objevily i snímky uvítacích plakátů, které měly čekat na příjezd nové posily.

Nečekané STOP

Zatímco však Baleovi agenti finalizovali jednání o luxusním kontraktu, z Madridu přišla nečekaná stopka celého transferu. „Bílý balet“ by totiž rád za třicetiletého Velšana získal vyšší sumu, než původně plánoval. Vzhledem k tomu, že Zidanovy výroky o nechtěném útočníkovi cenu logicky srazily, odstupné bylo považováno spíše za symbolické.

Spekulovalo se dokonce o tom, že Real pustí útočníka zadarmo. Španělský velkoklub totiž usiloval o vyškrtnutí křídelníka z kádru především kvůli uvolnění napjaté atmosféry vzniklé hráčovým přístupem a rovněž s cílem odproštění se od vysokých nákladů na plnění již zmiňované vysoké gáže, kterou by měl dle stávajícího kontraktu vyplácet ještě tři roky.

Gareth Bale v posledních zápasech vypadl ze sestavy Realu Madrid
Gareth Bale v posledních zápasech vypadl ze sestavy Realu Madrid

Vize Realu ovšem mohlo narušit zranění krajního záložníka Marka Asensia, zastávajícího stejný post jako Bale, ale i potenciální posun v příchodu středopolaře Paula Pogby. Na jeho finalizaci by mohl velkoklub vynaložit astronomickou částku okolo 150 milionů liber (4,3 miliardy korun).

Domněnkám o blízkosti transferu francouzského univerzála nahrává i fakt, že jeho mladší bratr Mathias Pogba podepsal smlouvu s mužstvem CD Manchego. Tedy týmem, jenž hraje čtvrtou španělskou ligu a sídlí jen dvě hodiny jízdy od Madridu.

Číňany tlačí čas, Real finanční fair-play

Faktorem pro nezbytnost výnosného prodeje Balea by pak byla skutečnost, že Real v letním přestupovém okně utratil i díky akvizicím Edena Hazarda nebo Luky Joviče neuvěřitelných 272 milionů liber (7,7 miliardy korun). V případě, že by se rozhodl uskutečnit i příchod Pogby, jej mohou postihnout i sankce od UEFA kvůli porušení pravidel finančního fair play.

Proto se vedení španělského giganta v čele s prezidentem Florentinem Pérezem zřejmě rozhodlo, že za Velšana zkusí získat relevantní odstupné. A právě to může být pro čínský klub problém. Tamní celky totiž u přestupů ze zahraničí převyšujících hodnotu 5,2 milionu liber musí odvádět stoprocentní daň na rozvoj mládeže. Čas na splnění požadavků Realu má tým Ťiang-su až do středy, kdy končí přestupové okno čínské Superligy.

Pro zájemce z Evropy by pro změnu suma v řádech desítek milionů liber neměla být zásadní překážkou. Jenže ani ty nejbohatší kluby nenabídnou třicetiletému fotbalistovi s neuvěřitelně dlouhým seznamem zranění kontrakt ve výši 600 000 liber (17 milionů korun) týdně, z něhož Bale nehodlá slevit.

Ještě před několika dny zcela jasně vyznívající situace se tak značně komplikuje. Ve hře je dokonce i dříve nemyslitelná varianta, při níž bude Bale v příští sezoně sprintovat podél lajny ve sněhobílém dresu Realu Madrid a plnit Zidanovy pokyny.

Nebo v krajním případě objíždět třetiligové trávníky s béčkem královského klubu a zároveň pobírat luxusní gáži...

Vstoupit do diskuse
0
34. kolo
Články odjinud


Články odjinud