La Liga | TOP 5 Čechů ve španělské lize: Bílek v zelenobílém i dvojice v Atlétiku | iSport.cz
7. dubna 2020 • 20:34

TOP 5 Čechů ve španělské lize: Bílek v zelenobílém i dvojice v Atlétiku

Autor: Martin Pešout
Vstoupit do diskuse
0
 • Španělská Primera División patří k úplně nejlepším ligám na světě a je jako stvořená pro míčové kouzelníky. Nejen proto v ní najdeme spoustu fotbalistů původem z Jižní Ameriky, kteří jsou vyhlášeni svou technikou a nemusí se vesměs potýkat ani s jazykovou bariérou. Zato v ní už historicky působilo jen málo českých hráčů a v současnosti pouze brankář Tomáš Vaclík. Pojďme se přesto podívat na dalších pět Čechů, kteří ve Španělsku zanechali pozitivní dojem. 

 • MICHAL BÍLEK

  Na počátku 90. let si udělal ve Španělsku jméno dnešní kouč reprezentace Kazachstánu Michal Bílek. Po letech ve Spartě v roce 1990 přestoupil do Betisu Sevilla. V 59 zápasech vstřelil 11 gólů. V průběhu své druhé sezony v Andalusii ale zvolil návrat do Prahy. Po pádu do druhé ligy v Betisu spolu s Bílkem ještě chvíli kopával i Alois Grussmann.

  Jiří Bílek v zelenobílém dresu BetisuJiří Bílek v zelenobílém dresu BetisuFoto vavel.com

 • JIŘÍ JAROŠÍK

  Jiří Jarošík toho zažil opravdu spoustu a ligovou soutěž ovládl ve čtyřech různých zemích. Kromě čtyř českých titulů se Spartou oslavil ligové primáty i v Anglii s Chelsea, ve Skotsku se Celticem a v Rusku s CSKA Moskva. A rovněž zavítal do Španělska, i když až ke konci své aktivní kariéry. V sezoně 2010-2011 stihl 34 ligových zápasů za Real Zaragoza. A patřil k oporám tohoto celku, který ale převážně hrával na spodku tabulky a momentálně působí ve druhé lize. Jarošík se pak vrátil do Sparty, posléze ale ještě přidal dva roky v druholigovém Deportivu Alavés.

  Jiří Jarošík slaví gól ZaragozyJiří Jarošík slaví gól ZaragozyFoto profimedia

 • TOMÁŠ UJFALUŠI

  Podstatně větších úspěchů ve Španělsku dosáhl Tomáš Ujfaluši. A to také tím, že hrál v Atlétiku Madrid, které patří k nejlepším týmům v zemi. V tomto slavném madridském klubu nastupoval v rozmezí let 2008 až 2011. Odehrál tam 92 zápasů a v roce 2010 slavil triumf v Evropské lize a posléze i Superpoháru UEFA. Navrch na sebe upoutal pozornost svým ostrým zákrokem na Lionela Messiho. V září 2010 argentinskou superstar tvrdě fauloval a vysloužil si přezdívku “Řezník z Madridu”. 

  Tomáš Ujfaluši se stal "řezníkem v Madridu"Tomáš Ujfaluši se stal "řezníkem v Madridu"Foto Barbora Reichová/Sport

 • RADEK BEJBL

  Dres Atlétika Madrid nosil ještě Radek Bejbl. Vicemistr Evropy z roku 1996 ve španělské metropoli vydržel čtyři roky v rozmezí let 1996 až 2000, během kterých odehrál 105 ligových zápasů. Někdejší záložník či obránce měl vždy defenzivní úkoly, přesto dokázal ve špičkové evropské soutěži dvakrát rozvlnit síť soupeřů. S Atlétikem si zahrál i Ligu mistrů, zároveň v roce 2000 s týmem sestoupil do druhé ligy, a proto posléze odešel do Francie.

  Radek Bejbl na konci tisíciletí hrál ve ŠpanělskuRadek Bejbl na konci tisíciletí hrál ve ŠpanělskuFoto Pavel Lebeda

 • JAROSLAV PLAŠIL

  Celou svou profesionální kariéru strávil v zahraničí Jaroslav Plašil. Pracovitý, dnes již bývalý záložník, je spojen s francouzským fotbalem. V letech 2007 až 2009 si ale odskočil do Španělska. V týmu Osasuna Pamplona odehrál 66 utkání, v nichž dokázal osmkrát skórovat. Řadou klubů protřelý fotbalista patřil dlouhá léta i do kádru českého národního týmu, za nějž si zahrál na několika významných turnajích. Reprezentační kariéru ukončil s více než stovkou startů na svém kontě.

  Jaroslav Plašil v době, kdy hrál ve ŠpanělskuJaroslav Plašil v době, kdy hrál ve ŠpanělskuFoto Pavel Mazáč/Sport

Vstoupit do diskuse
0
2. kolo
Články odjinud


Články odjinud